Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

Jeotermalle ilgili sorular uzmanından cevap buldu

Salihli halkı, jeotermalle ilgili akıllardaki soruları ilk kez sektör yatırımcılarına ve Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarına sorma ve cevapları öğrenme imkânı buldu. Lidya Sardes Otel’de 12 Ocak’ta düzenlenen halk bilgilendirme toplantısına Salihli merkezi, köyleri ve İstanbul’da yaşayan Salihlilerin yanı sıra Manisa’nın çeşitli ilçelerinden yaklaşık 250 kişi katıldı.

V

 

atandaşlar, jeotermal elektrik santrallerinden çıkan karbondioksitin tehlikeli olup olmadığı, Hacıbektaş bölgesinde açılan yeni kuyular için gerekli izinlerin alınıp alınmadığı gibi cevapları çok merak edilen soruları doğrudan muhataplarına sordular.

Cevabı en çok merak edilen soruların başında jeotermal elektrik santrallerinden çıkan karbondioksitin ne kadar tehlikeli olduğu sorusu geliyordu. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkan Vekili Ufuk Şentürk, bu soruyu, çeşitli kaynaklardan çıkan gaz miktarlarını birbiriyle karşılaştırarak cevapladı. Şentürk, jeotermal elektrik santrallerinden çıkan karbondioksitin insan ve çevre sağlığına en ufak bir tehdit oluşturmayacak kadar düşük olduğunu belirtti.

Ufuk Şentürk’ün verdiği bilgiye göre doğalgazda metrekare başına gaz salımı 70, kömürde 363, büyükbaş hayvanlarda 16.6, Manisa’daki motorlu araçlarda 62 gram iken, jeotermal elektrik santrallerinde sadece 5.9 gram. Manisa’nın hava kalitesine de değinen Ufuk Şentürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılı verilerine göre kentin havasının Türkiye’nin pek çok kentten daha iyi olduğuna dikkat çekti.

BÜTÜN İZİNLER TAMAM

Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kaygusuz ise Salihli’de jeotermal sondaj için alınan yasal izinlerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Mehmet Kaygusuz son dönemde gündeme gelen Hacıbektaş bölgesindeki sondajla ilgili bütün izinlerin alınmış olduğu bilgisini verdi. Kaygusuz’un bölgeyle ilgili olarak öncelikle arama ruhsatı ve işletme ruhsatı alındığını belirtti. Öte yandan DSİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Manisa Valiliği Yatırım İzleme ile Koordinasyon Başkanlığı da (YİKOB), proje tanıtım dosyasına olumlu görüş verdiler.  Yine bu süreçte İl Çevre Müdürlüğü’ne 348 sayfalık Proje Tanıtım Dosyası sunuldu. İl Çevre Müdürlüğü, ilgili tüm kamu kurumlarından projeyle ilgili görüş talep etti. İlgili kurumlar olumlu görüşlerini bildirdiler.

İl Çevre Müdürlüğü kurum görüşlerini de aldıktan sonra raporu inceledi ve onayladı, sonrasında da “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kaygusuz’un verdiği bilgiye göre Hacıbektaş bölgesindeki sahada yapılacak sondaj çalışması sonucunda öncelikle Salihli halkının ısınmasını sağlayan Belediye Isı Merkezi’nin ihtiyacı karşılanacak. Kurulacak santralin gelirinden eğer geriye yeterli akışkan kalırsa Salihli Belediye’sine de pay verilecek. Mehmet Kaygusuz, şu anda Salihli’de 7.500 konut, dolayısıyla 35 bin kişinin jeotermalle ısıtıldığını hatırlatarak, bu sayede 2019 kışının ısınma derdi olmadan geçtiğini vurguladı. Kaygusuz yapılacak yeni çalışmalarla Salihli’de jeotermalle ısınan konut sayısının 10 bine çıkabileceğini belirtti. Isınma için yerel olmayan kaynaklar daha az kullanılacağı için, yurtdışına ödediğimiz dövizlerin ülkemizde yeni yatırım imkanları için kullanılması demektir. Ayrıca Belediyemiz de bu çalışmalardan önemli bir gelir sağlayarak, vatandaşa daha iyi hizmet verme imkanı bulacaktır” diye konuştu.

Kaygusuz, bölgede yaptıkları çalışmalar hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadan ortaya atılan, projenin ilçeye, vatandaşlara ve hatta ülkemize zarar vereceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, “Aksine ilçemiz ve ülkemiz, asıl bu yatırımlar yapılmazsa zarar görecektir” dedi.

Sanko Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kaygusuz, Hacıbektaş’taki sahada çalışmalara ara vermelerinin sebebi konusunda da bilgi verdi. Bölgede yaptıkları çalışmaları halka daha iyi anlatabilmek, endişe duyanları tesislerine davet etmek istediklerini belirten Kaygusuz, şunları söyledi: “Bütün bu gerekçelerle, iyi niyetimizin göstergesi olarak sahadaki çalışmalarımızı durdurmuş bulunuyoruz. Vatandaşlardan ricamız, önyargıları bir kenara bırakarak konuyu sükunetle inceleyip, tam ve doğru bilgileninceye kadar sabırlı olmaları, toplumun huzurunu bozacak davranışlardan uzak durmalarıdır. Hepimizin amacı, memleketimizin ve insanlarımızın menfaatleri doğrultusunda hareket etmektir.”

BİLİM İNSANLARI GERÇEKLERİ ANLATTI

Halk bilgilendirme toplantısında çeşitli üniversitelerden bilim insanları da sunumlar yaptılar.

Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, jeotermal santrallerinde kullanılan suyun çevreye ve akarsulara salındığı iddialarını da cevaplayarak, bunun doğru olmadığını, bu yola tevessül edilmesi durumunda santralin basıncı ve veriminin düşeceği, harcanan milyonlarca doların havaya uçacağı bilgisini verdi. Santralde kullanılan akışkanların reenjeksiyon yoluyla yerin birkaç kilometre altına basıldığını anlatan Mahmut Parlaktuna, “bu hem yasal bir zorunluluktur. Hem de teknik bir gerekliliktir. Çünkü bu sular geri basılmazsa bir süre sonra rezervuarı kaybedersiniz ve üretim yapamazsınız” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Aksoy, jeotermal elektrik santrallerinin kapalı çevrim şeklinde çalıştıkları için çevreye minimum zarar verdiğini anlattı. Prof. Dr. Aksoy, dünyada 100 yıldan fazla süredir çalışan jeotermal santraller olduğunu belirterek, bunların çevrelerinin bugün de yeşil, bölgelerinde yaşayan insanların sağlıklı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Aksoy, Kurşunlu başta olmak üzere bölgedeki tüm kaplıcaların da jeotermal kaynaklardan beslendiğini, buraları herhangi bir endişe duymadan kullanan vatandaşların JES’lerden de herhangi bir endişe duymaması gerektiğini vurguladı.

ENJEKSİYON ŞART

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Alper Baba da yaptığı sunumda jeotermal elektrik santrallerinde üretimin devamlılığı için enjeksiyon yapmalarının şart olduğunu belirterek enjeksiyon yapmayan firmaların kendilerini zora sokacaklarına dikkat çekti.

Toplantıda bir sunum yapan deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise katılımcılara, jeotermal elektrik santrallerinin depreme neden olduğuyla ilgili hiçbir bilimsel bulgu olmadığına değindi. Çanakkale ve Aydın’da toplam 40 sismometre ile ölçüm alındığını belirten Prof. Hasan Sözbilir, doğal depremlerin 2 büyüklüğünü geçmediğini, 2 büyüklüğündeki bir depremi insanların hissedemeyeceğini vurguladı.

Toplantıda ODTÜ’den Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna ile Pamukkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Bülbül de halkı bilgilendiren sunumlar yaptılar.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim