Misafir
6,641
5,9182
253,95
ÜYE GİRİŞİ

Ziraat mühendisleri tarım politikalarından şikayetçi!

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, Tarım sektörünün can damarı olan ziraat mühendislerinin ülke tarımının içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklardan doğrudan etkilendiğine dikkat çekerek, hükümetin tarım politikalarını eleştirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, tarımsal öğrenimin 173. yılıyla ilgili Alaşehir Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

Ülkemizde her yıl 10 Ocak gününün Tarımsal Eğitimin yıldönümü olarak kutlandığını ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, “10 Ocak 1846 yılında, İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama çiftliğinde başlamış olan Tarımsal Eğitimin bu yıl 173.’sünü kutlamaktayız. 1878-79’da Küçükçekmece’de “Halkalı Ziraat Mektebi Aliyesinde devam eden eğitim, 1930 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Ankara’da Yüksek Ziraat Okulu olarak Cumhuriyet tarihinde Tarımsal Eğitimde yerini bulmuştur. Artık bilinmelidir nüfusun artması, küresel ısınmaya bağlı bölgesel kayıplar, maden, enerji, otoyol ve sanayi yatırımlarına bağlı kayıplarla kişi başına düşen tarımsal alan azalmakta ve bunun sonucu ziraat mühendislerinin üretim alanındaki verim ve kalite sağlıklı ürün elde edilmesinde çok önemli olduğu ve olacağı ortaya çıkmaktadır. Bu daralan alanlarda ve yeni çevresel koşullarda doğru ileri teknoloji ve tekniklerle bölgemizin klimasına uygun çeşitlerin korunması, ıslah edilmesi ve devamlılığının sağlanması için kaliteli ve teknolojili eğitim veren fakültelerde yaz dönemini de kapsayacak eğitimlerle yetişmiş meslektaşlarımızın istihdam edilmesi birinci önceliğimiz olmalıdır. Unutulmamalıdır ki tarım gittiği yere medeniyet götürür. Bu medeniyeti yüceltmek, kaliteli hale getirmek zirai eğitimle olacaktır. Çağın gereğine uygun sağlıklı, planlı, kaliteli ürünler ve bilinçli toplumlar yetiştirmek bu eğitimden geçmektedir” dedi.

EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR MÜHENDİSLERİ ETKİLİYOR

Tarım sektörünün can damarı olan ziraat mühendislerinin ülke tarımının içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklardan doğrudan etkilendiğine dikkat çeken Şenay, “Birçok meslektaşımız iş ararken, iş yeri sahibi olanlar mevcut konumunu koruyabilmenin uğraşı içindedir. Özel sektörde çalışanlar, çoğunlukla insan onuruna yakışır ücret alamazken, kamuda çalışanlar liyakata dayalı çalışma ortamı özlemi içindedir. Emekli olan ziraat mühendisleri ise çalışanların yarı ücretine mahkum edildiğinden geçim sıkıntısı çekmekte, emekli olduğu halde çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu durum özellikle kamuda çalışanların yasal sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen emeklilik hayallerini ertelemelerine neden olmaktadır.  Bizler ziraat mühendisleri olarak ülkemizde tarımsal üretimin ithalata yenik düşürülmeden desteklenmesi, korunması, teşvik edilmesi Bölgenin coğrafi üstünlüklerinin kullanılarak jeotermal yatırımlarla, madenlerle zarar görmeden ön plana çıkarılması gerekirse bölgedeki kıymetli ürünlerinin ve üretim alanlarının koruma altına alınarak, ürün ve üreticilerin korunması, sektöre hizmet eden biz ziraat mühendislerinin en önemli istekleri ve temennileridir. Bu kapsamda sektörde etkin hizmet verebilmek için çiftçi örgütlerini destekliyor ve tavsiye ediyoruz. Bu topraklar, ürünler bilinçli mühendisler ve çiftçilerle elbirliği ile gelecek nesillere taşınacaktır. Mirasımızı korumak ve çocuklarımıza tertemiz aktarmak bizlerin asli sorumluluğu ve görevidir” diye konuştu. Haber Merkezi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim