Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

“OHAL Komisyonu lağvedilsin!”

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, 4543’ü KESK üyesi olmak üzere toplam 135 bin 144 kamu görevlisinin yargı sürecinin devre dışı bırakılarak, tamamen siyasi ve idari tasarruflar sonucunda hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini belirterek, “OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal lağvedilmeli, hukuksuz ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir”dedi.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016’da ilan edilen ve iki yıl süren OHAL kapsamında 32 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldığını hatırlatarak, 4 bin 543’ü KESK’li toplam 135 bin 144 kamu görevlisinin yargı sürecinin devre dışı bırakılarak, tamamen siyasi ve idari tasarruflar sonucunda hukuksuz bir şekilde ihraç edildiklerini söyledi.

46 BİN 600 DOSYA REDDEDİLDİ

Demirel konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “ İktidar hukuksuz ihraçlara son vermek yerine, 23 Ocak 2017 günü 685 sayılı OHAL KHK’sı ile iki yıl süre içinde kamudan ihraç edilmiş yüz binlerce kamu emekçisinin ihraç başvurularını değerlendirmek ve karar altına almakla yetkilendirilen ‘OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nu kurmuştur. Komisyon Temmuz 2017 tarihinden itibaren başvuru almaya başlamıştır. Komisyonun görev süresi 26 Aralık 2018 Tarihli ve 30637 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 1 yıl uzatılmıştır. Komisyon şu ana kadar 125 bin 600 başvurudan 50 bin 300 dosyayı incelenmiş, 3 bin 700 başvuruyu kabul ederken 46 bin 600’nü ret etmiştir. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızdan ihraç edilenlerin başvurularından 60 üyenin başvurusu kabul edilirken 135 üyeninki ret edilmiştir. Başvurusu ret edilen yaklaşık 47 bin başvuru sahibinin HSK tarafından özel olarak yetkilendirilen Ankara 19., 20., 21. Ve 22. İdare mahkemelerine işlemin iptali için açtığı davalardan çıkan ilk karar komisyonun kararının iptali yönünde olmuştur. 15 Temmuz sonrasında idarenin keyfi kararları ile hukukun nasıl katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile ‘suç’ kapsamına alınarak doğrudan cezalandırma yöntemlerinin nasıl hayata geçirildiğinin en somut örneği bu komisyon olmuştur. OHAL KHK’leri ile 135 bini aşkın kişi fişleme, müdür/kurum kanaati, sosyal medya paylaşımları, sosyal çevre soruşturması, sendika üyeliği, banka hesabı vb gibi normal koşullarda asla suç olmayan gerekçelerle kamudan ihraç edilmiş, hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınmıştır.”

“OHAL KOMİSYONUNUN KARAR VERMESİ HUKUKSUZDUR!”

Demirel, bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen, savcılıklar tarafından takipsizlik ya da mahkemeler tarafından beraat kararı verilen binlerce kamu emekçisinin görevlerine geri dönmeleri önünde herhangi bir yasal engel olmamasına rağmen, başvuruların ret edilerek hukuksuz bir şekilde görevlerine başlatılmadığını kaydetti.  “Komisyon kendisini yargı üstü görürken, “iltisaklı” olmayı keyfi ve iktidarın kadrolaşma hedeflerine uygun şekilde yorumlamakta, buna göre kararlar vermektedir. OHAL komisyonunun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur ve bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir. Hukuki niteliği tartışmalı olan OHAL Komisyonu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak karar vermesi açık bir Anayasa ihlalidir ve suçtur. Hakkında suça bulaştığı iddia edilen kamu görevlileri ile ilgili tüm hukuki işlemler, kendisinin mahkemelerin yerine koyan OHAL Komisyonunca değil, mevcut hukuk sistemi içinde yer alan mahkemeler aracılığıyla yürütülmelidir. Yapılması gereken komisyonun görev süresinin uzatılması değil lağvedilmesidir. Komisyon derhal lağvedilmeli ve haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesi sağlanmalıdır.”diye konuştu. Haber Merkezi

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim