Misafir
6,3535
5,6799
259,51
ÜYE GİRİŞİ

Çiftçi yardım bekliyor ama sesini duyan yok!

Meydana gelen yağışlar sonucunda binlerce dönüm tarım arazi, sular altında kalınca çiftçi perişan oldu. Budama zamanı geldiği için kendi imkanları ile suları tahliye eden çiftçi, yardım beklediklerini ama kimsenin yardım etmediğini ifade etti.

Muzaffer Kirt

Manisa’da Ocak ayı meydana gelen yağışlar sonucunda binlerce dönüm tarım arazi, bağlar sular altında kaldı. Bağlarda budama zamanı olmasından dolayı çiftçiler budama yapmaya başladı, ancak bağlar sular altında kaldığı için budama yapamadı.  Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Yeni Harmandalı Çakal Azmağı mevkiinde üreticiler kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye başladı.

“DEVLETİN ÇİFTÇİYİ GÖRMESİNİ İSTİYORUZ!”

Çiftçilerden Hasan Ölmez, “Sel baskını sonucu su bastı. Mağduruz. Suları bağlarımızdan tahliye etmeye çalışıyoruz. Bu sene baya bir yağıştan zarar gördük. Kendi emeklerimizle kepçe getirdik. Bağdaki sularımız gitsin diye. Buğdaylarımız sular altında kaldı. Hububatlarımızın zarar tespiti tarım il müdürlüğünde değerlendiriliyor. Bağlarda çok su kalırsa eğer ki 1 ay 2 ay su kalırsa bağlarımızda tabi zarar var. Bağlarımız alttan hava alamadığı sürece köklerde kuruma yapacak. Bu durum bağlarda hastalığa da neden olabilir. Zamanında budama yapamıyoruz. Bağlara zamanında ilaç atamıyoruz. Bu hastalığa davetiyedir. Hayvanlar telef oldu. Gübreler, tarım aletleri zarar gördü. Devletin çiftçiyi görmesini istiyoruz. Mazotta biraz indirim yapsın. Mazot dünya para olmuş” diye konuştu.

“YARDIM BEKLİYORUZ YARDIM EDEN YOK”

Bağlarda budama zamanı olduğunu ancak bağlar sular altında kaldığı için budamanın zamanında yapılamadığını belirten Rıza Şahbaz, “İlaçlama yapamıyoruz. Bu sene afet oldu, Allah’tan gelen bir şey. Yardım bekliyoruz ama gelen bir yardım yok. Kendi başımızın çaresine bakıyoruz ama yardım istiyoruz. Bağın sahibi benim. 50 dönüm bağ var. 50 dönüm bağ su altında. Kepçe bulduk, suyu tahliye etmeye çalışıyoruz. Ben şanslıyım benim yanımda tahliye kanalı var, bir de olmayanlar ne yapsın” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim