Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

Çocuk istismarında acı tablo!

Türkiye’de Manisa’nın da içinde bulunduğu 27 ilde bulunan 30 Çocuk İzlem Merkezi’ne Ocak 2011 – Mayıs 2016 tarihleri arasında 21 bin 68 başvuru yapıldı. Vakaların yüzde 85’inin kız, yüzde 15’inin erkek çocuklardan oluşuyor.

Çocuk istismarına karşı koruyucu ve önleyici tedbirler almak amacıyla İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TARMER) ‘Çocuk İstismarı ve Toplumsal Farkındalık' başlıklı çalıştay düzenledi. Çocuk istismarlarının önlenmesi adına gerekli olan bireysel, kurumsal ve toplumsal yükümlülüklerin güncel bir bakış açısıyla değerlendirildiği çalıştayda çocuk istismarının her geçen daha da arttığı ve bu konuda nasıl farkındalık oluşturabileceği üzerinde beyin fırtınası yapıldı.

CİNSEL İSTİSMAR İKİ YILDA YÜZDE 33 ARTTI!

TÜİK verilerine göre 2014 yılında 74 bin 64 olan çocuk mağdur sayısı 2016'yılında 83 bin 552'ye yükseldi. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre ise 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı 2016'da yüzde 58,8'e çıkarak ciddi bir artış gösterdi. Cinsel suç mağduru olan çocukların yüzdesi de 2014'ten 2016'ya yüzde 33 arttı. Ayrıca Türkiye'de 27 ilde bulunan 30 Çocuk İzleme Merkezi'ne Ocak 2011 – Mayıs 2016 tarihleri arasında 21 bin 68 başvuru olduğu, vakaların yüzde 85'inin kız, yüzde 15'inin erkek çocuklardan oluştuğu belirtiliyor.

“ÇOCUK İSTİSMARINDA FARKINDALIK OLUŞTURULMALI"

Milli Eğitim Bakanlığı Başdanışmanı ve İAÜ TARMER Daimi Danışma Kurulu Üyesi Dr. Necdet Subaşı, “Çocuk istismarı konusunda, sorunların nasıl tanımlanacağını ve bu tanımlanmış sorunlarla nasıl baş edeceğimizi konuşmamız gerekiyor. Bu bir duyarlılık ve farkındalık çalıştayı. Sorunların bütünlüklü olarak çözülmesi söz konusu olamaz. Tam tersine sorunu anlamak ve şimdiye kadar ortaya koyduğumuz yöntemlerle nasıl yol aldığımızı takip ve analiz etmek için çalıştay düzenledik” dedi.

“ÇOCUKLARI KORUMAK HERKESİN GÖREVİ”

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler de çocuk istismarını önlemek için üç aşamalı programdan bahsederek, çocukları korumanın herkesin görevi olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Birincil önleme ‘daha istismar olgusu ortaya çıkmadan önce çocukları korumak adına neler yapılabilir' bunu içeriyor. İkincil önleme ise risk altındaki gruplara ulaşabilmeyi amaçlıyor. Üçüncül yaklaşımda eğer fiziksel ya da cinsel istismar ortaya çıkmışsa bu çocukların uygun şekilde sağaltımlarını, izlemlerini, psiko-sosyal rehabilitasyonları, adli ya da sağlık tedbiri uygulanmış olan çocuklarda tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek yani çocuğu bütüncül bir yaklaşımla ele almak gerekli.”
Çocuk hakları kavramını topluma yerleştirmenin ve uyarlamanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Gökler, “Çocuklara cinsel eğitim programları hazırlamak, özel bölgelerini tanımalarını sağlamak ve istemediği bir durumda ‘Hayır' demeyi öğretmek gerekiyor” diye ekledi.

ÜNİVERSİTELERDEKİ MERKEZ SAYISI ARTTIRILMALI 

İstismar olgusu ortaya çıktığında devletin Sağlık Bakanlığı'na bağlı Çocuk İzlem Merkezleri olduğunu ve bunların sayılarının artması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gökler, “Üniversitelerde çocuk koruma merkezleri var. Bunlar, istismara uğramış çocukları araştıran, koruyan, izlemlerini sağlayan merkezler. Şu an Türkiye'de sayıları 12, ama giderek bunların üniversitelerde yaygınlaştırılmasını sağlamak ve devletin bu merkezleri desteklemesini sağlamak üçüncül koruma açısından büyük önem teşkil ediyor” ifadelerinde bulundu.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim