Misafir
6,241
5,6203
270,61
ÜYE GİRİŞİ

Çiftçiler konkordato istedi!

Üreticinin artık banka borçları ve maliyetlerle baş edemez duruma geldiği belirten Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, “Konkordato istiyoruz. Şuan insanlar gerçekten tıkandı. Banka borçlarını yine banka kredileriyle döndüren çiftçi artık kredi de alamıyor. Şirketlere sağlanan konkordato acil olarak çiftçiye de sağlansın” dedi.

Tunay Aktaş  

Tarım politikalarındaki yanlışlıklar ve maliyetlerin aşırı yükselmesiyle birlikte üreticilerin içinden çıkılmaz bir ekonomik duruma sürüklendiğini belirten ve acil müdahale çağrısı yapan Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, “Çifti unutuldu, başı boş bırakıldı. Mazot, gübre ve ilaç masrafları çok büyük ölçüde arttı. Girdiler çok pahalı, satışlar ucuz. Tarım politikası yok. İhracatçıya teşvik var, üreticiye yok. Bizler özellikle havza bazında destek istiyoruz ama bu sağlanmıyor. Destekler havza bazında olmalı çünkü giderler pamukta farklı üzümde farklı. Israrla istiyoruz ama gündeme alan yok. Desteklemeler kapsamında milyonlarca para yatırılıyor ama bunun üretime olumlu etki ettiğini söyleyemeyiz. En son 590 milyon destekleme sağlanacağı açıklandı. Dediğim gibi bunun bir faydası yok, devletin kasasını boşaltmaktan başka bir şey değil. 10 dekar yere 160 lira destek veriyorlar, onunda 25 lirası ilçe tarımda kalıyor. Geriye ise 100 lira civarı bir para kalıyor. Çiftçi ne yapacak 100 liraya” dedi.

KONKORDATO İSTEĞİ BAKANA İLETİLDİ

Konkordato isteğini bizzat Tarım Bakanı Pakdemirli’ye ilettiklerini ifade eden Türk, “Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanı Pakdemirli Manisa’ya geldiğinde bizzat şunu söyledim. Şirketlere sağlanan Konkordato çiftçiye de sağlansın. Çiftçi 5-6 yıldır ürettiğinin karşılığını alamıyor. Daha önceki yıllarda burada 4-5 banka vardı, şimdi ise 13 banka var. Niye banka sayısı arttı, çünkü çiftçi borcunu çevirmek için birinden kredi çekiyor diğerine ödüyor. Şuan ise insanlar gerçekten tıkandı. Bir bankaya 50 bin lira borcun var, bu borcu yatırıyorsun. Borcu yatırdıktan sonra oradan bir 30-40 bin lira kredi daha almak istiyorsun ama sistem sana krediyi onaylamıyor, para vermiyor. Böyle bir hal aldı durum”diye konuştu.

“VALLAHİ KALKINMAZ BİLLAHİ KALKINMAZ”

Trük, şöyle devam etti “Bunun neticesinde insanlar cambaz olmaktan bıktı. Bırak bıkmayı istese de cambaz olamıyor şu anda. Şirketlere sağlanan Konkordato çiftçiye de acilen sağlanması lazım. Çiftçinin kaç tane bankaya borcu varsa bu 1 yıl ertelenmeli ve borçta 5 yıla yayılmalı. Çiftçinin düze çıkması için bu şart. Bu olmadığı sürece çiftçi vallahi kalkınmaz, billahi kalkınmaz. İki yakası bir araya gelmez. Çünkü girdilerden ve tarım politikasındaki yanlışlıklardan dolayı çiftçiler bankalara çok borçlandı, çok dağıldı. Bütün çiftçiler çıkmazdayız. Kesinlikle konkordato istiyoruz.”

“İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELMEZ”

Türkiye’nin tarımsız kalkınmasının mümkün olmadığını belirten Türk, “Bir önceki tarım bakanı Fakıbaba ‘kendi gıdasını üretmeyen ülkeler tam bağımsız olamaz’ dedi. Biz kendi gıdamızı üretemez ithal edersen Türkiye’nin iki yakası bir araya gelmez. Samanı, mercimeği, nohutu ithal ediyorsan bunun ötesi yok. Çiftçi bitmiştir. İlk önce kendi kendini yetebilen bir ülke olmamız gerekiyor. Türkiye’nin kalkınması ilk önce tarım, sonra enerji. Tarım olmadan Türkiye’nin kalkınması söz konusu değil. 10 sene önce kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydik, şimdi ise ithal etmediğimiz sadece 5 ürün var” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim