Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Kırkağaç’ın ay çekirdeği Aksaray’dan alıcı buldu

Kırkağaç’ın ay çekirdeği Aksaray’dan alıcı buldu

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde özel olarak üretilen Kırkağaç ay çekirdeği, Aksaraylı bir üretici tarafından alıcı buldu. Aksaraylı üretici İhlas Haber Ajansı'nın servis ettiği “Kırkağaç ay çekirdeği, Çin ay çekirdeğine karşı” haberi üzerine harekete geçerek 1 ton Kırkağaç ay çekirdeği tohumu aldı. 
Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Kırkağaç Kavunu'na alternatif olarak üretilen ve yine ilçeye özgü bir ürün olan Kırkağaç ay çekirdeği talep görmeye başladı. Özellikle Çin'den ithal edilen ay çekirdeğine karşı yerli üretim olma özeliği taşıyan Kırkağaç ay çekirdeği tohumu Aksaraylı çiftçi Mustafa Tanrıver tarafından ilgi gördü. İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen “Kırkağaç ay çekirdeği, Çin ay çekirdeğine karşı” başlıklı haber üzerine harekete geçen Aksaraylı üretici Tanrıver, Kırkağaç'a gelerek 1 ton ay çekirdeği tohumu aldı. 

“Çin ay çekirdeğine karşıyız”
Aksaray’da Kırkağaç ay çekirdeği üreteceklerini Tanrıver “Yapılan haberi gördükten sonra Manisa’ya geldik ve Kırkağaç ay çekirdeğini alarak Aksaray’a götürüyoruz. Çin ay çekirdeğine karşıyız. Kırkağaç’ın çerezlik ay çekirdeği artık Aksaray’da ekeceğiz. İnşallah Çin ay çekirdeğini Türkiye’den bertaraf edeceğiz. Tüm çiftçilere Kırkağaç ay çekirdeğini alıp ekmelerini tavsiye ediyorum. Ben 1 ton ay çekirdeği tohumu aldım ve Aksaray’da ekeceğim” diye konuştu. 
Kırkağaç ay çekirdeğinin Çin'den ithal edilen ay çekirdeğine göre daha kaliteli olduğunu söyleyen Kırkağaç Ziraat Odası Genel Sekreteri Emin Özarı “Kırkağaç’ta birkaç ay önce Çin ay çekirdeğine karşı başlattığımız bir üretim faaliyetimiz vardı. Kırkağaç’ta yetiştirilen ay çekirdeğimiz, Çin ay çekirdeğinden daha kaliteli, daha zengin mineral yapısına sahip ve daha sağlıklı olduğunu anlattık. Yerli malların tercih edilmesi için böyle bir kampanya başlatmıştık. Bu kampanyamızın basında yer almasıyla sesimiz duyuldu. Bugün Aksaray’dan Kırkağaç’ta yetişen ay çekirdeği tohumunu almak için gelen çiftçi kardeşlerimize 1 ton ay çekirdeği tohum verdik. Önümüzdeki üretim sezonunda Kırkağaçımızda yetişen ay çekirdeklerimizin tohumları artık Aksaray’ın verimli topraklarında da yetişecek ve çerezlik olarak tüketicilerimizin sofralarına gelecek” diye konuştu. 
Kırkağaçlı çiftçi Ergür Oran’dan 1 ton Kırkağaç ay çekirdeği tohumu alarak Aksaray’a götüren Mustafa Tanrıver, bundan böyle Çin ay çekirdeği yerine Kırkağaç ay çekirdeğini tercih edeceklerini söyledi. Bu yıl 5 bin dekarlık bir alanda ekimi yapılan Kırkağaç ay çekirdeğinden 2 bin 500 ton rekolte hedefleniyor.         İHA

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim