Misafir
6,241
5,6203
270,61
ÜYE GİRİŞİ

Kan stokları kritik seviyede!

Soğuk iklim koşulları nedeniyle kan bağış oranları azaldı; hizmet alanı İzmir, Manisa ve Aydın olan Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğünün stokları kritik seviyeye geldi. Merkezin kan stoku yüzde 50 oranında azaldı.

Soğuk iklim koşulları nedeniyle kan bağış oranları azaldı; hizmet alanı İzmir, Manisa ve Aydın olan Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğünün stokları kritik seviyeye geldi.  Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürlüğünün sahasında 93 kan kullanan hastane bulunuyor. Merkez, 91 hastanenin transfüzyon merkezinin kan ihtiyacının tümünü karşılıyor. Ancak soğuk iklim koşulları nedeniyle kan bağışı oranlarının azalmasıyla merkezin kan stoku yüzde 50 oranında azaldı. Türk Kızılayı Ege Bölgesi Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, "Genel başkanımızın açıklamasında olduğu gibi Kızılay'ın kan stoklarında azalma var. Soğuk iklim koşullarına bağlı olarak bağışlar azaldı ama kan talepleri azalmadı. Stoklar kritik seviyede. Eğer bu seviye daha da azalırsa hastanelerin taleplerini karşılayamayız ve ameliyatlar ertelenir. Vatandaşlarımız, kan bağışlarını ertelemesinler, Kızılay sabit kan alma merkezlerine ve gezici ekiplerine tok karnına ve fotoğraflı kimlikle başvurmalarını rica ediyoruz. Verdiğiniz bir ünite kanla tanımadığınız üç kişinin hayatını kurtarıyorsunuz. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde adınıza bir fidan dikiyoruz" diye konuştu.

VATANDAŞA BAĞIŞ ÇAĞRISI

Mağduriyet yaşanmaması amacıyla vatandaşları kan bağışında bulunmaya davet eden Dr. Gök, şunları söyledi: "Günlük ortalama bin 200 ünite kan bağışının olduğu bölgemizde, soğuk iklim koşulları nedeniyle yüzde 50 oranında bir azalma oldu. Stoklarımız hızlı bir şekilde azalmaya başladı. Hepimizin yaşam garantisi olan bu stokları korumak zorundayız."

KADIN BAĞIŞÇI SAYISI ARTTI

İzmir, Manisa ve Aydın Sana Kanım Feda projeleri hakkında da konuşan Dr. Gök, bu proje sayesinde özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadın velilerin okullarda kan vermeye başladığını vurgulayarak şu bilgileri verdi: "Projemiz ile tüm öğretmen ve okul müdürlerimize sunum yapıp projemizi anlatıyoruz. Sonra velilere ulaşacak bir formu öğrencilerimize veriyoruz. Kızılay gönüllüsü evlatlarımız aracılığıyla veliler okullarda kan vermeye başladı. Gelişmiş ülkelerde kadın bağışçı oranları yüzde 45'lerde. Bizim ülkemizde yüzde 3'tü, şimdi yüzde 16'ya yükseldi. Projemizle birlikte bölgemizdeki kadın bağışçı oranları Avrupa ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 47'ye ulaştı. Haber Merkezi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim