Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

11 başkan adaylık başvurusu yapamayacak!

AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, 2019 yerel seçimleri için mevcut 11 ilçe başkanının aday adaylığı başvurusunda bulunamayacağını, genel merkezin uygun gördüğü durumda başvuru yapacağını açıkladı.

Tunay Aktaş

AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler nedeniyle AK Parti’de büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adaylığı başvurusunun 5 Kasım itibariyle başladığını, 12 Kasım’a kadar devam edeceğini kaydetti. AK Parti Manisa İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Aynil Yavaş, İl Gençlik Kolları Başkanı Ender Gök de katıldı.  Başkan Mersinli, Manisa’daki AK Partili 11 belediye başkanın belirlenen süre içerisinde başvuru yapmayacağını, genel merkezin uygun gördüğü durumda başvuru yapacağını açıkladı.

BAŞVURULAR 3 ARALIK’A KADAR

Belediye meclis üyeliği için başvuruların başladığını ve 3 Aralık’a kadar devam edeceğini belirten Mersinli, tüm ilçe belediye başkan aday adaylarının il başkanlığına başvuruda bulunacağını söyledi. Başkan Mersinli, Ataman Taydaş, Dilşat Ulaş ve Bahadır Say’dan oluşacak bir komisyon kurulacağını, bu komisyonun başvuruları raporlayarak 14 Kasım 2018 Çarşamba gününe kadar saat 15.00’e kadar genel merkeze ulaştırması gerektiğinin altını çizdi.

ADAY ADAYI ÜCRETLERİ

Aday adaylarından alınacak olan ücretlerden bahseden Mersinli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükşehir belediye başkan aday adaylığı için 10 bin TL bir aidat bedeli var. nüfusu 200 binden fazla olan elerimizde 3 bin TL, nüfusu 50 bin ila 200 bin arasında olan yerlerde 2 bin 500 TL, Nüfusu 50 binden az olan ilçelerde de bin 500 TL yatırılacak. Belediye meclis üyeliği için bin TL yatırılacak. Kadın adaylarımız için tüm bu belirlenen kriterlerin yarısı alınacak. Engelli adaylarımız ise yüzde 25’ini ödeyecek.” 

MEVCUT BAŞKANLARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPILDI

Başvuruların ardından merkez yoklamasıyla adayların belli olacağını vurgulayan Mersinli, temayül yoklamasının ilk kez internet üzerinden yapılacağını aktardı. Mersinli, aday adaylarının adaylığı dönüşmesi için mülakat yapılacağını söyleyerek, sivil toplum kuruluşlarından da bilgi alınacağını belirtti.

Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili değerlendirmeleri yaptıklarını ifade eden Mersinli, hazırlanan raporların genel merkeze gönderildiğini dile getirdi. Mersinli, “Çok titiz çalışıyoruz. Üzerimize düşeni yapalım. En sağlıklı değerlendirmeyle vatandaşlarımızın karşısına, genel merkezimizin karşısına çıkalım. Vatandaşlarımız AK Partili adaya oy verirken kafasında, aklında bir tereddüt yaşamasın. Malum AK Parti adaylarında liyakat, ehliyet, tevazu, güleryüz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın saydığı kriterler önemli. Bu kriterlere sahip adayları görmek istiyor” dedi.

MKYK’nın aldığı kararla üç dönem kuralının uygulanacağını söyleyen Mersinli, istisnai durumların olabileceğini kaydetti.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim