Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

Plaka alımları düştü!

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimininin 2019’un Mart ayına kadar uzatıldığını, ancak Manisa’da geçmiş yıllara göre plaka alımlarının düştüğünü kaydetti.

Muzaffer Kirt

31 Ekim 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla 2018 sonuna kadar geçerli olmak üzere 1.6 litre altında motoru olan otomobillerde yüzde 15 ÖTV indirimi uygulaması Ticari araçlarda ise yüzde 18 olan KDV miktarı yüzde 1’e düşürülmesi tekrar yapılan açıklamayla 2019 Mart ayına kadar uzatıldı. Bu indirim, otomobil sektörünün ayrılmaz parçası plakaları da kapsıyor.  Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimini değerlendirdi. 2018'in ekonomik sıkıntılardan ötürü zor geçtiğini belirten Karaağaç, indirimden dolayı biraz hareketlilik yaşandığını açıkladı. Karaağaç, buna rağmen geçmiş yıllara göre plaka alımlarında düşüş yaşandığını kaydetti. 

YÜKSEK KREDİ FAİZLERİ ZORLUYOR

Salih Karaağaç, 2018 yılının esnaf ve vatandaşlar açısından zor geçtiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu  “ Yüzde 1'e indirmelerinden dolayı bir hareketlilik oldu ama geçtiğimiz yıllara nazaran biraz daha düşük olduğunu görüyoruz.  Geçtiğimiz yıllarda özellikle sıfır araçlarda 250 çift plaka basımı vardı. Bu yıla baktığımız zaman bu sayı çok düşük. 100-200 çift civarı plaka basımı oluyor. Sıfır araçlarda aralık aylarında çok yoğunluk oluyordu geçtiğimiz aralık ayına baktığımızda o yoğunluğu göremedik. Şunu da söylemek gerek; KDV ve ÖTV indirimin vatandaşlara biraz da olsa nefes aldırdığını görüyoruz. Banka faizlerinde de düşüş olsa esnafımızın biraz daha nefes alacağını ön görüyorum. Vergi indirimlerine karşılık kredi faizleri fazla olduğu ödemekte zorluk yaşanıyor. İnşallah 2019 yılında ekonomik krizden çıkarda halkımız ve esnafımızın refah seviyesi yükselir.”

PLAKA FİYATLARI 50 LİRA

2018 yılında plaka fiyatlarının 50 TL olduğunu söyleyen Karaağaç, 2019 fiyat tarifesinin bu ay içerisinde federasyondan gelecek bilgi doğrultusunda açıklanabileceğini kaydetti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim