Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Ekonomi 2019’da durağan seviyede

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, 2019 yılında ekonomide durağan bir süreç yaşanmasının beklendiğini belirti.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Ümit Türek yönetiminde gerçekleşti. Gündem de yer alan maddelerin oy birliği ile kabul edildiği toplantıya Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözlerinden oluşan video sunumu damga vurdu. Kasım ayı meclis toplantısında söz alan ve toplumda sevgi dilinin kullanılmadığından yakınarak, bu durumun zaman zaman Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantılarına da yansıdığını üzülerek ifade eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, konuşmasının sonunda Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözlerinden oluşan vidoyu meclis üyelerinden dikkatlice izlemelerini rica etti.

‘MAALESEF BİZ SEVGİ DİLİNİ ORTAYA KOYAMIYORUZ’

Toplumun sevgi dilini kullanmaktan uzaklaştıkça öteleşmeye ve ayrışmaya doğru yöneldiğini belirten Başkan Yılmaz, ‘Maalesef biz sevgi dilini ortaya koyamıyoruz. Her şey şiddet, şiddeti körükleyen öteleştirme, öteleşmeyi de bir üst boyuta çıkartan ayrışma. Aslında Anadolu Kültürüne baktığımızda hep sorunlar birlikte ve kardeşçe bir hava da çözümlenmiş. Bunun temelinde psikologların ve toplum bilimcilerin ortaya koyduğu acı bir gerçek var. Oda şu. Maalesef toplumlar özvarlıklarından uzaklaşıyor. Mutlu olma noktasında hiçbir emtia insanı mutlu edemiyor. Ve mutluluk sıralamasında ülkemiz en alt sıralarda. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız diyoruz. Hepimiz aynı noktada aynı ülkenin bireyleriyiz diyoruz. Ama şunu sormak lazım. Bu kadar ayrışma, bu kadar nefret dili, bu kadar öteleştirme neden? Eğer meclis başkanımda müsaade ederse konuşmamın sonunda Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözlerinin yer aldığı bir sunumu izlettirmek istiyorum. Sözleri asırlar boyu gönülden gönle ulaşan, hayatımızda önemli bir yer tutan Hz. Mevlana’ya 10 dakika kulak vermenizi rica ediyorum. Sonrasında da eminim ki bu nefret dilinin, bu ayrışmanın ve de bu öteleşmenin ne kadar anlamsız olduğunu Hz. Mevlana’nın bizlere bir kez daha hatırlatmış olacaktır’ dedi.

‘YENİ YILDA EKONOMİNİN DURAĞAN SEVİYEDE OLMASI BEKLENİYOR’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin resmi sitesinde belirtildiği gibi 2019 yılında ekonomide durağan bir süreç yaşanmasının beklendiğini söyleyen Başkan Yılmaz,  ‘Malumunuz olduğu üzere her ne kadar yavaşlama, durgunluk, dış ekonomik yansımalar lafları kullanılsa da şu bir gerçek ki, biz adına ne dersek diyelim içinde bulunduğumuz ortamdan çıkmak için daha çok üretim, daha çok çalışma ve daha çok ihracat yapmak mecburiyetindeyiz.  Tabi bu olumsuz ekonomik koşullara ve piyasanın içinde bulunduğu sıkıntının giderilmesi noktasında hükümetimiz bir takım önlemler zinciri yürürlüğe koydu. Bunların bazıları beyaz eşyadaki KDV oranın aşağı çekilmesi, otomobil de 1600 CC araçlarda ÖTV indirimi, konutta KDV indirimi ve tapu harçlarının belirli noktada aşağı çekilmesi gibi. Hükümetimiz belli oranda önlemler alıyor. Bu bağlamda biz yerel de ne yapabiliriz. Bunun için çalışmalar yaptık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yaptığımız görüşmede Manisa’ya özel ikinci bir nefes kredisi çıktı. TOBB’dan bankalara yeni gelen nakit kaynağının nefes  kredisinden faydalanamayan üyelerimize bir can suyu olacağını düşünüyoruz’ dedi.

‘İHRACAT DESTEK OFİSİ HİZMETE BAŞLADI’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile hükümetin ekonomik sıkıntıları aşma noktasında aynı fikirlere sahip olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, ‘Hükümetimizin içinde bulunduğumuz sıkıntıları aşmanın yolunun üretim, istihdam ve ihracat olduğu noktasında bizim de savunduğumuz görüşü paylaşmalarında son derece mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Bununla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 16 ilde 25 Oda da İhracat Destek Ofisleri açıldı. Bu Odalardan birisi de Manisa’da. Bu ofis için oda bünyemizde bir personelimizi görevlendirdik. Bu ofisin ihracat yapan üyelerimize büyük bir fayda sağlayacağına inanıyor ve Manisa’nın ihracat potansiyelinin daha da artacağını düşünüyoruz’ diye konuştu.

‘MANİSA’NIN EKONOMİK SORUNLARI İSTİŞARE EDİLECEK’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerinin karşılaştığı sorunları istişare etmek ve Manisa ekonomisini değerlendirmek üzere 1 Aralık Cumartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Milletvekillerinin katılımlarıyla ‘Manisa Ekonomisine Bakış’ konulu istişare toplantısını tertip ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, ‘Malumunuz üzerine hepimizin ticari hayatta yaşadığı ve bizlere ulaşan sıkıntıları oluyor. Mesela bir üyemiz Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde yaşanan elektrik sıkıntısından dert yanıyor, bir üyemiz Orta Ölçeklideki elektrik sıkıntılarını dile getiriyor, tarım ile uğraşan üyelerimizin belirli dönemlerde sulama gibi çeşitli sıkıntıları bulunuyor. Bu sıkıntıları çözüm noktasında 25 meslek komitesi başkanı ile yapmış olduğumuz toplantılarda bu ve bunun gibi sorunların hükümet nezdinden dile getirilmesi görüşülmüştü. Bu bağlamda yaptığımız görüşmelerde 1 Aralık Cumartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi 35 milletvekilimiz Odamızı ziyaret edecek. Ve Manisa Ekonomisine Bakış konulu istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda tüm meclis üyelerimizi görmek ve de dile getirecekleri sorunlarını çözümleri ile birlikte Milletvekillerimizle paylaşmalarını istiyoruz’ dedi. Haber Merkezi

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim