Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Patente rekor başvuru

2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan patent başvurusu sayısına göre ülke genelinde rekor düzeyde artış Manisa’da yaşandı. Sınai Mülkiyet Kanunu’ndan önce patent başvuru sayısı 100’leri bulmayan Manisa’da, Kanun’dan sonra patent başvuru sayısının yüzde yüz artış göstererek 236’ya çıktığına dikkat çekildi.


2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan patent başvurusu sayısına göre ülke genelinde rekor düzeyde artış Manisa’da yaşandı. Sınai Mülkiyet Kanunu’ndan önce patent başvuru sayısı 100’leri bulmayan Manisa’da, Kanun’dan sonra patent başvuru sayısının yüzde yüz artış göstererek 236’ya çıktığına dikkat çekildi.
 

2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan patent başvurusu sayısının 7 bin 349 olduğunu açıklandı. Adres Patent’in açıklamasına göre; 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na 7 bin 349 patent başvurusu yapıldı. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’yla birlikte Türkiye’ de yapılan başvuruların kanunun yürürlüğe girdiği tarihten öncesindeki başvurulara kıyasla gözle görülür bir artış sağladığını ortaya koydu. 

PATENT BAŞVURULARINDA MANİSA 4. SIRADA
2018 yılına ait geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve yerli yabancı tüm patent başvurularını açıklayan rapora göre; İstanbul, patent başvurularında ilk sıradaki yerini korurken, İstanbul’u, Ankara ve Bursa illeri takip etti. Geçen yılki patent başvuru sayısıyla dikkatleri çeken Manisa dördüncü sıradaki yerini aldı. 

“SINAİ MÜLKİYET KANUNU PATENT BAŞVURULARINI OLUMLU YÖNDE ETKİLEDİ” 
Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yayınladığı raporun, 2017 yılında çıkarılan Sınai Mülkiyet Kanunu’nun patent başvurularını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyduğunu söyledi. Akbulut, kanundan önceki patent rakamlarıyla kıyaslandığında İstanbul başta olmak üzere Anadolu şehirlerindeki başvuru sayılarındaki artış dikkat çekici olduğunu belirtti. 
MANİSA’DA YÜZDE 100 ARTIŞ
Bu dönemde; İstanbul’da, 3 bin 342 adet patent başvurusu yapıldığını aktaran Akbulut, “2017 yılından önce ise bu rakam 3 bin 96 olarak kaydedildi. Ankara’da da durum benzerlik gösterdi ve 738 olan başvuru sayısı 2018’de 931’e çıktı. Ülkenin genelinde rakamlara bakılınca rekor düzeyde artış Manisa’da görüldü. Sınai Mülkiyet Kanunu’ndan önce patent başvuru sayısı 100’leri bulmazken, Kanun’dan sonra patent başvuru sayısı yüzde yüz artış göstererek 236’ya çıktı” diye konuştu. 
Cumhur Abdullah Akbulut,“10 Ocak 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe giren 6769 Sınai Mülkiyet Kanunu ile birçok yenilik ve gelişmenin kapısı aralanmış oldu. Bunların en başında geleni faydalı model işlemlerinin araştırma kapsamına alınmış olmasıdır. Ki bu durum ülkemiz için nitelikli başvuruların artış göstermesine zemin oluşturmuştur. Bu kanunla birlikte özellikle üniversite - sanayi işbirliği kapsamında akademisyenlere tanınan haklar; sanayicilerin patentli ürünlerle yaptıkları ticarete getirilen vergi muafiyetleri bunlardan birkaçıdır” açıklamalarında bulundu. 
ALMANYA KORE GİBİ PATENT ÜLKESİ OLMAK İÇİN….

Akbulut sözlerini şu şekilde tamamladı: “Genel olarak bakıldığında gerek Sınai Mülkiyet Kanunu olsun gerekse Ar-Ge teşvikleri olsun amaç Türkiye’nin Almanya veya Kore gibi patent ülkesi olabilmesini, katma değer üretmesini sağlamaktır. Bu sebeple patentin öneminin daha anlaşılır olması için gösterdiğimiz çaba toplumun tüm kesimlerinde yankı bulmalı. Buluşçuların teşvik edilmesi, üretim yapan firmaların desteklenmesi, Ar-Ge merkezlerinin katma değerli ürünlere yönelmesi, üniversite sanayi işbirliğinin daha etkin olması yanı sıra okul öncesi eğitimden itibaren üretmenin, buluş yapmanın önemi gibi konularda topyekûn çalışılması gerekmektedir. Bu gerekliliklerin ciddi bir devlet politikası ile desteklenmesiyle birlikte kendi markamız ve etiketimizle satışa sunulan ve patent korumasıyla ihracat yapılmasıyla Türkiye’deki patent sayılarının önemli rakamlara ulaşması mümkün olacaktır” İHA

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim