Misafir
6,5879
5,784
261,31
ÜYE GİRİŞİ

Dernekler proje fakiri!

Manisa Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Tekin Güzel, Manisa’da bin 618 faal dernek ve bu derneklere üye 107 bin 553 kişi bulunmasına rağmen derneklerin yeteri kadar proje yazamadığını söyledi.

Muzaffer Kirt

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü verilerine göre Manisa’da bin 618 faal dernek bulunurken, derneklere ise 90 bin 407’si erkek, 17 bin 146’sı kadın olmak üzere toplam 107 bin 553 kişi üye durumunda.  Manisa Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Tekin Güzel, Manisa’da bu çok dernek olmasına rağmen derneklerin yeteri kadar proje yazamadığını açıkladı. 

YUNUSEMRE MUHTARLAR DERNEĞİ PROJEDE BAŞARILI

Dernek başkanlığı, dernek çalışanı olmanın ve dernek üyesi olmanın ne kadar fedakarlık gerektirdiğini bildiklerini ifade eden Tekin Güzel, “Dernekler Dairesi Başkanlığı 12 Eylül 2018/17 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kapatıldı. Yerine Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü kuruldu. İllerdeki yapılanması da İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü olarak yapılandırılmıştır. Bu şekilde de devam ediyor. Kamu kurumlarının derneklerle olan ilişkilerini artırmak, derneklerin de kapasitelerini artırmak amacıyla o dönemki adıyla Dernekler Dairesi Başkanlığının verdiği proje desteklerinde 2017 yılında faydalanan derneklerden biri Yunusemre Muhtarlar Derneği’miz. Bu anlamda çok güzel ve ciddi bir proje yaptılar. Özellikle kadın istihdam alanında yaptıkları katkı hem Manisa’mız adına hem de ülkemiz adına çok ciddi bir katkıdır” dedi.

2018’DE SADECE 2 MÜRACAT OLDU

Manisa’daki derneklerin hazırladığı proje istatistikleriyle ilgili bilgiler veren Güzel, “2015 yılında toplam 20 tane derneğimiz İçişleri Bakanlığı’nın proje desteği alması için başvurdu. Bunlardan 1 tanesi 63 bin liralık destek aldı. 2016 yılında bu sayı 31 oldu.  Proje başvurusu almak üzere başvuran 31 dernekten 2 tanesi 82 bin liralık proje desteği aldı. 2017 yılında toplam 36 müracaat oldu. Bu çok güzel bir rakamdı 2017 yılı için. Bunlardan 6 tane derneğe proje desteği sağlandı. Toplamda da 259 bin liralık bir proje desteği verildi. 2018 yılında toplam 2 müracaat yapıldı. Müracaat sayınısın düşük olmasının sebebi şuydu aslında. Derneklerimizde şöyle bir algı var. Biz projeyi yapıyoruz. Ama işte proje desteklenmiyor ya da projeye geri dönüş olmuyor. Bu aslında yanlış bir algı. Belik görünür olarak doğru ama yanlış bir algı. Şunun için yanlış bir algı. Proje demek fikir demek. Yani proje üreten insanın aslında bir fikri vardır. Ve derneklerimizde artık biraz fikir odaklı çalışan derneklerimizdir. Önceden kurulmuş bazı dernekler günümüzde bu tip projelere kendileri katkı veriyorlar. Bir Yeşilay Derneği mesela. Bazı derneklerimize ciddi katkılarda bulunuyorlar. Başka dernekler, başka derneklere katkıda bulunuyorlar. Bu anlamdaki platform olayını çok önemsiyoruz. Dernek başkanlarına bunu tavsiye ediyoruz. Bir dernek bir proje yapar buna 10 dernek katkıda bulunur. 4 dernekle proje katkısı protokolü imzaladık.  Bunun toplam bedeli de 184 bin lira. Şunu her zaman devam ettireceğiz inşallah biz müdürlük olarak derneklerimize her alanda yol göstermeye çalışıyoruz. Sıkıntılarına olabildiğimizce çare olmaya çalışıyoruz” dedi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim