Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

“Sorun varsa çözüm de vardır”

Gıda enflasyonunun nasıl düşeceğini Mustafa Pala ile konuştuk

 “Sorun varsa çözüm de vardır”

Son aylarda yükselen gıda fiyatlarının düşmesine yönelik bir çözüm de Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala’dan geldi. “Sorun varsa çözüm de var” diyen Pala, getirilen çözümlerin de uygulanabilir ve sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu ifade etti.

Hülya Kılınç

Gıda enflasyonundaki artışın tek başına Ocak ayında yaşanan doğal felaketlerle açıklanması mümkün değil. Yıllardan beri tarımda biriken  sorunlar çözülmeden, gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmek kolay gibi görünmüyor.

Hükümet ‘Tanzim Satış Noktaları” ile halka düşük fiyatlı sebze temin etme çalışmasını sürdürürken, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala ile gıda fiyatlarında yaşanan bu fiyat yüksekliği ve çözümü ile ilgili konuştuk.

Fiyat artışının gerçek nedeni tarımdaki yüksek girdi maliyetleri, iklim değişikliğinin tarımsal üretime olumsuz etkisi, üreticiden tüketiciye kadar olan arz zincirindeki altyapı eksiklikleri, fırsatçılık ve ithalatla üreticinin üretimden kaçışının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Pala, bu sorunların çözülmeden gıda fiyatlarının düşürülmeyeceği görüşünü savunarak sorularımızı şöyle cevapladı

Soğan, domates, patates başta olmak üzere artan sebze fiyatları ve kuyruklar gündemin ön sırasında yerini aldı. Sebze fiyatlarındaki fiyat artışını durdurmanın ve fiyatlara katılıcı bir düzen getirmenin yolu sizce nedir?

Pala: Sorun varsa çözüm de vardır. Sorunlara günlük geçici çözümler bulmak yerine kalıcı çözümler bulmalıyız. Uzun süredir bu konu üzerine, soran, sorgulayan, araştıran bir yurttaş olarak çalışmalar yapıyorum. Yaptığım çalışmaları, çok sayıda kişiyle tartışıyorum test ediyorum ve paylaşıyorum. Bunları şimdi de sizinle paylaşmak isterim. Konuya ilgi gösterdiğiniz için, Manşet ailesine çok teşekkür ediyorum.
Sorunun çözümü karmaşık değil, açık ve anlaşılır biçimde anlatmak istiyorum. Başta da belirtiğim gibi, Soğan, domates, patlıcan fiyatları artınca fiyatları düşürecek çareler konuşulmaya başlandı. Sorun varsa çözüm de vardır, yeter ki çözmek isteyin.  Getirilen çözüm uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalı.

Benim aklıma gelenleri üç başlık altında toplayabilirim:

1. Tedarik zincirini kısaltmalıyız. Üretici ile tüketiciyi aracısız buluşturmak için “Üretici Pazarları” açılmalı.

2. Kentlerin yakın çevresinde, Osmanlı döneminde İstanbul’un ve büyük kentlerin çevresinde olduğunu bildiğimiz bostanların yerini alacak olan “kent bahçeleri” diyebileceğimiz bahçelerin çoğalması için kentlerin yakın çevresinde, sebze meyve üretimi ve seracılık teşvik edilmelidir.

3. Hobi bahçeleri teşvik edilmeli, bu konudaki mevzuat boşluğu giderilmeli çoğalmaları sağlanmalıdır.

Bunlar yapıldığında, sebze ve meyve fiyatları düşer, hobi bahçeleri çoğaldığında, kentli yurttaşların bir bölümü kendi ihtiyaçları olan sebzeleri üretir duruma gelir. Bu durum aile ekonomisine katkı sağlar.

Görüldüğü gibi konu karmaşık değil, anlatılması ve anlaşılması gayet kolay. Belediye başkan adaylarımız bu önerilere sahip çıkmalı, bu konudaki girişimleri destekleyeceklerini şimdiden belirterek halktan oy isteyebilirler.

-Sizin hobi bahçeleri üzerine çalışmalar yaptığınızı Obasya’da hobi bahçeleri kurduğunuzu  biliyoruz. Bu konuyu daha geniş biçimde anlatır mısınız?

Pala: Anlatayım. Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de Hobi Bahçeleri yaygınlaştırılmalıdır. Bu konuda mevzuat eksikliği var. Hiçbir kurum ya da kuruluşun mevzuatında Hobi ya da Kent Bahçelerinin yapımını kolaylaştıracak önünü açacak bir hüküm bulunmuyor. Dileğimiz hobi bahçeleri için hızla düzenleme yapılmasıdır.

Sebze fiyatlarını bölgeler ve iller arası nakliyenin ve aracıların yükselttiği biliniyor. Tüketicilerin sebzeleri daha uygun fiyata alabilmesi için konuşmamın başında belirttim tedarik zincirinin kısaltılması gerekiyor. Hobi bahçeleri ile ise üretici kendisinin ihtiyacı olan sebzeleri kendi üretiyor.

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak hobi bahçeleri yaptık. İşleyenler çok memnun bahçelerde yetiştirdiklerini sadece kendileri tüketmiyor eşe dosta da dağıtıyorlar.  Sebzeleri kentlerde oturanların kendisinin yetiştirmesi, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de Hobi Bahçeleri ile mümkün olabilir. Ancak ülkemizde Hobi Bahçelerinin yapımını ve sürdürülebilirliğini sağlayacak yasal altyapı henüz oluşturulabilmiş değil. 

Topraktan ve doğadan kopup kentlerin beton yığınları içinde sıkışıp kaldık. Yoğun iş temposu ve giderek gelişen teknoloji ve kablosuz iletişim araçlarının yarattığı elektromanyetik kirlilik nedeniyle stres, depresyon, panik atak gibi rahatsızlıkların çoğaldığını görüyoruz. Kentlerimizde fiziki çevre ile sosyal çevre sürekli etkileşim içinde. Yapılan tüm araştırmalar, insanın içinde yaşadığı fiziksel çevrenin sağlığı ve mutluluğu için önemli olduğunu kanıtlıyor.  Kentlerde beton yığınları arasında sıkışıp kalan insanlar için, Yeşil Terapi olarak adlandırabileceğimiz, toprakla meşgul olmak, iyi tasarlanmış, bahçelerde üretim yapmak öneriliyor.  Biz, kentlerde yaşayanlar olarak doğayı, yeşili, bitki ekip biçmeyi domatesi dalından koparmayı çok özledik. 

Üçpınar Mahallesi’ndeki evimin bahçesine, geçtiğimiz yıl, biber, domates, soğan, patlıcan, börülce ve kabak ektik. Yetiştirdiklerimiz hem bize hem de eşimize dostumuza yetti. Bu yıl yine ekeceğiz. Hobi bahçelerinde çalışmak çok keyifli oluyor.

Kooperatifler eliyle yaygınlaştırılacak hobi bahçeleri ile iyi komşuluk ilişkileri, yardımlaşma, tohum takası ve kooperatifçilik gelişecektir.

Yaptığınız önerilerin hayata geçmesi için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Pala: Obasya’da meyve fidanlarının pazarlamasının yapılacağı bir düzenleme yaptık. Aşılı meyve fidanlarını isteyenler Obasya’dan alabilirler. Orman Mühendisi Abdulkadir Hasbutçu ağaç dikmek isteyenlere her konuda yardımcı oluyor. Yuntdağı ve çevresi, Manisa’nın meyve ihtiyacını karşılayabilir. Meyve dikmeye uygun alanlar var. Obasya olarak bu yıl 450 adet ceviz diktik. Bugün ağaç fidanları teminine katkıda bulunduğumuz gibi, sebze fidanları içinde yardımcı olacağız.

  Düşüncelerimizin hayata geçmesi için, öncelikle paylaşmamız gerekiyor. Manisa Birlikte Belediye Başkan adaylarımızın projelerini bize anlatmaları için toplantılar düzenleyeceğiz. Bu toplantılarda biz de kendi önerilerimizi onlara ileteceğiz. Ayrıca ilgili bakanlıklara önerilerimizi yazılı halde sunacağız.

 Yuntdağı’nda meyveciliğin ve sebze üretiminin yapılması için, köylerde çalışmalar düzenleyeceğiz. 

 Valiliğimizin ve belediyelerimizin desteği olursa, ilgili sivil toplum örgütlerimizde konuya sahip çıkarsa, Manisa’da sebze ve meyveleri daha sağlıklı ve daha ekonomik biçimde alıp tüketebiliriz,

 Ne yapacağız, kent bahçeleri ve hobi bahçeleri ile üretimi çoğaltacağız. Tedarik zincirini kısaltacağız. Üretici tüketici buluşmasını sağlayacak üretici pazarlarını açacağız. İş bu kadar basit. Haydi o zaman, elele verip  soruna köklü, ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm getirelim. Ben bir kentli yurttaş olarak, topluma hizmet etmeyi seviyorum. Başkanlığını yaptığım kuruluşlarla yapılacak çalışmaların içinde oluruz. Sorunların çözümü için yeni üretici ve hizmet kooperatifler kurarız.

      

 

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim