Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Tarım bakanına zeytin çağrısı

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak 23-25 kasım tarihlerinde Akhisar’da kutlanacak olan “Dünya Zeytin Gününde” sofralık zeytine prim müjdesini duymak istediklerini söyledi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığının Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak 23-25 kasım tarihlerinde Akhisar’da kutlanacak olan   “Dünya Zeytin Gününde” sofralık zeytine prim müjdesini duymak istediklerini söyledi.

‘DEVLET AFRİN'DEN 50 BİN TON ZEYTİNYAĞI GETİRDİ!’

Suriye’den getirilen zeytinyağı konusundaki şikayetleri de dile getiren CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Komisyonda yaptığı konuşmada yurdun her yanında başlayan  zeytin hasadına işaret ederek “Zeytin hasadı başladı başlamasına ancak tüm bir yıl boyunca bu hasadı dört gözle bekleyen zeytin üreticisi mutsuz, umutsuz. Üreticimiz hasat ettiği bir kilogram zeytini 2,5 liraya mal etti. Bu maliyeti hesaplarken gübrenin çuvalı 80 liraydı, bugün aynı gübrenin çuvalı 170 lira. Yevmiye 80 liraydı, şimdi yevmiye 100 lira. Hasattan sonra budama başlayacak, budama zamanında yevmiyenin ne olacağı meçhul. Bu durumda çiftçimiz zarar etmekte, çiftçi iflas etmek üzere, son günlerin moda deyimiyle "Konkordato" ilan etmesine az kaldı.Sezon başında sofralık zeytinden aradığını bulamayan zeytincimize 17 lira olan zeytinyağı fiyatı biraz teselli olmuştu derken, birden bire zeytinyağı fiyatları tepetaklak oldu. Sanki görünmez bir el devreye girdi fiyatları alaşağı etti. Şu an zeytinyağının fiyatı 13 lira. İncelediğimizde, devletin Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla, yurt dışına satma kaydıyla, Afrin'den 50 bin ton zeytinyağı getirdiği bilgisine ulaştık. Hangi devlet hasat yapılırken yani ürünün en bol olduğu zamanda yurt dışından zeytinyağı getirir? Bu nasıl bir anlayıştır? Üreticimize reva mıdır? Sayın Bakan, esasında biz üreticileri en iyi anlaması gereken sizsiniz. Sektöre yabancı değilsiniz, Manisalısınız. Böyle bir şeye nasıl müsaade edersiniz? İhraç kaydıyla gelen bu zeytinyağının iç piyasaya sürüldüğü iddiaları ortada dolaşmakta. Hatta Afrin'den zeytinyağının yanında zeytinin de getirileceği konuşuluyor. Buna da göz yumacak mısınız? Sayın Bakan, siz Yunan adalarından aldığınız zeytinyağını tadarak mutlu olabilirsiniz. Allah mutluluğunuzu daim etsin, lafımız yok. Ancak Türk zeytin üreticisini mutsuz etmeye de hakkınız yok”dedi.

ÜRETİCİ PAKDEMİRLİ’DEN MÜJDE BEKLİYOR

Üreticinin yıllardır dile getirdiği ancak bir türlü sesini duyuramadığı tane zeytine prim isteğini dile getiren Bakırlıoğlu, 23, 24, 25 Kasımda Dünya Zeytin Gününde birçok etkinlikte sektörün sorunlarının tartışılacağını ifade ederek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Akhisar'da kutlanacak olan “Dünya Zeytin Gününe” davet etti.  Bakırlıoğlu çiftçilerin sofralık zeytine prim verilmesi, zeytinyağı desteğinin artırılması müjdesini bizzat Manisalı Tarım ve Orman Bakanından duymak istediğini dile getirdi. Haber Merkezi

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim