Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

“Çin’in dahi sayısı bizim nüfusumuz kadar!”

Manisa’da eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu anki eğitim sisteminin yeniden yorumlanması gerektiğine vurgu yaparak “Manisa'nın ödevi, sadece derslik açığını azaltmak, sınavlarda başarılı olmak değil. Bizim çitamız küresel rekabet olmalı. Sadece Çin'in üstün zekalı ve dahi sayısı neredeyse bizim nüfus kadar. Bizim eğitimden anladığımız şey üretimdir, ekonomidir, girişimdir”dedi.

Muzaffer Kirt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Manisa Polisevinde düzenlenen kahvaltılı programda Manisa milletvekilleri, iş insanları, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu. Kahvaltının ardından programın açılış konuşmasını yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'da okulların bakımları için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

“NİTELİKLİ EĞİTİME KAVUŞMAMAK İÇİN BİR NEDEN YOK!”

Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren MABEM tarafından 17 ilçede 8 bin 750 çocuğa eğitim verildiğini belirtti. Ergün'ün ardından konuşan AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Manisa'da kaliteli eğitim mekanları yaptıklarını belirterek eğitim camiasındaki sıkıntıları Manisalı siyasetçiler olarak bürokratlarla birlikte çözüme kavuşturduklarını söyledi. Manisa'nın önemli bir şehir olduğunu söyleyen Manisa Valisi Ahmet Deniz, "Günümüzde de Türkiye'nin önemli sanayi ve tarım şehirlerinden biri 4.5 milyar dolar ihracatı olan önemli bir şehir. Manisa’mız 2023 hedeflerine ulaşılması için ciddi katkılar sunabilecek bir şehir. Nitelikli eğitime kavuşmamamız için hiç bir neden yok. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde yoktan bir cumhuriyet kuran bir milletin evlatlarıyız. Türkiye'yi nitelikli eğitimde başarıya ulaştırarak çok daha iyi yerlere götüreceğiz" dedi.

“EĞİTİM SİSTEMİ YENİDEN YORUMLANMALI”

Eğitimi ekonomi ve demokrasiyle buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitimi ekonomiyle ve demokrasiyle buluşturmayı hedefleyen bir bakış açısına sahibiz. Eğitim okullarda kapalı sınıflarda olagelen bir süreç olmamalı. Bizim eğitimden anladığımız şey üretimdir, ekonomidir, girişimdir. Bütün bu hususların demokrasiyle de taçlanmasıdır. Seçim süreci de öyle. Bir demokrasi sürecidir. Biz eğitimi millet ödevi olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu görev için davet ettiğinde de benim arzımın çerçevesi buydu. Biz gelecek için bir Türkiye oluşturmak zorundayız. Şu andaki eğitim sistemimizin zamanın ruhu açısında yeniden yorumlanması lazım. Bu şu demek değil: Türkiye'de bir çok iş başarıldı. Eğitimde hiç bir şey yapamadık noktasına katılmıyorum. Ben kanıta dayalı olarak baktığımda 2003'lerde Talim Terbiye Başkanlığı yaparken hayallerim vardı. Bu hayallerimin şimdi fazlasıyla gerçekleştiğini görüyorum. Dolayısıyla biz 1-2-3'ün üzerine 4-5-6 diyen bir bakış açısına sahibiz. Bir şeyi yıkıp da yerine bir şey koymak gibi 'eğitim sistemi kötüydü de biz şimdi çok güzel işler yapıyoruz' demek doğru değil. Hakikate aykırı. Biz mevcudun üzerine inşa edeceğiz. Geçmişte emeği geçen herkese şükran borçluyuz" dedi.

“ÇİN’İN ÜSTÜN ZEKALI SAYISI BİZİM NÜFUSUMUZ KADAR”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak geleceğe hazırlandıklarını söyleyen Bakan Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığının gelecek tasavvuruna biraz enerji harcaması lazım. Geçmişle kavga etmemesi lazım. Eskiden yapılanları gerekli gereksiz eleştirmemesi lazım. Dünya çok ilginç bir yere gidiyor. Sadece Çin'in üstün zekalı ve dahi sayısı neredeyse bizim nüfus kadar. Başka bir ölçek var, başka bir dünya var, başka bir ekonomi, başka bir üretim var. Dünya tarihindeki bir kaç büyük kırılmaya baktığımızda, tarım toplumuna geçiş diyoruz, sanayi toplumuna geçiş diyoruz, bilgi toplumuna geçiş diyoruz. Bu 3 kırılmanın 3'ünü de benim kuşak gördü. Bir kuşağa, bir nesle bu kadar yüklenilir mi?" ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİ VE BİLİMDE BAMBAŞKA BİR DÜNYA GELİYOR”

2040'ta dünyanın teknoloji ve bilimde çok farklı olacağını söyleyen Bakan Selçuk, "2040'a doğru dünya tarihinin hiç karşılaşılmadık derecede bir kırılması geliyor. Teknoloji ve bilimde bambaşka bir dünya geliyor. Öyle ki işlerin yüzde 75'inden fazlasını robotların yapacağı bir dünya geliyor. Robotun yapamayacağı şey ne ki? Buna baktığımızda zamanın ruhundan kaynaklanan bir değişime ihtiyaç olduğu görülüyor. Bu kırılma ilk defa dünya tarihinde insana yazılım yüklenen bir döneme doğru gidiyoruz. İlk defa dijital olanın, fiziksel olanın ve biyolojik olanın aynı bedende buluşacağı bir dönem geliyor" diye konuştu.

EĞİTİM İLE İLGİLİ TESPİTLER

Eğitimle ilgili tespitlerini açıklayan Bakan Selçuk, "Eğitim bizim çocuklarımıza bizim kendi dünya görüşlerimizi pompalayacağımız bir araç değildir. Eğitim bir gelecek tasarımı içerisinde bizim çocuklarımız için bir atmosfer oluşturmakla ilgili bir husustur. Biz onları şartlandıran, koşullandıran, propaganda yapan, neyin doğru neyin yanlış olduğunu baştan kesin kez söyleyen bir yetişkin grubuysak oradan insanın yaradılışına hürmet çıkmaz" dedi.

“SINAV BASKISI AZALMALI”

Bakan Selçuk, “Eğer biz okullarımız arasındaki imkan ve öğrenme farklılıklarını azaltmazsak sınavın baskısı azalmaz. Sınavın baskısı azalması için bizim yapmamız gereken şey okullar arasındaki farkı azaltmak" diye konuştu.

“BİZİM ÇİTAMIZ KÜRESEL REKABET OLMALI”

Dünya standartlarında eğitim seviyesine ulaşılması gerektiğini belirten Bakan Selçuk, "Manisa'nın ödevi, sadece derslik açığını azaltmak, sınavlarda başarılı olmak değil. Bizim çitamız küresel rekabet olmalı. Biz dünya ile yarışmalıyız. Biz dünya ile yarışmak istiyorsak eğitimin kalitesini uluslar arası standartlara getirmeliyiz. PISA'da 25 puan yukarı çıksak 3.5 trilyonluk bir ekonomik büyüme ortaya çıkacak. Bütün dünyada bunun kanıtları var görüyoruz. PISA sınavının bu kadar önemli olmasının sebebi üretimle ilişkisi olmasından kaynaklanıyor. Türkiye'nin de kendi eğitim sistemini zamanın ruhuna uygun olarak dönüştürüp 2040'ların bu dijital dünyasına hazırlanmak zorunda" dedi.

MESLEK OKULLARINA ASKERLİKLE İLGİLİ KANUN HAZIRLIĞI

Meslek liseleri için askerlikle ilgili kanun hazırlığında olduklarını belirten Bakan Selçuk, "Biz askerlikle ilgili de meslek okulları lehine bir kanun çıkacak. Orada da bir avantajımız olacak. Meslek okullarının üretimde bir sıkıntısı vardı rekabet edemiyorlardı sektörle veya dışarısıyla çünkü hazine kesintisi yüzde 15'ti üretimden bunu yüzde 1'e indirdik. Çeşitli ülkelerle teknik konularda anlaşmalar imzaladık" dedi.

Okul sonrası sosyal medyayı ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Selçuk, "Eğitim maalesef başka parametrelerden de etkileniyor. Okul dışındaki sosyal medya meselesi cidden ele alınması gereken bir konu. Ailenin güçlendirilmesi meselesi çok güçlü bir şekilde ele alınması gereken bir konu. Sadece sınıfın içerisine çalışmakla eğitim seviyesi yükseltilemez" dedi.

ÖĞRETMENE YATIRIM YAPILACAK

Eğitim kalitesinin arttırılması için öğretmene yatırım yapılacağı vurgusu yapan Selçuk, "Hiç bir eğitim sisteminin kalitesi öğretmenin kalitesini aşamaz. Dolayısıyla asıl olan öğretmene yatırım yapmaktır. O yüzden merkezde öğretmen var. Öğretmeni güçlendirmemiz, itibarına itibar katmamız gerekiyor. Onlara hürmet etmemiz lazım ki öğretmen hak ettiği değeri bulabilsin" diye konuştu.

“BİLİM, TEKNOLOJİ VE EĞİTİMİN GÜCÜ ORTAYA KONMALI”

Bakan Selçuk sözlerini şöyle tamamladı: "Bütün emperyalistlerin bizim boğazımızı sıkmaya çalıştığı bir dönemden geçiyoruz. Bizim burada ayakta kalabilmemiz için bilimin teknolojinin ve eğitimin gücünü ortaya koymamız lazım. Bunu günlük kavgalarla yapamayız. Bunu kendi çıkarlarımız için birilerini yıpratarak, birilerinin hakkında gıybet ederek, birilerini sıkıntıya sokalım çabasıyla bir yere varamayız. Birisi hayra vesile oluyorsa destek olmamız gerekiyor" Bakan Selçuk'un konuşmasının ardından program sona erdi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim