Misafir
6,3535
5,6799
259,51
ÜYE GİRİŞİ

Hem atama hem liyakat istediler

Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi, döner sermaye sistemi ile ilgili yaptığı eylemde henüz idareci atanmayan Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne bir an önce atama yapılmasını, bunu yaparken ehliyet ve liyakatin ön planda tutulmasını istedi.

Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi tarafından döner sermaye sistemine yönelik Merkezefendi Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen eyleme, Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Ali Dağlıoğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Al Dağlıoğlu,“Bugün basın açıklaması yaptığımız Merkezefendi Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi halkımızın hizmetine sunulmuş açılışları yapılmıştır. Lakin henüz Merkezefendi gibi bir hastaneye idareci olarak atama yapılmamıştır. Şu an bu işi vekâleten yürüten işleme bakan yöneticimiz, iki kuruma baktığı için hem kurumun çalışmaları hakkında hem de çalışanların talepleri ve isteklerini zaman ayırma babında temenni ediyoruz ki bir an önce atama yapılmalı. İki büyük kuruma bakan yönetici bu konuda  kendi kurumuna daha fazla zaman ayırması hem de burada yapılacak olan atamayla da Merkezefendi gibi büyük bir devlet hastanesinin hem kurumsal çalışmaları hakkında hem de çalışanların talepleri istekleri ve onların performansını artırıcı çalışmaların daha geniş zamanda yapılabilmesi açısından bir an önce yönetici atamasının yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebi yaparken de diyoruz ki ehliyet ve liyakat ön planda tutulsun” dedi.

‘ATAMALAR LİYAKATA GÖRE YAPILMIYOR’

Bu güne kadar yapılan idari atamalara bakıldığında Türk Sağlık-Sen üyelerinin atamalarının değerlendirilmediğine dikkati çeken Dağlıoğlu, “ Üyelerimiz, ehliyet ve liyakat konusunda milletimizin birlik ve bütünlüğü, çalışma azmi konusunda her türlü liyakata sahip olmasına rağmen atamalarda değerlendirilmemiştir. Temennimiz şudur ki hem kurum atamasında genel olarak yapılacak idari atamalarda Türk Sağlık-Sen mensuplarının da değerlendirilmesini temenni ediyorum. Sağlık politikalarının hem hasta memnuniyeti hem de çalışan ekseninde değerlendirerek bu şekilde dizayn edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

‘DÖNER SERMAYE SİSTEMİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALDE!’

Öte yandan Dağlıoğlu,  döner sermaye sistemine yönelikte açıklama yaptı. Dağlıoğlu, yaptığı açıklamada, performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ve bugün bakıldığında çalışana da bir fayda sağlamadığını vurguladı. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu bugünse performansa dayalı döner sermaye ücretlerinin  5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini söyleyen Dağlıoğlu, “Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu.Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı” şeklinde konuştu.

MALUM SEN VURGUSU!

“Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü” ifadelerine yere veren Dağlıoğlu, şöyle devam etti: “ Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim