Misafir
6,5879
5,784
261,31
ÜYE GİRİŞİ

JES’e karşı eylem büyüyor: ölmek var dönmek yok!

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahalle sakinleri, özel bir şirket tarafından yapımına başlanan Jeotermal Enerji Santrali (JES) nedeniyle şirketin yolu üzerine çadır kurdu. Yoldan geçişi çadırla engelleyen mahalle sakinleri, kurulan çadırda gece-gündüz nöbet tutuyor.

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahallesi sakinleri özel bir şirket tarafından yapımına başlanan Jeotermal Enerji Santraline (JES) tepki gösterdi. Hacıbektaşlı Mahallesi'nde ikamet eden mahalle sakinlerinden Ümran Baysal kendilerine ölüm tehditleri geldiğini belirterek, “Bu oluşum oluşmadan evvel, biz gelip burada ne tür çalışma yapıldığını sorduğumuzda bize müteahhit adına villa çalışması yapılacak, çocuk alanı olacak, çocuk park alanı, yeşil alan olacak diye geçiştirdiler. Bu çalışmalar 2 ay öncesinden başladı. İki ay sonunda, bir hafta içerisinde sistem kuruldu. Sonunda biz anladık ki burası JES kuyusu. Biz de şu an bunun yapılmaması için mücadele vermekteyiz. Mahalle halkı olarak destek bekliyoruz. Şu an büyük anlamda ölüm tehdidi altındayız. Burada yapılan çalışma bizim sağlığımızdan daha önemli değil” dedi. 

"ÖLMEK VAR, DÖNMEK YOK!" 
Mahallelerinde JES'i istemediklerini söyleyen Hacer Ekim, “Biz JES’e hayır diyoruz. Doğamızı, çevremizi, yeşilliğimizi korumak istiyoruz. Biz çoluğumuzu, çocuğumuzu, yeşilliğimizi kaybetmek istemiyoruz. Biz burada olduğumuz sürece, bu yolu açmak istemiyoruz. JES’te çalışanlar asla hiçbir zaman buradan geçemez. Biz onlara bu yetkiyi vermiyoruz, izin vermiyoruz” derken, JES’e hayır demek için çadır kurduklarını ifade eden Eşe Kozak ise "Bütün mahalle kadınları olarak buradayız ve JES’e hayır diyoruz. Çıktığımız bu yoldan, sonuna kadar geri dönmeyeceğiz. Ölmek var, dönmek yok” diye konuştu. 
JES’e sonuna kadar hayır dediklerini ifade eden Çiçek Baysal, "Biz yeşillik istiyoruz. Biz burada hayatımızı yaşamak istiyoruz. Mağem alıyorsa, köyümüzün hepsini alsın. Köyümüzü alsınlar, onlarda kurtulsun, bizde kurtulalım” dedi. 

“MİLLET NEREYE GİDECEK?”
Mahalle sakinlerinden Mukaddes Ergün ise geçimini çiftçilikle sağladıklarını dile getirirken, Çiçek Baysal ise burada JES’siz bir hayat yaşamak istediklerini belirtti. “Biz burada topraklardan idare oluyoruz” diyen Ayşe Ergün "Biz nereye gideceğiz. Burada bu kadar milletimiz aç bekliyor. Bize peynir, ekmek verecekler mi? Biz kesinlikle JES istemiyoruz. Gece gündüz, sonuna kadar burada bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
Mahalle sakinleri soğuk geçen kış mevsimine rağmen kurdukları çadırda tepkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim