Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Manisa eğitimde dökülüyor!

2018 yılı üniversite sınav sonuçlarına göre Manisa’nın 15 yılda 16 sıra gerileyerek 48. sırada yer aldığına dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, eğitimdeki başarısızlığın tam bir felaket olduğunu söyledi.

Üniversite sınav sonuçları tam bir felaket!

Manisa eğitimde dökülüyor!

2018 yılı üniversite sınav sonuçlarına göre Manisa’nın 15 yılda 16 sıra gerileyerek  48. sırada yer aldığına dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, eğitimdeki başarısızlığın tam bir felaket olduğunu söyledi.

Manisalı öğrencilerin 2018 yılı üniversite sınavındaki durumunu değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye geneli başarı sıralamasında 48. olduğunu belirterek, Manisa’nın üniversite sınavlarındaki başarısızlığına vurgu yaptı.

YÖK tarafından Milletvekillerine gönderilen bilgi notunu paylaşan Bakırlıoğlu, “Bizleri bu konuda bilgilendiren, Manisa’nın ve ülkenin genel durumunu görmemizi sağlayan YÖK’e teşekkür ederim. Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) Milletvekillerine gönderdiği “İl Ve Bölge Bazında 2018 YKS Yerleştirme Raporu”na göre Manisa’nın üniversite sınavında gösterdiği performansının iyi olmadığı açıkça görülmektedir. Manisa’daki tabloya baktığımızda; 2018 YKS'ye başvuran aday sayısı  33bin 11, sınava giren aday 31 bin 481, tercih yapma hakkı olan aday 24 bin 423, yerleşen aday 10 bin 441, lisans (Açık öğretim hariç) 5 bin 648, önlisans (Açıköğretim hariç) 4 bin793, yerleşemeyen aday 5 bin 247, tercih yapmayan aday sayısı ise 6 bin 864 kişidir”bilgisini paylaştı.

“KADROLAŞAN YAPI TABLONUN SORUMLUSUDUR”

Türkiye başarı sıralamasında Manisa’nın 2003 yılında 32. Sırada bulunurken 16 sıra gerileyerek 2018 yılında 48. Sıraya gerilediğinin altını çizen Bakırlıoğlu şöyle devam etti “Bu tablo Manisa’daki liselerin durumunu gözler önüne sermektedir.  Ankara’nın 1. olduğu illerin başarı sırlamasında, Manisa’ya komşu olan İzmir, Denizli, Aydın, Kütahya, Uşak, Balıkesir Muğla’nın, gerisindeyiz. 2003 yılında başarı sıralamasında 32. olan Manisa, 15 yılda, 16 sıra gerileyerek 48. sıraya düşmüştür. Üzücü bir tabloyla karşı karşıyayız. AKP döneminde kadrolaşma hevesi ile göreve getirilen il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin, lise müdürlerinin Manisa’da eğitime ne kadar çok zarar verdikleri ortadadır. Hepsi bu kötü tablonun sorumlusudur. Öğrenciler Manisa’dan Kaçıyor! Manisa’da ikamet eden ve 2018 yılında üniversiteye yerleşen 10.441 öğrenciden, 8.660’ı başka illerdeki üniversiteleri tercih etmiş. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Manisa CBÜ’ne; 4.674 lisans, 4.923 önlisans olmak üzere toplam 9.597 öğrenci kayıt yaptırmış. Bunlardan sadece 1.781’i Manisa’da ikamet ediyor. Manisa’da ikamet eden ve bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin yüzde 83’ü Manisa’dan kaçarken, sadece yüzde 17’si Manisa’da okumayı tercih etmiş. Ülkenin en köklü üniversitelerinden birisi olan ve 40 yılı aşkın geçmişi olan Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) gibi önemli eğitim kurumunun tercih edilmediğini görüyoruz. Sadece Akhisar ilçesinde, geçmişte 1.500 olan üniversite öğrenci sayısı 250’ye düşmüştür.  Bulunduğu şehirdeki öğrencilere hitap edemeyen, onlar için bir vizyon ortaya koyamayan CBÜ, kendi durumunu mutlaka gözden geçirmelidir. Bu aynı zamanda yoğun bir beyin göçüdür. Bunun mutlaka sorgulanması gerekmektedir. Hem Celal Bayar Üniversitesi, hem de Milli Eğitim Müdürlüğü bunun nedenlerini araştırarak gelecek yıllar için ortaya bir vizyon koyması gerekmektedir.”

“MANİSA BUNU BAŞARACAK GÜCE SAHİP”

Bu sorunun sadece Manisa’nın değil ve bozulan eğitim sisteminin bir sonucu olarak ülkenin sorunu olduğunu belirten CHP’li Bakırlıoğlu “inanıyorum ki gençlerimize sahip çıktığımızda onlar da ülkelerine ve Manisa’ya sahip çıkacaklardır. Sanayi ve tarım kenti Manisa bunu başaracak güce sahiptir”dedi. Haber Merkezi

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim