Misafir
6,8276
6,1045
250,86
ÜYE GİRİŞİ

‘Fatura işçilere kesilmek isteniyor’

Manisa genel kuruluna katılan Türk Metal-Sen Genel Başkanı Pevrul Kavrak, “Türkiye şuanda zor günler yaşıyor ve bu zor günlerin faturasının işçilere kesilmek isteniyor. Üretimin azaldığı, stoklarla çalışıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Piyasanın daraldığı, satışların düştüğü günleri yaşıyoruz. Bütün işletmeler baskısı altında. Bunlar hepimizin şahit olduğu gerçekler” dedi. Kavrak ayrıca, vergi sisteminin büyük bir adaletsizlik yarattığını ifade etti.

Tunay Aktaş

Türk Metal-Sen Manisa 1 Nolu Şubesi Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı Anemon Otel’de yapıldı. Toplantıya Türk Metal-Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet çerçi, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları, Türk Metal-Sen’e bağlı şube başkanları, üyeler ve işçiler katıldı. Genel Kurulda işçiler tarafından sloganlar eşliğinde karşılanan Türk Metal-Sen Genel Başkanı Pevrul Kavrak yaptığı açıklamada, amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu ifade etti. Kavlak yaptığı konuşmada, “Sendikal mücadelede bağcıyı dövmek amaç değildir. Bizim bir tek derdimiz vardır. Derdimiz ürettiğimizden, kazandırdığımızdan hakça pay almaktır. Başkada bir amacımız yoktur. Evimize helal ekmek götürmek. Biz üzüm yemek istiyoruz üzüm, derdimiz bağcıyı dövmek değil’’ dedi.

“TEHLİKELİ BİR HASTALIK ORTAYA ÇIKTI”

Türk Metal-Sen Genel Başkanı Kavlak konuşmasında, Türkiye’nin şuanda zor günler yaşadığını ve bu zor günlerin faturasının işçilere kesilmek istendiğini dile getirdi. Kavlak konuşmasında, “Üretimin azaldığı, stoklarla çalışıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Piyasanın daraldığı, satışların düştüğü günleri yaşıyoruz. Neredeyse bütün işletmeler bu olumsuzluğun baskısı altında. Zarar tehlikesiyle zaman zaman karşı karşıya. Bunlar hepimizin şahit olduğu gerçekler. Böyle dönemlerde tehlikeli bir hastalık ortaya çıktı. Bazı işverenler krizin faturasını işçilerin sırtına yüklemeye çalışıyorlar. Bugüne kadar bizim işyerlerimizde böyle bir şey söz konusu olmadı. Bundan sonrada olmayacağına inanıyoruz. Ancak biz ne olur olmaz diye bir strateji oluşturduk. Bizim şimdiki görevimiz mevzimizi sağlamlaştırmak. Bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımları korumaktır. Zirveye diktiğimiz bayrağı orada tutmaktır. Bu sıkıntılı dönemi hiçbir kayıp vermeden atlatmaktır. Önümüzdeki en kritik görev bizim için budur. Bu sıkıntılı süreci kazasız belasız atlatıp, sıkıntıyı atlattıktan sonra yeniden gaza basmaktır. Kalbinizi ferah tutun. Yeter ki birbirinize inanın, birbirinize ve Türk Metal’e güvenin. Evine helal ekmek götüren bütün emekçiler benim kardeşimdir, kardeşlerimizin hakkı, hukuku ve alın teri de bize emanettir. O emanete el uzatanında elini kırarız’’ dedi.

“TÜRK İŞÇİSİNİN ÜRETTİĞİNİ TÜKETELİM”

Genel Kurulda yerli tüketime özendirmek için sendikada genel merkezi tarafından başlatılan kampanya hakkında açıklamada bulunan Kavlak, kampanyanın yıl sonuna kadar örgütlü oldukları fabrikalarda devam edeceğini söyledi. Kavlak yaptığı konuşmada, “İstanbul’da yerli tüketim kampanyası başlattık. Madem ülkemiz sıkıntıda, maden devletimizin yerli tüketim seferberliği başlatıyor. Bize düşende bu yerli tüketimle bunu tamamlamaktır. Sonra kampanyamızı başlattık. Kampanya sloganımızı ise ‘Emeğine Sahip Çık, Kendi Ürettiğini Tüket’ olarak belirledik. Bu sloganla bütün halkımızı Türk işçisinin ürettiğini malı tüketmeye davet ettik. Bu nedenle halkımıza şunu diyoruz. Başkalarının ürettiğine değil, kendi ürettiğimize güvenelim. Türk işçisinin ürettiğini tüketelim. Kampanyamız fazla ilgi gördü. Kampanyayı yol sonuna kadar Türk Metal’in örgütlü olduğu her yerde gündemde tutacağız’’ dedi.

“VERGİ ADALETSİZLİĞİ ÖNEMLİ SORUN”

Türk Metal-Sen Genel Başkanı Kavlak, Türkiye’deki önemli sorunlardan bir tanesinin de vergi adaletsizliği olduğunu söyleyen olduğunun altını çizerek, “Biz sadece toplu sözleşme zamlarla sıkışan bir sendikal mücadele ile sınırlı kalamayız. Bizim bunlar dışında da sorunlarımız var. Bunların başında vergi adaletsizliği geliyor. Vergi meselesi katlanarak artan bir sorun haline geldi. Vergi yükü sadece çalışanların omzuna yüklendi. Bir ülkede asgari ücretli oransal olarak kuyumcudan, doktordan, serbest meslek sahibinden daha fazla vergi veriyor. Oysa Anayasa’nın 73.’üncü maddesi ‘Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemek ile hükümlüdür’ diyor. Yani az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak diyor. Peki sonuçta öyle değil. Hatta tam tersi oluyor. Bizim gelirimizin yıl içinde giderek artacağına, giderek azalıyor. Çünkü vergi dilimlerimiz yükselmiyor. Yükselde yeterince yükselmiyor. Bizim bunda sonraki mücadelemiz adil vergilendirme için olmalıdır. Bizim kavgamız yılbaşında aldığımız ücreti yıl sonuna kadar almak olmalıdır. Ücret kaybı yaşamamaktır’’ diye konuştu.

“VERGİLERİN EN ADALETSİZİ, ADALETSİZLİKTE BİRİNCİ”

Konuşmasında Türkiye’de halkın en çok dolaylı vergiler yüzünden sıkıntı çektiğine dikkat çeken Kavlak, “Sadece gelir vergisi olsa yine iyi. Dolaylı vergilerde var. Dolayı vergiler vergilerin en adaletsizidir. Halkın sırtındaki yük esas dolaylı vergidir. Ama ne yazık ki Türkiye’deki vergilerin yüzde 72’si dolaylı vergilerden toplanıyor. Bu oranla 92 ülke arasında birinciyiz. Böyle birincilik istemiyoruz. Biz adaletli vergi düzeni istiyoruz. Bunu için yapılacak olan açıktır. Herkes kazancı oranında vergi vermelidir. Bu kadar basit ve adildir. Türk Metal olarak bu sorunu ve çözüm önerilerimizi dile getiriyoruz. Bu ayın başında katıldığım üçlü danışma kurulu toplantısında sayın Çalışma Bakanına bu konuyu yine dile getirdim. Sadece sorunu söylemek ile kaldım. Çözüm önerilerimi de sundum. Bunları bıkmadan usanmadan dile getirmeye de devam edeceğim. İşçi hak ve özgürlüklerini korumak adına ne söylemem gerekiyorsa pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’’ dedi.

ERCAN DERELİ SEÇİLEREK GÜVEN TAZELEDİ

 Konuşmasında ayrıca kıdem tazminatından söz eden Kavlak, bundan sonrada kıdem tazminatı konusundaki kırmızı çizgilerini koruyacaklarını ve alanlarda olmaya devam edeceklerini ifade etti. Türk Metal-Sen Genel Başkanı Kavlak konuşmasında son olarak Manisa’dan işverenlere seslenerek, “İşiniz daralabilir, işiniz azalabilir. Sıkıntı yaşayabilirsiniz. Biz sizin aynı zamanda çözüm ortağınızız. İşçi çıkartmaya gitmediğiniz sürece her türlü çözümde varız. Türk Metal’in tüm imkanları, otelleri hepsi sizin emrinizde. Açalım çalışanlar eğitim görsün. Hiç birşey talep etmiyoruz’’ dedi. Kavlak’a konuşmasının ardından Türk Metal-Sen Manisa 1. Nolu Şube Başkanlığı seçimi yapıldı. Seçimde sendikanın 2 dönemdir başkanlık görevini yürüten Ercan Dereli tek listeli tekrar aday oldu. 225 delegenin oy kullandığı seçimde Ercan Dereli tekrar başkan seçilerek güven tazeledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim