Misafir
6,641
5,9182
253,95
ÜYE GİRİŞİ

İMKB’de neler oluyor?

Bir çiftlik olayı da İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşandı. Okul yönetiminin, öğretmenlerden makbuz kesmeden yemek parası toplaması, öğretmenlere mobbing uygulanması, bazı öğretmenlerin kayrılması ve usulsüz para işlerinin yürütülmesi iddiaları üzerine okulda inceleme başlatıldı.

Hülya Kılınç

Yunusemre Halk Eğitim Merkezi’nde 2015 yılında Milli Eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü, halk eğitim müdür ve müdür yardımcılarının hayali kurslar ve usulsüz denetlemeler üzerinden haksız kazanç sağladıkları ile ortaya çıkan çiftlik olayının bir benzeri İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşandı.

İddialara göre Yunusemre İlçesi’nde eğitim veren İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin pansiyon yemekhanesinde öğretmenlerin ödediği yemek paraları kayıtlara geçirilmeyip farklı yerlerde kullanılırken, yönetime yakın olmayan öğretmenlere de mobbing uygulandı.

VALİLİK MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

Konunun Manisa Valiliğine ulaşması üzerine, valilik gerekli adımları atıp iddiaları araştırmak üzere iki müfettiş görevlendirdi. Yaklaşık 6 haftadır okulda incelemeleri sürdüren müfettişler, okul yöneticileri, öğretmenler ve diğer personelle tek tek görüşerek ifadelerine başvurdu. Okul ve pansiyonun hesaplarını da inceleyen müfettişlerin önümüzdeki günlerde iddialarla ilgili rapor hazırlamaları bekleniyor.

YEMEK PARALARI GAYRİRESMİ KULLANILDI

İddialara göre; pansiyon yemekhanesinden yemek yiyen öğretmenlerden alınan paralar pansiyonun hesabına aktarılmadı ve öğretmenlere ücret karşılığında makbuz verilmedi.  Çok sayıda yemek yiyen öğretmenden aylık olarak toplanan yemek paralarının gayri resmi şekilde kullanıldı.

MÜDÜRE YAKINI ÇOCUKLARINA ÜCRETSİZ EĞİTİM!

Okulun uygulama sınıfı olarak hizmet veren anaokulu bünyesinde oluşturulan sosyal kulüplerden tüm vatandaşlar gibi okul personeli de çocuğu için eğitim karşılığında aylık ücret ödedi. Ancak okul müdürü Funda Berber’e yakın kişilerin çocukları kayıtsız, tam zamanlı ve ücretsiz eğitim aldı.

ÖĞRENCİLERDEN KAYIT PARASI TOPLANDI

Kayıt olan öğrencilerden zorunlu kayıt parası toplandı ve mezun olan öğrencilerden diploma parası istendi. Toplanan bu paralar, olması gerektiği gibi okul aile birliği başkanlığı tarafından değil, görevli idareciler tarafından toplandı.

ÖĞRETMENLERE MOBBİNG

Okul müdürü Funda Berber, kendisine yakın olan öğretmenler dışındaki birçok öğretmene yönetmeliklerin gücünü kullanarak baskı ve mobing uyguladı.  

AB PROJELERİNDE HEP AYNI ÖĞRETMENLER

Okulun yürütmekte olduğu AB projeleri kapsamında okul müdürü tarafından seçilen öğretmenler geçen yıldan bu yana proje dahilindeki ülkelere gitti. Öğrenciler, bu ülkelerde otelde kalmaları yerine yabancı ülke öğlencilerinin evlerinde kaldı ve otellerde güven içinde kalması gereken öğrencilerin güvenliği riske atıldı.

KANTİN SÖZLEŞMESİNDE ŞARTLAR DEĞİŞTİRİLDİ

Ayrıca okulun kantin ihalesi sözleşmesinde bulunan maddeler çift taraflı kararlaştırılmış olmasına rağmen, ihale sonrası sözleşmeye uygun olmayacak şekilde şartlar değiştirildi ve yapılan itirazlar karşısında kantinciye mobbing uygulandı. Kantin işletmecisi ile yaşanan sorunların ardından öğle arası süresi uzatılarak kapıların açılmasına izin verilerek ve öğrencilerin okul dışından alışveriş yapmasının önü açıldı.

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim