Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Eğitimde dijital dönüşüm başlıyor!

Zafer Kalkınma Ajansı’nın 10 milyon TL bütçeli Yeni Nesil Eğitim Destek Programı ile sistematik bir dijital eğitim eko sistemi oluşturulması hedefleniyor.  Eğitimde istenen seviyede olmadıklarını belirten Vali Ahmet Deniz, bu destekle eğitimde dijital dönüşümün yaşanacağını söyledi.

Muzaffer Kirt

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılı destekleri kapsamında hazırlanan 10 milyon TL bütçeli Yeni Nesil Eğitim Destek Programı (YENEP) 2,5 milyon TL bütçeli 2019 yılı fizibilite desteği programı (2019 FD) ve 1 milyon TL bütçeli 2019 yılı Teknik Destek Programı (2019 TD) olmak üzere 13,56 milyon TL’lik kaynak tahsis edildi. 2019 Yılı Destek Programları Manisa’da kamuoyuna ilan edildi. TR33 Bölgesi olarak kabul edilen Zafer Kalkınma Ajansı’nda Afyonkarahisar, Manisa, Kütahya ve Uşak yer alıyor. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Manisa Valisi Ahmet Deniz başkanlığında 2019 yılı destek programları açılış toplantısı yapıldı.

407 PROJEYE 132 MİLYON TL KAYNAK AKTARILDI

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, ajans olarak proje teklif çağrısı kapsamında bugüne kadar 407 projeye 132 milyon TL kaynak aktardıklarını, eş finansman katkısıyla birlikte yatırımcıların bölgede 323 milyon TL’lik yatırım yapmasına vesile olduklarını kaydetti. Oğuz, Manisa’dan başlayarak diğer illere de yaymak amacıyla savunma sanayi eko sistemi oluşturacaklarını belirtti. Oğuz, “YENEP bizler için mali destek programı olmanın çok ötesinde milli bir sorumluluk. Bu program sayesinde Kendin Yap olarak adlandırdığımız sistematik bir dijital eğitim eko sistemi oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu eko sistemi de başta il milli eğitim müdürlüklerimiz olmak üzere üniversitelerimiz, Aselsan, Arçelik, Microsoft, Habitat Derneği, Insıder firması gibi eğitim ve teknoloji alanında ülkemizin göz bebeği kurum ve kuruluşları ile birlikte oluşturacağız” dedi.

ÜRETMEK YETMEZ KULLANMAK DA GEREK”

Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmettin Okumuş, teknoloji üretmenin yetmediğini, onu aynı zamanda kullanmak gerektiğini ifade etti.

“DÜNÜŞÜMÜ ZAMANINDA YAKALAMALIYIZ”

Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Geçmişimize baktığımızda geçmişimizden güç alıyoruz ve gurur duyuyoruz. Biz medeniyet ihale eden, medeniyet kuran gerçek anlamda bunu dünyaya anlatan bir milletiz. Bunu nasıl yaptık. Bilgiye dayanarak, sahip olduğu bilgiyi irfanla bütünleştirerek gerçek anlamda merhametle, adaletle dünyaya asırlarca yön verdik ve hükmettik. Ne zaman bu anlayıştan uzaklaştık artık çağı yakalayamaz olduk. Eğer bu değişimi, dönüşümü kaçırdığınız zaman bir daha yakalamanız çok zor.  Onun için bu uğraşlar. Gelişimi, dönüşümü zamanında yakalamalıyız” dedi.

“BU ÇOCUKLAR BU İŞİ YAPAR”

Eğitimde istenen seviyede olmadıklarını belirten Vali Deniz, “Eğitime 10 milyon TL destekle dijital dönüşüm sağlanacak. Kodlama eğitiminin, sanayi 4.0 dediğimiz programın bir başlangıcı. Çünkü çağımız bilgi çağı, teknoloji çağı, üretim çağı, ihracat çağı. Manisa’nın 14 ilçesinde 18 tane Kodlamanisa atölyesi kuruldu. Yaklaşık 85 bin civarında öğrencimiz bu eğitimlerden geçirilmiş. Gerçekten 12-13 yaşındaki pırıl pırıl çocuklarımızın orada ürettikleri ürünleri, robotları kendi hayal edip gözlerindeki ışıltıyı, heyecanı görünce bu iş olur, bu işi biz yaparız. Bu millet yapar, bu çocuklar yapar.  Yeter ki biz onlara bu imkan ve fırsatı tanıyalım. İşte bu proje onun için var, onun için kıymetli.  Onun için bu konuda hassas davranalım, koşturalım. İl ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz sahiplensinler” diye konuştu.

YENİ NESİL EĞİTİM MALİ DESTEK PROGRAMI (YENEP)

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yönelik hazırlanan YENEPkapsamındaTR33 Bölgesi’nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla okul çağındaki çocukların tasarım, yenilikçilik, üretkenlik kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmakta olup program kapsamında10 Milyon TL mali kaynak tahsis edildi.

ÖNCELİKLERE YÖNELİK PROJELER DESTEKLENECEK

YENEP kapsamında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri uygun başvuru sahipleri olup bu kurumların aşağıdaki önceliklere yönelik projeleri desteklenecek.  6-14 yaş arası öncelikli olmak üzere eğitim çağındaki çocukların algoritmik düşünme, robotik kodlama ve tasarım becerilerinin geliştirilmesi amacıyla kendin yap atölyelerinin kurulması ve bu atölyelerde görev alacak nitelikli bir eğitim kadrosunun oluşturulması. Bölgedeki mevcut kodlama atölyelerinin teknolojik ve beşeri altyapısının güncel teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirilmesi. Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında özellikle il/ilçe merkezinden uzaktaki köy ve beldelerde eğitim görmekte olan çocuklara hizmet vermek üzere mobil kendin yap atölyelerinin oluşturulması. Programın son başvuru zamanı; elektronik ortamda (KAYS) proje başvurularının yapılması için 07Nisan 2019 saat 23:59; proje taahhütnamelerinin Ajansa teslimi içinse 12Nisan 2019 saat 18:00’dır.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim