Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Rektör: Evlenme çağına gelen gençleri evlendirin!

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, ilahi kitaplarda ve ahlak alanında yazılmış eserlerde insandaki en güçlü dürtünün cinsel arzular olduğuna vurgu yaparak, evlenme yaşına gelmiş gençlerin nefsine yenik düşmemesi için evlendirilmeleri gerektiği görüşünü ifade etti.

Tunay Aktaş

İlim Yayma Cemiyeti Manisa Şubesi tarafından düzenlenen Cemiyet Sohbetleri kapsamında Manisa’da konuşan Prof. Dr. Saffet Köse, ecdadımızın Hz. Peygamber (as) sevgisini ve gençliğin değerini anlattı.

‘ARZULAR ÜZERİNDE STRATEJİK OYNAMALAR YAPILIYOR’

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İlim Yayma Cemiyeti Manisa Şubesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette, gençlerle bir araya geldi. İlim Yayma Cemiyeti Şehit Yasin Naci Ağaroğlu Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileriyle Hz. Peygamber ve Gençlik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Mevlid-i Nebî Haftası dolayısıyla ecdadımızın Hz. Peygamber (as)’a olan sevgisini şiirler, naatlarla örneklendiren Köse bu yılki temaya uygun olarak Hz. Peygamber’in gençlere verdiği değer ve onlarla ilişkilerini örnekler üzerinden anlattı. Köse, gençliğin insan hayatının en güçlü dönemi olduğunu, özellikle bu dönemde kişinin arzularının çok coşkun ve zirvede bulunduğunu, Allah nezdinde makbul gencin nefsine hâkim olanlar ve arzularını meşru ölçülerle sınırlayabilenlerin olduğunu belirtti. Günümüzde arzular üzerinde stratejik oynamaların yapıldığını ve uyarıcıların çok güçlü olduğunu vurgulayan Köse, kazananın da kaybedenin de nefsine hâkim olma-olamama noktasında gerçekleştiğini vurguladı.

‘YAZILMIŞ ESERLERDE EN GÜÇLÜ DÜRTÜ CİNSELLİK!’

İlahi kitaplarda ve ahlak alanında yazılmış eserlerde insandaki en güçlü dürtünün cinsel arzular olduğunu Hz. Yusuf (as) örneği üzerinden anlatan Köse, Onun Allah’ın uyarısıyla nefsine yenik düşmekten kurtulduğunu, bundan da diğer insanların ders çıkarması için anlatıldığını söyledikten sonra evlenme çağına gelen gençlerin evlenmelerinin önemine vurgu yaparak evlendirme görevinin de topluma yüklendiğinin altını çizdi.

‘EVLİLİK HAYATI DÜZENE KOYAR’

Kurucuları arasında yer aldığı Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı aracılığıyla 13 bin 500’ün üzerinde nişanlı çifti (27 bin) evlendirdiklerini anlatan Köse, evliliğin hayatı ve vakti düzene koyduğunu söyledi.

Programa gençlerin yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ve çok sayıda davetli katıldı. Prof. Dr. Saffet Köse’ye mesir macunu ve isminin yazılı olduğu tuğra hediye edildi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim