Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

“Devlet bizi de görüyor mu?”

​​​​​​​Sarıgöl’ün Bağlıca Köyü’nde engelli oğluyla bir yardımseverin oturmasına izin verdiği harabe evde yaşam mücadelesi veren Ümmühan Kaskurt (49), devlete ve seçimden seçime vatandaşı hatırlayan politikacılara sitem etti.

Sarıgöl’ün Bağlıca Köyü’nde engelli oğluyla bir yardımseverin oturmasına izin verdiği harabe evde yaşam mücadelesi veren Ümmühan Kaskurt (49), devlete ve seçimden seçime vatandaşı hatırlayan politikacılara sitem etti.

Hülya Kılınç

Ümmühan Kaskurt(49), Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’ne bağlı Bağlıca Köyü’nde yaşıyor. Üç çocuk sahibi olan Kaskurt’un en büyük kızı evlenip İzmir’e yerleşmiş, bir oğlu askerde, yanındaki oğlu ise henüz 13 yaşında.

Ümmühan Kaskurt’un yaşamı hani o yazılsa film olur denen türden. Başından birçok olay geçmiş, her türlü yoksulluğu da çaresizliği de görmüş Kaskurt. Ama hala umutlu, hala uzanacak bir yardım elini bekliyor.

HAYVAN ÇİFTLİKLERİNDE ÇALIŞMIŞ

Kaskurt, 1996 yılında evlenmiş, eşiyle Ege’nin birçok şehrinde hayvan çiftliklerinde çalışmış. Eşi bir suçtan cezaevine girince üç çocuğuyla birlikte Alaşehir’e ailesinin yanına gelmiş.

Bir süre ailesiyle birlikte yaşamış ama ailesi çocukları kabul etmediği için, kendi köyü olan Sarıgöl’ün Bağlıca Köyü’ne dönmüş.  Babasının köyde tarlası, evi de varmış ama tüm mirasını erkek kardeşine bıraktıkları için Ümmühan ortada kalmış. Köyden bir hayırsever kullanılmayan eski evinde oturmasına izin vermiş Ümmühan’ın.

YAŞADIĞI EVİN PENCERELERİ KIRIK

Ümmühan bu arada en büyük çocuğu olan 23 yaşındaki kızını İzmir’e evlendirmiş, 21 yaşındaki oğlu askerde ve 13 yaşındaki gelişim engeli bulunan  oğluyla birlikte pencereleri kırık, duvarları yıkık harabe bir evde oturuyor.

Yüzde 40 bedensel engelli olduğu için  devletten aldığı 430 bin lira maaş alan Ümmühan, aldığı para karınlarını doyurmaya yetmediği için eğer iş bulursa tarım işçisi olarak çalışıyor.

BAŞINI SOKACAK BİR EV DERDİNDE

Yoksulluk, terk edilme, sahip çıkılmama ve sonrasındaki çaresizlik ile yaşamaya çalışan Ümmühan Kaskurt, ne saraylarda oturmak, ne de lüks salonlarda yemeklere katılmak istiyor, O sadece başını sokacak bir evin derdinde. Çocuklarının toplumda iyi birer birey olması için sıkıntı yaşamalarını istemiyor Ümmühan, o yüzden devletin sıcak eline ihtiyacı var.

NE ARAYAN  NE SORAN VAR
Kaymakamlığa başvurmuş ev için, kaymakamlık arsa bulunması gerektiğini söylemiş. Ümmühan arsa bulmuş ama, sonrasında ne arayan ne soran olmuş. Ümmühan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak her vatandaş gibi, devletin desteğini bekliyor.

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim