Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

Bin yıllık çini sanatı yeniden hayat buluyor

Selçuklulara dayanan bin yıllık tarihi geçmişe sahip çini sanatı, Manisa’da açılan kursla yeniden hayat buldu. Çiziminden fırında yapımına kadar tüm işlemlerini kendileri yapan kursiyerler, ürettikleri eserleri de satarak, ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde Halk Eğitim Merkezince Tarihi Yeni Han’da açılan kursla geçmişi Selçuklulara dayanan bin yıllık çini sanatı yeniden ilgi odağı oldu. Çini sanatını gelecek nesillere taşıyan kursiyerlerin elinden çıkan eserler beğeni topladı. Geçmişte genellikle cami, köşk, saray, çeşme, türbe gibi mimari yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılan çini sanatı, kursiyerlerin el becerisiyle duvara asılacak birçok süs objesinin birbirinden renkli desenlerden oluşan süslemelerinde şekillendi. Çiziminden, fırında yapımına kadar tüm işlemleri kendileri yapan kursiyerler, ortaya çıkardığı ürünler ile çini sanatı ustalarını aratmadı. Yaptıkları tüm ürünlerinin kendilerine kaldığı kursta, kursiyerler eserlerini satarak, ev ekonomilerine katkı sağlıyor. 

ÇİNİ SANATI MODERNİZE EDİLİYOR
Eşlerin beraber katılmasıyla göze çarpan kursta, aile ortamı içinde çalıştıklarını belirten kurs eğitmeni Nalan Şerment, unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı günümüz modern sanat akımına özgü motiflerle birleştirerek geleneksel sanatın modernize ettiklerini söyledi. Kursiyerlerin yaptıkları tüm ürünlerin kursiyerlere kaldığını söyleyen Şerment, "Halk eğitim merkezinde unutulmaya yüz tutmuş bin yıllık çini sanatını tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Burada yaklaşık 15 kursiyerimiz var. Gerek geleneksel gerek modern çalışmalar yapıyoruz. Gelen kursiyerlerimiz keyifli vakit geçiriyorlar. Gelen kursiyerlerimizi klasik çini sanatı yapmaya zorlamıyorum. İsteyen klasik isteyen modern çalışıyor. Tüm ürünler kendilerine kalıyor. İsterlerse hediye ediyorlar isterlerse satabiliyorlar. Nasıl değerlendirmek istiyorlarsa istedikleri gibi değerlendiriyorlar” diye konuştu. 
Son olarak Şerment, çiniye kadınlardan çok erkeklerin ilgi gösterdiğini belirterek, kahvehanelere boş oturarak vakit geçiren erkeklere kurslara katılmaları yönünde çağrıda bulundu. 
Yeni Han’ın tarihi atmosferiyle birlikte tarihi Türk sanatlarını bir araya gelmesiyle daha anlamlı bir atmosfer oluştuğunu kaydeden Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gönül Öztürk, “Burada yapılan ürünlerin kimisi sadece hobi amaçlı olurken kimisi de gelir elde etmek isteyen kursiyerlerimiz tarafından tercih ediliyor. Özellikle kuyumculuk alanında yapılan çalışmalar Alaçatı’da bulunan satış merkezinde satışa sunuluyor. Kursiyerlerimiz sattıkları ürünlerle aile bütçesine katkı sağlıyor” dedi. 

EŞİYLE BİRLİKTE KİŞİSEL SERGİ AÇTI
7 yıldır çini kursuna katılan eşine 3 dönemdir eşlik ettiğini belirten kursiyerlerden Nalan Direr, “Hocamız bizi serbest bırakıyor ve çok güzel ürünler ortaya çıkarıyoruz. Eşim genellikle geleneksel çini özelliklerine bağlı olarak klasik çalışıyor ben ise modern çalışıyorum. Eşimle beraber 2 yıl önce kişisel sergi bile açtık. Bu da bizi daha da yüreklendiriyor daha da büyük hedeflerimiz var. Bu kurs bize çok güzel şeyler kattı. Herkese tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim