Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Yemen için destek çağrısı

Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP), 21 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu, bunun 9 milyonunun açlık sınırında yaşam sürdüğü Yemen’de insani krizin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, Manisalılara yardım kampanyalarına destek olma çağrısında bulundu.

Muzaffer kirt

Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP), Yemen’e destek olmak amacıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından vatandaşlara broşür dağıtıldı. MASİDAP Dönem Sözcüsü ve Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, “2014 yılının sonunda Husiler tarafından yapılan darbeden sonra insani kriz, Yemen’de her geçen gün artarak devam etmektedir. Stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen, şimdi de iç savaşın hüküm sürdüğü bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor.  Yemen’de yaşanan çatışmalar zannedildiğinden ‘daha karmaşık’ bir hesabın ürünüdür. İki bölgesel güç birbiriyle mücadele ederken uzun vadede bölgenin özellikle emperyalist güçlerin müdahalesine açık hale geleceği aşikârdır. Onun için birinci dereceden İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir 'Yemen barış grubu oluşturularak devletler bazında inisiyatif alınmasını öneriyoruz. Öte yandan sivil toplum kuruluşları da sivil alanda inisiyatif alarak çatışmanın durdurulması için “güçlü bir kamuoyu’ oluşturmalıdır” dedi.

21 MİLYON İNSAN YARDIMA MUHTAÇ

21 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu, bunun 9 milyonunun açlık sınırında yaşam sürdüğü Yemen’de insani krizin her geçen gün arttığını söyleyen Öner, “Özellikle sağlık hizmetlerinin verilemediği Yemen’de insanlar, dışarıdan gelen yardımlarla ayakta durabiliyor. Yaklaşık 15 milyon kişi sağlık hizmetlerinden yoksun durumda. Kolera salgını bir milyondan fazla kişiyi etkiledi. 3 milyon kişi ise insani krizden dolayı iç göçe mecbur kaldı. Evlerini terk etmiş, barınma ihtiyacı içindeler. Binlerce okul eğitim hizmeti vermekten uzak, harap vaziyette. Altyapı büyük oranda çökmüş durumda. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk savaş nedeniyle can veriyor. Bizler, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir kültürünün mirasçısıyız. Bizler, haksız yere bir kişinin öldürülmesini, tüm insanlığın katline denk tutan bir dinin mensuplarıyız. Bizler, bu dünyada yapılan müspet, menfi her fiilin ahirette karşılıksız kalmayacağına inanan insanlarız. Bizler, tüm inananları birbirine kardeş ilan eden peygamberin ümmetiyiz.

YARDIM KAMPANYALARINA DESTEK ÇAĞRISI

Bizler, Yemen’de, Doğu Türkistan’da, Filistin’de, Suriye’de ve Dünyanın neresinde olursa olsun. Zor durumdaki mazlumların çığlıklarına sessiz kalmadık ve kalmayacağız. Manisa’mıza değer katan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da katılımı ve desteğiyle başta çocuklar olmak üzere, özellikle Kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olmak için yardım çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.  Çaresiz insanların ihtiyaçlarını karşılamayı her şeyden önce bir insanlık borcu olarak görüyor, yardımsever tüm duyarlı Manisa halkını Yemen için ses vermeye, el uzatmaya, paydaş yardım kuruluşlarınca başlatılan yardım kampanyalarına destek olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim