Misafir
6,8093
6,0967
250,05
ÜYE GİRİŞİ

Gediz Havzası çölleşiyor

Manisa’nın geleceğini tehdit eden jeotermal enerji santralleri Alaşehir’in ardından Sarıgöl’de de yayılmaya başladı. Üzüm Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, jeotermal enerji santrallerinin Gediz Havzasını çölleştirmeye başladığını, bağların kuruduğunu ve sağlık raporlarına göre bölge insanlarında kanser ve koah hastalıklarında artış yaşandığını söyledi.

Manisa’da tarım ve insan sağlığını tehdit eden Jeotermal enerji hakkında konuşan Üzüm Sen Genel Başkanı ve Çiftçi Sen Sekreteri Adnan Çobanoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Çok ciddi tehlikelerin yaşandığını belirten Çobanoğlu, “Denetimi ne kadar şıklaştırsa sıklaştırsın tam olarak kontrol edilebilme şansı yok. Çünkü sistemin kendisi buna engel. Jeotermal kuyulardan çıkan sıcak su içinde birçok ağır metal bulunduruyor, aslında su bile değil. Çıkan bu ağır metaller ve çamur santraller kurulmadan önce dışarıya verildi. Herhangi bir kaçak olduğunda da yer altı sularına kaçıyor.  Jeotermal santralleri çalışmaya başladığında ise havaya kükürt oksit başta olmak üzere birçok kötü gaz salgılıyor. Doğal olarak nem, su buharı salgılıyor. Bütün bunların havaya, toprağa ve iklime olumsuz etkisi var. Yağmur yağdığı zamanda bütün o zehirli gazlar toprağa, bitkilerin ve insanların üzerine yağıyor. Zaman zaman suyu sıcaklığını denetlemek için alınan sular dışarıya veriliyor ve bu sular yine yer altı içme sularına karışıyor. Bu konuda sulama sularında bor fazlalığı olduğuna dair birçok tahlil ve örnek var. Kemaliye’nin bütün sulama sularına karışmış durumda” dedi.

ÇOK TEHLİKELİ BİR SÜREÇ

Jeotermalin enerjinin dünyanın en önemli tarım havzalarından olan Gediz Havzası’nı çölleştirmeye başladığını belirten Çobanoğlu, “Tüm bunlar bitkisel üretim için çok tehlikeli bir süreç. Uzun vadede çölleşmeyi beraberinde getiriyor. Oluşan nem ve zehirli gazlar üzümlerde detoksin maddesi oluşturuyor. Bağlar kuruyor. Çölleşme oluyor. Borun değdiği yerde herhangi bir bitki yetişemiyor. Mesela şu araştırılmıyor: Bu yıl Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl’de bağlarda ciddi bir rekolte düşüklüğü var. Bu araştırılmıyor hiç. Rekolte düşüklüğünün sebeplerinden biri de jeotermalin neden olduğu zararlar. Tehlikeli bir süreç. Alaşehir tamamlandı şimdi ise Sarıgöl’de başlanıyor bu jeotermal kuyuların açılması santrallerin kurulma süreci. Bu anlamda da Sarıgöl’de ciddi bir alan etkilenecek. Sarıgöl yaş üzümde kalite, rekolte ve ihracat açısından birinci konumda. Bütün bunları olumsuz etkileyecek. Çok ciddi sondaj çalışmaları var. Orada insanlar tepki gösteriyor”

KANSER VE KOAH VAKALARI ARTTI

Çobanoğlu, “Jeotermalin yarattığı bu felaket tabloları karşısında aksini söyleyen hiçbir yetkili çıkmıyor. Eğer bu zararların oluştuğu yanlışsa bir yetkilinin çıkıp siz bu konuda yalan söylüyorsunuz, yanlış söylüyorsunuz demesi lazım. Ama bunu diyemiyorlar çünkü gerçek bu. Bir önceki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Alaşehir’de yaptığı konuşmasında oradaki jeotermal kuyularının yer altı sularına olumsuz etkilerinden bahsetti. Ve bu nedenle orada sulama göletleri yapamadıklarını söyledi. Şimdi gerçeklik bu iken üretime verdiği zararın yanında asıl daha önemlisi insan sağlığına verdiği zarar daha bambaşka. Aydın Tabip Odası’nın bu konudaki raporunda; Aydın’da jeotermal kuyuları açıldığından beri kanser ve koah vakalarında artış baş gösteriyor. Bu raporda yalanlanmadı”

KENDİ KENDİNİ YOK EDEN BİR ÇARK

Jeotermalin yarattığı sonuçlar bakımında yenilenebilir enerji olmadığını belirten Çobanoğlu, “Bütün bunlara bakıldığında bunun durdurulması lazım. Enerji yatırımına evet, enerjiye ihtiyaç var evet tamam ama bu yapılanlar hem doğayı mahvediyor hem de yeni enerji ihtiyacı doğuruyor. Bağlar hastalanmaya başlayınca kimyasal ilaç kullanılıyor, kimyasal ilacı üretmek veya almak için üretim lazım, fabrika lazım, elektrik kullanmak lazım, nakliye lazım. Yaptığın her şey yeni enerji ihtiyacı doğuruyor. Kendi kendini yok eden bir çark”

“DÜNYA GIDA KRİZİNİ KONUŞUYOR”

Çobanoğlu, “Hızlı bir çölleşmeyi beraberinde getiren bir durum bu. Bir taraftan gıda ihtiyacı için dışarıdan ithalat yapmaya çalışıyoruz.  Böyle giderse insanlarımızın beslenme ihtiyacı için şirketlere bağımlı hale geleceğiz. Şirketlerin ithalat yapmasına bel bağlar hale geleceğiz. Bu da çok tehlikeli bir süreç. Bütün dünyada gıda krizinin yaşanacağının konuşulduğu, iklim değişikliklerinin tarımsal üretime ciddi problemlerin yaşattığı bir noktada biz kalkıyoruz enerji için tarım alanlarını yok ediyoruz”

ETKİLER UZAK BÖLGELERE YAYILIYOR

Jeotermal etkilerin uzak bölgeleri de etkilediğini belirten Çobanoğlu, “Üzüm rekolte tahmin raporunu 2016 yılına kadar ihracatçılar birliği, bağcılık araştırma, ziraat odaları ve TARİŞ’in temsilcilerinden oluşan bir heyet belirliyordu. Heyetin 2016 yılı raporunda diyor ki; jeotermal enerji santrallerinin olduğu bölgelerde yani Alaşehir ve benzeri yerlerde aşırı bor fazlalığı görüldüğü ve buna ek olarak Menemen’de aşırı bor fazlalığı görüldüğü ifade edildi. Şimdi Menemen’de jeotermal yok ama orada aşırı bor fazlalığı tespit edildi. Bunun nedenleri araştırıldığında öğrenildi ki; Menemen ovasının bir kısmı Salihli Demirköprü Barajı’ndan giden sularla sulanıyor. Buralardaki yer altı ve yer üstü sularına jeotermallerin bor etkisi Salihli’den Menemen’i etkiliyor. Durduğu yerde durmuyor. Sadece bir bölgeyi etkilemiyor, zincirleme bir etki yaratıyor. Bunu değiştirmek gerek, bu politikalardan vazgeçmek gerekiyor. Eğer vazgeçilmezse hakikaten bizden sonraki nesillere felaket bırakacağız. Bu ekonomik kriz değil. Ekoloji ve iklimin krizi bambaşka bir şey. Ekonomik kriz bir şekilde aşılır ama bu öyle değil”dedi.

DÜNYA HARİKASI HAVZA YOK OLUYOR

Çobanoğlu son olarak, “Dünya üzüm üretiminde 4. sıradayız. Diğer ürünleri saymıyorum bile. Biz bu jeotermalle 4’üncülüğü ortadan kaldırır hale geldik. Narenciye üretiminde yine dünyada en önemli bölgelerden biridir bu havza. Narenciyeyi ortadan kaldırıyoruz. Zeytin Manisa ve İzmir en fazla zeytin ağacı olduğu yerdir Türkiye ölçeğinde. Biz bunları yok eder hale geldik, gerisini siz düşünün. Milyonlarca insan geçimini sağlıyor. Bütün bu açılardan bakıldığında çok tehlikeli komple bir sorun” diyerek acil olarak yetkililerin insanlara zarar mı, yarar mı sağladıklarını düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim