Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

İlaçta zam fırsatçılığı!

Şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılması beklenen yaklaşık yüzde 20 zam nedeniyle, hayati öneme sahip ilaçların bazı firmaların piyasaya ilaç vermediğini iddia eden CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, depolar ve ithalatçılar kısmıyla büyük bir fırsatçılık sürecinin yaşandığını belirterek, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep edeceklerini söyledi.

Hülya Kılınç

Şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılması beklenen yaklaşık yüzde 20 zamla beraber, hayati öneme sahip ilaçların piyasada bulunmadığını ileri süren CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, zam beklentisi nedeniyle bazı firmalar piyasaya ilaç vermediği iddiasında bulundu.

İlaçta yaşanan bu krizin, uzun süredir Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ilacı bir meta olarak, sağlığı da bir sektör olarak görmesinden kaynaklandığını belirten Özel, sağlık alanında tedavi yapanları birer sağlık emekçisi, onları da sağlık profesyonelleri olarak görmesinden kaynaklandığını kaydetti.

“YERLİ İLAÇ SANAYİSİ BİTİRİLDİ!”

Doktorları performans ölçümleriyle, eczacıları iskontolarla, ilacı sadece dolar kuruyla değerlendiren yapının dolardaki değişimler ve ithalattaki bazı sorunlardan sonra yüzükoyun kapaklandığını ifade eden Özel şunları söyledi“ Şimdi burada yaşanan meselenin kendisi aslında elde güçlü bir yerli ilaç sanayi olmamasından kaynaklanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi ilk geldiğinde Türkiye kendine ilaç üretebilen az sayıda ülkeden bir tanesiyken, şu anda tamamen dışa bağımlı bir ülke haline geldi. Kurdaki oynamalar, sabit kur uygulaması falan, hepsinin bir tane sebebi var o da Türkiye’de yerli ilaç üretilmiyor, girdiler tamamen dövizle ve bunun üzerine bir kâr koyup satan mekanizmalar var.

“MECLİS SORUNA EL KOYMALI”

İlaç sanayinde son 16 yılda yaşanan devasa değişimler ve tedaviye giren yeni ilaçların hemen hemen hiçbir tanesi Türkiye’de üretilmiyor. Türkiye’de üretilen ilaçlarla ilgili de çok sayıda fabrika el değiştirerek yabancıların eline geçti, esas sıkıntı bu. Bu konuda defalarca çeşitli soru önergelerimiz oldu ama önümüzdeki günlerde bir meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep edeceğiz. Bunun gündemdeki sırasını bekliyoruz, konunun meclis tarafından el konulması lazım.”

“CİDDİ BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ!”

“Sağlık, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ve onun gücünü halktan değil saraydan alan bakanlarına emanet edilemeyecek kadar ciddi bir konu ve bu kadar ciddi bir krizle karşı karşıyayız şu anda” diyen CHP’li Özel şöyle devam etti “Bir de yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dedikleri yeni rejim sağlık konusunda, ilaç ve eczacılık konusundaki devletteki bütün birikimi reddeden bir anlayışla saraydan ve sarayın teknisyen bakanları tarafından yönetiliyor, bu çok önemli bir sorun. Bu süreci aşmak için bir takım acil tedbirler  alınması gerekiyor ama esas böyle bir sorunun yaşanmaması güçlü bir yerli ilaç sanayine, onun teşvik edilmesine, Türkiye’de eczacılık fakültelerinin eczacı üreten fabrikalar gibi çalışmak yerine araştırma geliştirme yapan ve yüksek katma değerli, yüksek teknolojiye dayanan bu çağın ihtiyaç duyduğu ilaçları Türkiye üniversitelerinin katkısıyla Türkiye’nin ilaç sanayine ürettirmek demektir. Bu bakış açısıyla her şeyi yurt dışından getiren bakış açısı her döviz kurunda bu tür krizlere gebe.”

YAPISAL VE FIRSATÇI BOYUT!

İlaçta yaşanan sorunun yapısal ve fırsatçı bir yapısının bulunduğunu ileri süren Özel, “Yaşanan krizin iki boyutu var; bir yapısal boyutu, AKP’nin yıllardır uyguladığı hatalı ilaç ve eczacı politikası yüzünden. Bir de fırsatçılar boyutu var. O da yaklaşmakta olan bir ilaç fiyat yükselmesini bekleyen ithalatçı, depocular boyutu. Sistemin kendi yapısı gereği zaten eczanelerin ilaç stoklaması veya var olan bir ilacı satmaması diye bir şey söz konusu değil, ilaç takip sistemi var eczanelerde ama depolar ve ithalatçılar kısmıyla büyük bir fırsatçılık sürecinin yaşandığını da görmek lazım. Tabii bunun yaşanmasındaki önemli etkenlerden birisi de aracıların, geçmişte çok güçlü olan eczacıların sahibi olduğu ecza kooperatifleri yerine tamamen ticari yapılara dönüşmüş olmasını da unutmamak gerekiyor.”diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim