Misafir
6,8276
6,1045
250,86
ÜYE GİRİŞİ

Ahi Evran’ın son çırağı

Osmanlı döneminde debbağ olarak bilinen dericilik mesleğini Manisa’da 30 yıldır sürdüren Mustafa Karapınar(47), Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran’ın öğretileriyle ilerliyor. Manisa’nın tek debbağı Mustafa Karapınar, ustalarından öğrendiklerini gençlere aktarmanın hayalini kuruyor.

Hülya Kılınç

Osmanlı döneminin en gözde mesleklerinden biri olan debbağlık, günümüzde dericilik olarak bilinen meslek tıpkı diğer el sanatları gibi teknoloji karşısında birer birer yok olmaya başladı. Osmanlı döneminde debbağlık önemli zanaatlardan biriydi. Mesleğin ahilik ocakları vardı, ve bu işin piri de Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran’dı. 

12 YAŞINDA TABAKHANEDE BAŞLADI

Günümüzde bir elin parmağı kadar bile  kalmayan mesleği Manisa’da sadece Mustafa Karapınar (47) sürdürmektedir. 30 yıldır  deri üzerine çalışan Mustafa Karapınar, mesleğe 12 yaşında başlamış. Bugün Dericiler Sitesi’nde faaliyet gösteren dericilerin Yeni Mahalle’de faaliyet gösterdiği o yıllarda Tabakhane  olarak bilinen işletmelerinde derinin nasıl işlendiğini öğrenmiş. Orta okul ve lise döneminde yaz tatillerinde tabakhanede çalışarak, mesleğin inceliklerini öğrenen Mustafa Usta, okuduğu lisenin metal bölümünden mezun olduktan sonra da, deri işini bırakmamış. Askerliğini yaptıktan sonra döndüğü Manisa’da, deri işinde ilerlemek için, büyük ustaların yolunu tutmuş. Salihli’de  deri ustalarından bugün hayatta olmayan İsa Fırtına’dan derinin işlendikten sonraki aşaması olan dikim işini de öğrenmiş. Tabaklanmış deriler bugün Mustafa Usta’nın ellerinde hayat buluyor.

NİZAMLAR DERİ GİYİM MARKASIYLA ÜRETİYOR

Askerlik dönüşü 1995 yılında ilk dükkanını  Eski Garaj civarında açan Mustafa Usta, bir yıl sonra da evleniyor. Bir kız ve 2 erkek çocuk sahibi olan Mustafa Usta, yıllardır alnının teriyle evini geçindiriyor. Bugün Eski Belediye binası civarında Manisalıların Çarşı olarak bildiği Kuyumcular Çarşısı’ndaki dükkanında  Nizamlar Deri Giyim markasıyla hizmet veren Mustafa Usta, yaz kış, durup dinlenmeden üreterek mesleğini sürdürüyor.

 

KIŞIN DERİ, YAZIN BİSİKLET

Yaz aylarında deri satışının olmamasından dolayı bisiklet tamiri yapan Usta, iki işi bir arada nasıl yürüttüğünü şöyle anlatıyor “Meslek lisesinde okuduğum için, bisiklet tamirciliği bana uzak bir iş değildi. Deri montlar daha çok kışın talep gördüğü için, yaz aylarında da bisiklet tamirciliğine başladım ve iki işi de yıllardır birlikte sürdürüyorum.”dedi.

350 DERİ İŞLETMESİNDEN 30’U KALDI

Salihli’de 1980’li yıllarda yaklaşık 350 deri atölyesinin bulunduğunu belirten Mustafa Usta, bugün en fazla 30 işletmenin ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çekiyor. Sektördeki bu geriye gidişte, insanların suni deriye yönelişlerinin yanı sıra alım güçlerindeki düşüşün de etkili olduğunu ifade eden Mustafa Usta “Bizlerin büyük firmalarla rekabet edebilmesi çok zor. Bu firmalar suni deriden üretilen mont veya ceketleri neredeyse bizin ürettiğimiz deri fiyatına satıyorlar. Suni deriler en fazla birkaç yıl giyilebiliyor ve sağlıklı değiller. Oysa bir deri ceketi 15- 20 yıl giyebilirsiniz. Tamirat yaptırdığınızda bu süre daha da uzar. Biz dikim yaptığımız gibi deri tamiratı ve boyamasını da yapıyoruz. 20 yıl önce haftada en az  100, ayda 500 deri tamiratı yapıyordum. Şimdi en fazla 100 tane yapabiliyorum. Ancak son birkaç yıldır bir hareketlenme var. Sadece orta yaşlılar değil gençlere yönelik de mont ve ceketler dikiyorum ve talep artmaya başladı. Bizler de sektörün gelişimine yönelik kendimizi yeniliyoruz. Renklerde, modellerde daha çok çeşitliliğimiz var. İşlenmemiş ham deriyi Manisa Dericiler Sitesindeki işletmelerden, bazen Uşak ve Kula’dan alıyorum. Kaliteli olmasına özen gösterdiğim gibi dikimine de önem veriyorum. Müşterinin istediği her modeli dikebiliyorum. Hizmetin sattıktan sonra bitmiyor elbette. Şimdiye kadar diktiğim ürünlerle ilgili bir sorun yaşamadım ama derinin eskimesi veya herhangi bir sebepten dolayı hasar görmesi durumunda tamir işini, boya işini de yaparak, müşterilerime yıllarca hizmetimi sürdürüyorum.”diye konuştu.

DEVLETTEN, ODALARDAN BİR TALEBİ VAR

Mustafa Usta, sadece meslekte yaşadığı sorunlardan değil, bu mesleği sürdürecek çırak bulamamaktan da dert yandı. Sadece kendi mesleği değil, küçük esnaf ve sanatkarların  bir bir yok olmaya başladığına da vurgu yapan Mustafa Usta, devletin, odaların çırak yetişmesi  için daha etkin çalışmalar yapmasını bekliyor.


 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim