Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

Küçük sanayicinin elektrik isyanı!

Manisa Küçük Sanayi Sitesi esnafı, elektrik dağıtım bedellerinin yüksekliği ve elektrik kesintilerini basın açıklaması ile protesto etti.

Muzaffer Kirt

Manisa Küçük Sanayi Sitesi esnafları, elektrik dağıtım bedellerinin yüksekliği ve elektrik kesintilerini protesto etti. S.S Manisa Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi önünde düzenlenen basın açıklamasını Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Halil Kırlı yaptı. Başkan Halil Kırlı açıklamasında, 6446 sayılı EPK kanunun gereği elektrik faturalarındaki yüksek dağıtım bedellerinin alınmasıyla ilgili üyelerden gelen tepki ve şikâyetler üzerine basın açıklaması yapma gereği duyduklarını söyledi.

YÜZDE 55’İ DOLAYLI VERGİ

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan en çok küçük esnafın etkilendiğini belirten Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Halil Kırlı “Küçük esnafımız direnmeye ve ne pahasına olursa olsun üretim yapmaya üretmeye ve istihdam sağlamaya devam etmektedir. Fakat yükselen her maliyette olduğu gibi elektrik maliyetindeki bazı yüksek giderler özellikle elektrik dağıtım bedeli esnafımızı zor durumda bırakmaktadır. Elektrik faturalarını incelediğimizde yüzde 31.50 dağıtım bedeli, yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 2,5 elektrik tüketim vergisi.yüzde18 KDV gibi giderleri topladığımızda ortalama yüzde 55 oranında dolaylı vergi çıkmaktadır. Bu durum artan üretim maliyetleri esnafımızı zor durumda bırakmaktadır” dedi.

“BU YATIRIM BEDELİYLE  SANAYİYE NE YAPILDI?”

Eline aldığı faturaları değerlendiren Kırlı,  “Kimimizden 300 lira kimimizden bin lira, 3 bin lira dağıtım bedeli alınmış.  Bakanlığın açıkladığına göre, dağıtım yatırım bedeli bu.   Soruyorum bu kadar yatırım bedeline karşılık hakikaten şu küçük sanayimizde ne yapıldı?” diye konuştu. 

2018’de bitmesi gereken planın bu sene ne yazık ki yapılmadığını vurgulayan Kırlı, “ İnşallah 2019’da sanayimizin alt yapısı yapılır biz burada her gün bir ya da 2 defa elektrik kesintisi çekiyoruz.  Arkadaşlarım bu konuda çok mağdurlar.  Defalarca söyledik. Alt yapının eksikliğinden bu işlerin olmadığını söylüyorlar.  Geçen yıldan bu yana tam yüzde yüz enerjiye elektriğe zam yapıldı. Fiyat oranlarındaki artışlara bakıyoruz yüzde yüz zam.  Enflasyona bakıyoruz yüzde 15 giderlerimize bakıyoruz yüzde yüzden aşağıya bir giderimiz yok” dedi.

“SANAYİCİNİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Ödemeler konusunda da sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Kırlı, “Bir üyemiz kredi kartıyla ödemeye gittiğim halde bana 2 taksit yaptılar bir taksit ödeyeceğim yerde 2 taksit yaptılar dedi. 17 lirada para kesmişler. Yani bir de oradan da yiyoruz.  Artık ne diyeceğimizi de şaşırdık, dayanacak gücümüzde kalmadı.  Sayın bakanlığa Sayın Manisa Milletvekillerimize 6446 sayılı EPK kanunun bir an önce yeniden gözden geçirilip düzenlenmesini ve yüzde 55 oranındaki yüksek kesintilerin daha makul seviyelere düşürülmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ZAM VAR YATIRIM YOK!

Uzun süredir Küçük Sanayi Sitesindeki elektrik kesintilerinin hala devam ettiğinden yakınan Kırlı, bunun nedeninin altyapının olmayışından kaynaklandığını vurguladı. Kırlı,  “Elektrik sıkıntıları devam ediyor. Nedeni de alt yapının olmayışı.  Yeni yapılan alt yapıda bir sıkıntımız yok. Ama 2017’ye gitmesi gereken yatırımlar maalesef para yok diyerekten yapılmadı. Tekrardan soruyorum elektriğe yüzde yüz zam geldiği halde dağıtım bedelleri yüzde yüzü aştığı halde hala para yok demelerini ben anlamış değilim” dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ ZARAR ETTİRİYOR

Sanayi esnaflarından Ufuk Akgün, 2018’de elektrik kesintisinden dolayı zararının 14 milyarı aştığını ifade ederek, makinalarının ana kartlarının arızalandığını ve bir şey talep edemediklerini belirtti.

İlker Şanlı, adlı sanayi esnafı da sıkıntılarını şu şekilde ifade etti. “Bizim bin 300 lira geldi faturamız. Geçen yıl daha çok personelimiz vardı. Fakat bu yıl daha az personelle daha az iş yapıyoruz. Daha fazla elektrik faturası ödüyoruz. Giderlerimizi kısmaya çalıştığımız bu dönemde gerçekten bu bize çok büyük külfet oluyor.” Bir diğer sanayi esnafı da yaşadıkları bu sıkıntılara karşı karşılarında bir muhatap bulamadıklarını söyledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim