Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

FETÖ’den tutuklu albay tahliyesini istedi

Darbe girişimi sırasında İl Jandarma Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dava, Mart ayına ertelendi. Komutan Vekili Çiçek, mahkemede FETÖ ile bir bağlantısı olmadığını öne sürerek tahliyesini istedi

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Manisa’da yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski İl Jandarma Komutan Vekili Albay Ahmet Çiçek ve eski Yunusemre İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Salih Uyar’ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. Komutan Vekili Çiçek, FETÖ ile bir bağlantısı olmadığını öne sürerek tahliyesini istedi. 

TUTUKLU VE TUTUKSUZ TANIKLAR DİNLENDİ
Manisa 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında İl Jandarma Komutanlığındaki olaylarla ilgili haklarında dava açılan tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. 
Duruşmada tanık olarak ifade veren emekli Astsubay Mehmet Erbil, tutuklu sanık Ahmet Çiçek’i 13 yıldır tanıdığını, 15 Temmuz 2016 gecesi Çiçek ile birkaç kez telefon görüşmesi yaptığını, İstanbul’da ve Ankara’da yaşanan olayları sorduğunu, konuşmalarında Çiçek’in darbe girişimini destekleyen ya da örgüt yanlısı bir söylemde bulunmadığını söyledi. 

“DARBEYİ DESTEKLEYEN TAVIR HİSSETMEDİM”
Diğer tanık emekli Albay Yasin Şahin ise 15 Temmuz 2016’da Manisa İl Jandarma Komutanı Yardımcısı olarak görev yaptığını ancak Manisa İl Jandarma Komutanıyla kendisinin yıllık izinde olduğu için alayda komutanlığı vekaleten Albay Ahmet Çiçek’in yürüttüğünü ve Manisa’da bir durum olup olmadığıyla ilgili il jandarma komutanlığını aradığını anlattı. Emekli Albay Şahin, "Albay Ahmet Çiçek ile sıkıntılı bir durum olup olmadığını görüşmek istedim. Telefona çıkan asker Turgutlu ilçesinde bir astsubayın yaralandığını, saldırganın yakalanması için çalışma başlatıldığını, albay Ahmet Çiçek’in Manisa Valisi’ne ve bölge jandarma komutanına konuyla ilgili bilgi verdiğini bu yüzden alayın yoğun olduğunu daha sonra aramam gerektiğini söyledi. Ben de dikkatli olun deyip telefonu kapattım" şeklinde o akşamı anlattı. 
Ahmet Çiçek ile telefonda görüştüğünü dile getiren Şahin, Çiçek’in kendisine darbe girişimiyle ilgili alaya sıkıyönetimle ilgili bir mesaj geldiğini, önce bu mesajı ilçelere gönderdiğini ardından da ilçeleri tek tek arayarak iptali bildirdiğini dile getirdi. Şahin ayrıca Albay Çiçek’in konuşmalarından darbe teşebbüsünü destekleyen ya da darbe yanlısı bir tavır hissetmediğini de vurguladı. 

“İDDİANAMEDEKİ SUÇLAR SABİT”
Tanıkların ifadelerinin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını okuyarak, sanıkların iddianamede belirtilen suçlarının sabit olduğunu, her birinin ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. 
Mütalaanın ardından savunmasını yapan tutuklu sanık Ahmet Çiçek’in avukatı Şuayip Bolat, 15 Temmuz gecesi Manisa’da darbe girişimine dair herhangi bir faaliyet olmadığını öne sürerek şunları söyledi: "Müvekkilim Ahmet Çiçek, o gece Turgutlu’da bir cinayet zanlısının yakalanması sırasında yaşanan kovalamaca zanlı tarafından silahla yaralanan askeri personelle ilgileniyor. Bu sırada İstanbul ve Ankara’da darbe girişimiyle ilgili olaylar cereyan ediyor. Jandarma alayına sözde sıkıyönetimle ilgili bir direktif geliyor. Müvekkilim gelen direktifin içeriğini okumadan, anlamadan sehven ilçelere de gönderilmesini istemiştir. Mesaj içeriğini ve darbe girişimini algılar algılamaz 7 dakika içinde önceki mesajın iptali için ilçelere yeni bir mesaj göndermiş, iptali için de tek tek bütün ilçeleri aramıştır." 
Tutulu sanık Ahmet Çiçek de dosyasında FETÖ üyeliğiyle ilgili herhangi bir delilin bulunmadığını, ByLock kullanıcısı olmadığını, Bank Asya’da hesabının bulunmadığını, FETÖ üyeleri tarafından herhangi bir ankesör araması olmadığını belirterek, "Benimle ilgili sözde Yurtta Sulh Konseyi tarafından gönderilen sıkıyönetim direktiflerinin sehven ilçelere iletilmesi ve hemen iptal edilmesi dışında bir durum yok. Tahliyemi talep ediyorum" dedi. 
Alınan ifadelerin ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, duruşmanın da 4 Mart'a ertelenmesine karar verdi. 
SANIKLAR İÇİN İSTENEN CEZA 
Manisa’da FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar eski İl Jandarma Komutan Vekili Albay Ahmet Çiçek ve eski Yunusemre İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Salih Uyar’ın da aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında 'TBMM’yi, hükümeti ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim