Misafir
6,5879
5,784
261,31
ÜYE GİRİŞİ

Muradiye’ye yok Alaşehir’e var!

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) önceki gün gerçekleşen meclis toplantısında, Alaşehir’de kurulması planlanan jeotermal kaynaklı Alaşehir Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Alaşehir TDİOSB) ortakları arasında yer alınması oy birliği ile kabul edildi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Aralık ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Ümit Türek’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda Odanın 2019 yılı bütçesi ve Alaşehir’de kurulması planlanan jeotermal kaynaklı Alaşehir Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Alaşehir TDİOSB) ortakları arasında yer alınması oy birliği ile kabul edildi.  ‘KONKORDATOLAR KONTROL ALTINA ALINMALI’

Yılın son meclis toplantısının açılışında  konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, konkordato ilan eden şirketlerin son zamanlarda oldukça fazlalaştığına dikkat çeki. Meclis Başkanı Türek, konkordato ilan eden iş yerlerinin kendini kurtardığını, ancak bir çok alt işletme sahiplerini de mağdur ettiğini belirterek, ‘Konkordato’nun kontrol altına alınması gerektiğine inanıyorum. Konkordato ilan eden işyeri ya da kişi kendini kurtarıyor. Ancak altına onlarca kişiyi mağdur ediyor. Bu böyle olmamalı, bir an önce bu gidişin bir önlemi alınmalı. Ayrıca Yunusemre ilçemizde noter bulunmuyor. Akhisar’da 4, Salihli’de 4 noter varken, Yunusemre ilçemizde bir tane bile noterin bulunmaması bu ilçemizde yer alan üyelerimize sıkıntı yaratma. Acilen Yunusemre ilçemize de en az bir noterin açılarak bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Bir diğer hususta resmi kurumların küçük alacaklarına karşılık kişinin ya da firmanın bankalardaki tüm hesaplarına haciz konması. Amaç burada üzüm yemek mi? Yoksa bağcıyı dövmek mi? Ekonominin daraldığı alışverişin durma noktasına geldiği bu günlerde bunu anlamak mümkün değil. Yeni noterin açılması ve haciz konularında yetkilileri göreve davet ediyor, 2019 yılının şehrimize, ülkemize, milletimize ve insanlığa hayırlı olmasını, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum’ dedi.

‘2018 YILINA SİYASİ KRİZLER, CİNAYETLER, TERÖR SALDIRILARI DAMGA VURDU’

Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz 2018 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, 2019 yılından iş dünyasının beklentilerini dile getirdi.     2018 yılına siyasi krizlerin, cinayetlerin, terör saldırılarının ve  tarihi zirvelerin, dünya gündemine damgasını vurduğunu belirten Başkan Yılmaz, ‘ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, Birleşik Krallık ve AB arasında varılan Brexit anlaşması ile başlayan İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkış süreci, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda öldürülmesi, dünya gündeminde ön plana çıkan konular oldu’ dedi.

‘ZOR VE SANCILI BİR YIL YAŞADIK’

Döviz kurlarında yaşanan spekülatif atakların etkisiyle ülkemizde 2018 yılının iş dünyası olarak zor ve sancılı geçtiğini söyleyen Başkan Yılmaz, ‘Yaşanan bu durum karşısında sanayici ve yatırımcılar piyasada nakit sıkışıklığı ve yükselen kredi faizleri ile mücadele etmek durumunda kaldı. Ağustos ayında başlayan ekonomik sorunların etkileri piyasalarda hala kendini göstermekte. Hükümetimizin almış olduğu bir takım önlemlere rağmen  piyasalarda yaşanan tedirginlik ve bununla beraber ortaya çıkan durağanlık ise devam etmekte. İşsizlik ve enflasyon oranları hala çok yüksek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafında açıklanan verilere göre, 2017 yılının kasım ayında, yüzde 12,98 oranında gerçekleşen tüketici fiyat endeksi, 2018 yılı kasım ayında yüzde 21,62 seviyesine yükseldi. İşsizlik oranı ise yine TÜİK tarafından açıklanan, 2018 yılı eylül ayı verilerine göre yüzde 11,4 ile  hala çift hanedeki seyrini ne yazık ki sürdürüyor. Bizim esas üretimi artıran yatırımlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde enflasyon ve işsizlik oranlarında istenilen seviyelere ulaşabiliriz. Büyüme rakamlarına baktığımızda ise 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,2 oranında büyüme gösteren ülkemiz ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 5,3, üçüncü çeyrekte ise  %1,6 oranında büyüme kaydetmiş ve gayri safi yurtiçi hasıla cari fiyatlarla 1 trilyon 13 milyar 453 milyon  TL gerçekleşmiştir. Büyüme oranlarında da giderek azalan bir trend gözlemliyoruz. Hükümetimiz, her ne kadar, hem genel manada hem sektörlere can suyu verebilmek adına almış olduğu dönemsel birtakım teşvik kararlarını hayata geçirse de, bunların genele yayılması ve bir toparlanma oluşturması zaman alacak gibi görünüyor. Öncelikle iş dünyasının finansman bulma açısından yaşadığı problemler çözüme kavuşmalı. Bu yılı, yüzde 2,5-3'lük bir büyüme ile kapatacağımız görünüyor”diye konuştu.

‘2019 YILINDA İŞ DÜNYASINI TEMKİNLİ BİR SÜREÇ BEKLİYOR’

 2019 yılında iş dünyasını temkinli bir sürecin beklediğini dile getiren Başkan Yılmaz, ‘31 Mart 2019 pazar günü gerçekleştirilecek olan 2019 Türkiye yerel seçimlerin ardından yapısal reformlarla 2019’un en azından ikinci yarısını daha güçlü ve daha çözümlere odaklanmış olarak geçirmeliyiz. 2019 yılında iş dünyası olarak beklentilerimiz oldukça fazla. Öncelikli beklentilerimizin başında kamuyla iş yapan yüklenici firmalara hak edişlerinin zamanında ödenmesi, KDV iadesi ödemelerinde hızlı hareket edilmesi ve finansmana erişimde iyileşme sağlanması geliyor.  2019'da TL'nin gücünü korumak için enflasyonu düşürmemiz çok önemli. Alınan ve alınacak yeni tedbirlerle, 2019’u makul bir büyüme ve öngörülen enflasyona yakın bir oranda kapatmamız gerekiyor.  Kur ve faiz düzeyindeki istikrar da yatırımları canlandıracak, ülkeye sıcak para girişini arttıracaktır. Bu açıdan zorlu geçeceğini düşündüğümüz bir yıla umutla bakıyoruz.  Her şeye rağmen kötü senaryolar yazmak yerine çalışarak, üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz’ dedi.

ALAŞEHİR TDİOSB’YE KURUCU ORTAK OLUNMASI KARARI ALINDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılından iş dünyasının beklentilerini dile getirdikten sonra toplantı gündeminde yer alan Alaşehir’de kurulması planlanan jeotermal kaynaklı Alaşehir Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Alaşehir TDİOSB) ortakları arasında yer alınması konusunda da meclise bilgilendirmede bulundu. Alaşehir’de düşünülen proje için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş aşamasındaki tecrübesinin bulunması nedeniyle bu projede yer alması yönünde bir görüş olduğunu belirten ve proje hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren Başkan Yılmaz, Alaşehir TDİOSB’nin Manisa’nın gelişimine büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Sunumun ardından yapılan görüşmeler sonunda Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Alaşehir TDİOSB kurucu ortakları arasında yer alması oy birliği ile kabul edildi.

‘ODA BÜTÇESİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ’

Toplantının son maddesinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2019 yılı bütçesi görüşüldü. Gelir gider bütçesinin tek tek görüşülüp tartışıldığı toplantıda Oda’nın 2019 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi. Bütçenin oy birliği ile kabulünün ardından meclis üyelerine teşekkür konuşması yapan Başkan Yılmaz, “Odalarda ve meclisi olan kurumlarda bütçesinin oy birliği ile onaylanması o kurumdaki istişareyi ve birlik ve beraberliği gösterir. Ben Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak 65 meclis üyemizin ve 10 bini aşan üyemizin birlik ve beraberlik içinde çalışma azmini burada gördüğüm için hepinize teşekkür ediyorum. Bu örnek çalışmamızın 2019 yılında diğer kurum ve kuruluşlara örnek olmasını diliyor, bütçemizin odamıza, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum”dedi.

İŞ ADAMLARI ÇALMADIK KAPI BIRAKMADI

Yıllardır altyapı sorunlarıyla boğuşan Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde  faaliyet gösteren yüzlerce iş adamı, çözüm için çalmadık kapı bırakmazken, MTSO’nun, bölgenin ihtiyaçlarına kayıtsız kalıp Alaşehir TDİOSB’a ortak olması yönünde aldığı karar, iş dünyası kadar Manisalıları da şaşırttı.  Haber Merkezi

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim