Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

Yerli tohuma ölüm fermanı!

Yerel tohumlara sertifikasyon zorunluluğu getirilmesinin gıda güvenliğine darbe vuracağı ve piyasanın tamamen uluslararası şirketlere bırakacağı ifade edilirken GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, yerel tohumun bittiğini söyledi

Tunay Aktaş

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı, 19 Ekim’de ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik’, yüzlerce yerel tohum çeşidi için tartışma yaratan düzenlemeler getiriyor. Yerli tohumlara sertifikasyon zorunluluğu getirilmesi kırsal bölgelerde tarımsal üretime darbe vuracağı ve piyasa egemenliğinin uluslararası şirketlere geçmesi nedeniyle gıda güvenliğinin büyük tehlikeye gireceği ifade edilirken Gediz Havzası Erezyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, “Yeni sera kurduk. Sadece yerli tohum üretiyoruz. Biz sertifikasyon kuruluşu haline gelmeyi istiyoruz ama Türkiye’de her şeyde olduğu gibi sertifika alma süreci de uzun ve pahalı bir süreç. Tohum takas derneklerinin bu işi yapmaları zor. Güçlü bir İşletme veya çok güçlü bir dernek olması lazım bunu yapabilmesi için” dedi.

“YEREL TOHUM ZATEN BİTMİŞ DURUMDA”

Yerel tohumların yok olmaması için tohum üretim çalışmaları gerçekleştiren, takas şenlikleriyle tohum varlığını belirli seviyede tutmayı başararak Türkiye’nin gıda güvenliğine yönelik önemli faaliyetlere imza atan Gediz Havzası Erezyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı’nda Başkan Şener Kilimcigöldelioğlu, “Bütün yerel tohum şenliklerine katılarak tohum takası gerçekleştiriyoruz. Yerel tohum üreten en büyük kuruluş biziz. Para kazanmak amacıyla yerel tohum üreten bir oluşum yok Türkiye’de. Yerel tohum bitmiş durumda zaten şu anda. Cumhurbaşkanı buna destek veriyor, yerel tohumu korumalıyız diyor. Ama şu anda uygulama yok. Gen bankaları da tohum dağıtmıyor. Ülkeden tohum toplayan gen bankaları bize tohum vermiyor” ifadelerini kullandı.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim