Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

‘Zehirli atıklar Akhisar’a dökülüyor!’

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa çevresinden ve il dışından getirilen arıtma tesislerinin zehirli atık çamurlarının Akhisar çöplüğüne döküldüğüne dikkat çekerek, Manisa Büyükşehir ve Akhisar Belediyelerine “neden görevlerini yapmıyorlar?”sorusunu yöneltti.

 

Zehirli atıklarla ilgili CHP Akhisar İlçe Başkanlığında CHP İlçe Başkanı İsmail Fikirli, CHP Akhisar Belediye Başkan Adayı Besim Dutlulu ve yönetim kurulu üyeleri ile basın toplantısı düzenleyen Bakırlıoğlu, Mart ayında bu konuyu gündeme getirdiklerini Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanının “bunlar hafriyat” dediğini hatırlatarak, şikayetlerin gelmeye devam ettiğini söyledi. 

 

FİRMAYA 729 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLDİ

Bakırlıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi “İddia şuydu, “Akhisar’ın çöplüğüne, orda olmaması gereken, dışarıdan getirilen arıtma çamurlarının atıldığıydı” Herkesin bildiği gibi zararlı atıkların Akhisar Katı Atık Bertaraf Tesisine dökülmesi yasaktı. İddiaları yerinde görmek amacıyla Akhisar çöplüğüne gitmiştik. Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı, Akhisar Belediyesi yetkilileri,  o gün atıkların “hafriyat” olduğunu söyleyerek bizi yalancı çıkarmaya çalışmışlardı. Yaptığımız şikayet neticesinde; Manisa Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gerekli tahkikatı yapmış, numuneleri almış, almış olduğu numuneler TÜBİTAK’da değerlendirilmiş, gelen rapora göre bizim iddiamız doğrulanmıştır ve ilgili firmaya “729 bin lira para cezası” kesilmiştir. Belediye yetkilileri bize bunlar “hafriyat” derken kurumlar arasındaki yazışmalar olayın gerçek yüzünü ve durumun daha ciddi boyutlarda olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 

“AKHİSAR BELEDİYESİ ZEHİRLİ ATIKLARDAN HABERDAR”

Akhisar Belediyesi’nden konu ile ilgili gönderilen yazıda, “Arıtma çamuru içerisindeki ağır metallerin, altyapısı olmayan sahaya dökülmesi sonucu zarar vereceği,  eğim sonucu bu çamurlardan çıkan sızıntı sularının bitişik alanda bulunan tarım arazilerine akacağı, yaz döneminde, çamur içerisinden çıkan gazların, 750 metre mesafedeki toplu konutları  etkileyeceği.’ Manisa Büyükşehir Belediyesine bildirilmiştir, denilmiştir.  Yani Akhisar belediyesi buraya gelen bu atıklardan haberdarlar.Yapılan yazışmalara ve kesilen para cezasına rağmen zehirli atıkların hala kamyonlarla Akhisar’a getirildiğine şahit olduk. Bugün bile Akhisar çöplüğüne zehirli atıklar dökülüyor.

 

“FİRMA VE DAİRE BAŞKANI SORUMLUDUR!”

Büyükşehir Belediyesinden çöp ihalesini alan firma ve ilgili daire başkanı bunun sorumlusudur.  Akhisar’ın sağlığıyla oynanmaya devam edilirken, raporlar ve kesilen para cezalarına rağmen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı çöp ihalesini iptal etmemiştir. İhaleci firmanın çıkarını koruyup, halkın sağlığını umursamayan Akhisar Belediyesi ise ne yazık ki tüm bunlara göz yummaktadır. Hem suç işleyenler, hem de buna göz yumanlar hakkında Savcılığa ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yeniden şikayette bulunacağız. Akhisar’ın sağlığını tehdit edenlerin yargı önünde hesap vermesi için konuyu yakından takip edeceğiz.”

CHP’li Bakırlıoğlu, CHP adayı Besim Dutlulu’nun Belediye Başkanlığında;  halkın sağlığının her şeyden önemli olacağını ve zehirli atıkların Akhisar’a girmesine asla izin verilmeyeceğini söyledi. Haber Merkezi

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim