Misafir
6,241
5,6203
270,61
ÜYE GİRİŞİ

Kurumlar Çocuk İşçiliğiyle mücadele edecek

Çocuk İşçiliği ile Mücadele ve Çalışma Hayatı konulu panelde, bir farkındalık oluşturmak gerektiğinin altını çizen Vali Ahmet Deniz, herkese düşen sorumluluklar bulunduğunu hatırlatarak, tüm kurumlarla amansız mücadele etme arzusunda olduklarını söyledi.

Muzaffer Kirt

Manisa’da Çocuk İşçiliği ile Mücadele ve Çalışma Hayatı konulu panel düzenlendi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen panele Manisa Valisi Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, daire, müdürleri ve gönül elçileri katıldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Karğın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eşref Aslan konuşmacı olarak yer aldı.

“KADINLAR OLMADAN MÜCADELE MÜMKÜN DEĞİL”

Manisa Valisi Ahmet Deniz, “Çocuk işçiliği ile mücadele konusunda bir farkındalık oluşturalım arzusundayız. Çocuk işçiliği denince kadınlarımız olmadan bu mücadeleyi başarmak mümkün değil çünkü çocuklarımız ana kuzusu. Onların çalışıyor olması hem ruhsal, hem fiziksel gelişimi açısından olumsuz etkiliyor, bizim geleceğimiz onlar. Maalesef dünyada 158 milyon civarında çocuk çalışıyor. Kimse yaşına ve cinsiyetine uygun olmayan işlerde çalıştırılamaz diye net bir hüküm var. Keza iş kanunumuzda 15 yaşından küçük bireylerin çalıştırılması yasak. Tüm bunlara rağmen maalesef çocuklar çalıştırılıyor. Burada hepimize düşen sorumluluklar var. Tüm kurumlar bu mesele ile amansız mücadele edelim arzusundayız” diye konuştu.

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİ DÜNYANIN SORUNU”

Moderatör MCBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Karğın, “Çocuk işçiliği 2019 yılında yayınlanan raporlarında dünyanın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Çocuğu yapmak iki kişinin işi ama yetiştirmek bir köyün işi. Sadece çocukları fiziki olarak dünyaya getirmemiz sorumluluğumuz bitirmiyor. Onların eğitimi, zihni ve duygusal gelişimleri ile ilgili her türlü anne baba, toplum, hükümet, devlet, vatandaş, üniversiteler ve tüm kurum kuruluşlar olarak hepimizin görevi onlarla ilgilenmek. Bu toplantı ile birlikte Manisa’da, ülkemize ve dünyada çocuk işçiliğinin durumunu çok öz ve kısa bir şekilde işin uzmanlarından alacağız” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR TEHLİKELİ İŞLERE SÜRÜKLENİYOR!”

Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, bu panelde bir bürokrat olmanın yanında 12 yaşında bir kız çocuğu babası olarak konuştuğunu söyledi.  Kurt, “Bugün dünyada, ülkemizde, Manisa’mızda çocuklarımız ne yazık ki hayatını olağan akışı içerisinde hiç de olağan olmayan bir biçimde aslında vicdanlarımızı da yaralayan bir şekilde, kimi zaman yorucu, kimi zaman zorlu, kimi zaman tehlikeli işlere sürükleniyorlar. Kitap taşıması gereken, kalem tutması gereken eller tabiri caizse tozlu, kirli, paslı, soğuk demiri kavramakta,  sokakta çöp toplamakta, hatta dilendirilmeye zorlanmakta. Ne yazık ki dünyanın birçok noktasında çocuklar ticari bir meta olarak alınıp satılabiliyorlar. Bazı bölgelerde savaşmaya dahi zorlanabiliyorlar.” dedi.

TÜRKİYE’DE 292 BİN ÇOCUK İŞÇİ VAR

Dünya Çalışma Örgütü verilerine göre dünyada çalışma yaşında bulunmayan 158 milyon çocuk işçisinin bulunduğuna dikkat çeken Kurt, bunun 76 milyonunun ise çok tehlikeli işlerde çalıştırıldığını, Afrika’nın yüzde 47 ile ilk sırada yer aldığını, yüzde 40’nın Asya Pasifik ve yüzde 7’sinin ise Amerikan’da bulunduğunu söyledi.  Kurt, Türkiye’de ise 292 bin civarında çocuk işçisinin bulunduğunu kaydetti.

YOKSUL AİLELERİN HAYATTA KALMA MÜCADELESİ!

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eşref Aslan,  çocuk işçiliğine ülke ekonomisi açısından bakıldığı zaman, çocuk işçiliğinin yoksul ailelerin hayatta kalma mücadelesinin bir parçası olduğunu belirtti. Aslan, bu durumun güvencesiz çalışma, ücretlerin aşağı düşmesini sağlayarak, işsizler ordusuna ait havuzun genişlemesine sebebiyet verdiğini ifade etti.

AİLELERİN GÜÇLENDİRİLMESİ ŞART

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, çocukların maden ocağı, kablo döşemesi gibi çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağını açıkladı. Çocuk işçiliğinin birçok nedeninin bulunduğunu vurgulayan Konan, bunların başında sosyal nedenler olarak göçün geldiğini dile getirdi. Konan, bunun yanı sıra eğitimin olmaması, ailenin ekonomik durumunun iyi olmamasından dolayı çocuk işçiliğinin arttığına dikkat çekti. Konan, toplumun, ailelerin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim