Misafir
6,3636
5,688
260,65
ÜYE GİRİŞİ

“Halkı aydınlatamayan gazetecilik yapmasın!”

Eline telefon alanın herkesi muhabir yaptığını belirten Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, mesleğin onurunun korunması gerektiğine vurgu yaparak “Eline kalemi alan yazar değil, eline fotoğraf alan gazeteci değil. Araştırmacı olacaksınız ve doğruları yazacaksınız. Halkı aydınlatmamız lazım. Eğer gazeteciler halkı aydınlatamıyorlarsa gazetecilik yapmasınlar”dedi.

Muzaffer Kirt

2018 yılında kurulan Manisa Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın, Manisalı basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Şehzadeler ilçesinde bir otelde düzenlenen programa,  Manisa Basın İlan Kurumu Müdürü Yusuf Kahraman, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“YEREL BASIN GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DAHA İYİ ANLAŞILIYOR”

Manisa Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın,  yerel basının önemine değindi. Yerel basının gelişmiş ülkelerde daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken Aydın, “Demokrasinin geliştiği ülkelerde nelerin geliştiğini, yerel basının ne boyutlara geldiğini görüyoruz” dedi.

“DEMOKRATİKLEŞECEKSENİZ YEREL BASINA ÖNEM VERECEKSİNİZ”

Yerel basın ağırlıklı ve basın yayıncılarının sorunlarını dile getiren, sorunlarını tespit etmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşu olacaklarını ifade eden Aydın, “ Bizim amacımız basının sorunlarını ilgili mercilere iletmek olacaktır.  Burada hepimizin sorunlarının olduğunu biliyorum. Sorun büyük. Bugün resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan yerel basının acılarını paylaşmamız gerekiyor.  Manisa’da 10 tane gazete var ama daha çok olmasını istemiyorlar. Neden? Çünkü çok fazla insanla uğraşmak istemiyorlar.  Esas amaç bu. Ama demokratikleşmenin en önemli unsuru da bundan geçiyor.  Demokratikleşecekseniz yerel basına önem vereceksiniz” diye konuştu.

“YEREL BASIN PARA KAZANMAZ VERGİ ÖDER!”

Gelişmiş toplumların öncelikle kendi sokak, mahalle ve kasabalarına baktıklarını dile getiren Aydın, şöyle dedi: “Dünya Amerikalılara bakar Amerikalılar da kendi sokaklarına, mahallelerine ve kendi kasabalarına bakar. Orda ne oluyor ona bakarlar. Gelişmiş toplumlar öyle yaparlar. Biz önce yerelde neler yaşıyoruz ne gibi sorunlarımız var bunları kamuoyuyla paylaşabiliyorsak biz gazetecilik yapıyoruz.” Aydın, kamuoyunu oluşturanın basın olduğunu kaydederek, “O yüzden bizim bir takım haklarımızın olması gerekir. Yerel basın para kazanmaz vergi öder.   Ve bir Allah’ın kulu çıkıp da demez ki ya biz para kazanmıyoruz ne vergisi istiyorsunuz demez. Reklamdan vergi öderler. Bunları yasama organına taşıyacağız ama sizlerin destekleri şart.  Yumruğumuzu masaya vurursak çok şeyler değişir” ifadelerini kullandı. Aydın konuşmasının ardından yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

“MESLEĞİN ONURUNU KORUMAMIZ LAZIM”

Aydın’ın açıklamalarının ardından konuşan Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan da basın sektörünün öldüğünü söyledi. Filizkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Herkes bunun farkında. Herkes yazar oldu herkes gazeteci oldu.  Şu telefonlar var ya herkesi yazar yaptı herkesi muhbir yaptı. Onun için bu mesleğin onurunu korumamız lazım. Gerçek gazeteciler gerçek yazarlar bir araya gelmeli ama eline kalemi alan yazar değil eline fotoğraf alan gazeteci değil. Araştırmacı olacaksınız ve doğruları yazacaksınız. Halkı aydınlatmamız lazım. Eğer gazeteciler halkı aydınlatamıyorlarsa gazetecilik yapmasınlar.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim