Misafir
6,8276
6,1045
250,86
ÜYE GİRİŞİ

‘Ekonomik durgunluk başladı’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nde ekonomik durum değerlendirmesi yapan Başkan Mehmet Yılmaz, “Tüketici güveni azaldığı için birçok sektörde ciddi durgunluk başladı. İçeride halen güven kaybı devam etmektedir. Döviz düşünce döviz alımları artmaktadır. Kredi için bankalarda kaynak yok, olsa bile faizleri yüzde 40’ları buldu” dedi ve ekonomik reformların yapılaması gerektiğini söyledi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekim ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda Meclis Başkanı Ümit Türek’in yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddeler görüşülüp karara bağlandı. Meclis toplantısında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, dünya ve ülke ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Yılmaz yaptığı konuşmada küresel piyasalarda artan korumacı ticaret önlemlerine bağlı olarak, bu durumun geleceğe ilişkin yarattığı belirsizlik, küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatmasının yanı sıra, artan jeopolitik gerilimler ve politik belirsizliklerin, küresel sermaye piyasalarında oluşan risk algısı sonucu küresel finansal koşulların sıkılaşmasına neden olduğunu söyledi. Uluslararası para fonu IMF’nin, ekim ayı dünya ekonomik görünüm raporunda,  küresel büyüme tahminlerini iki yılı aşkın bir süredir ilk kez aşağı yönlü revize ederek, 2018 ve 2019 yılları için yüzde 3,9’dan yüzde 3,7’ye indirdiğine değinen Başkan Yılmaz, IMF’nin ayrıca, küresel ticaret hacmine ilişkin artış öngörülerini de 2018 ve 2019 yılları için sırasıyla 0,6 ve 0,5 puan düşürdüğünü belirtti.

 ‘EKONOMİK REFORMLAR PİYASALARA GÜVEN VERİR’

Piyasalarda bazı sorunların yaşandığına ve bununla birlikte piyasalardaki durgunluğa dikkat çeken Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, ‘Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, TÜFE Eylül'de aylık yüzde 6.30 arttı, yıllık artış yüzde 24.52 oldu. Yıllık TÜFE Haziran 2003'ten beri en yüksek seviye olarak kayda geçti, aylık TÜFE ise Nisan 2001'den beri en yüksek seviye oldu.  Piyasalarda elbette sorunlar yaşanmaktadır. Dövizde hareket azaldı, ama tüketici güveni azaldığı için birçok sektörde ciddi durgunluk başladı. İçeride halen güven kaybı devam etmektedir. Döviz düşünce döviz alımları artmaktadır. Eylül’de otomobil ve hafif ticari araç satışı yüzde 67 azaldı, 9 ayda düşüş yüzde 26 oldu. Beyaz eşya satışı eylülde yüzde 37 düştü. İnşaat yatırımlarında da ciddi bir yavaşlama söz konusu. Kredi için bankalarda kaynak yok, olsa bile faizleri yüzde 40’ları buldu.

‘KONKORDATO İLANLARI ÇOK ARTTI’

Konkordato ilanlarının çok arttığını belirten Başkan Yılmaz, ‘Eskiden karşılıksız çek sorunu büyüktü, bir dönem iflas erteleme artmıştı, şimdi de konkordato furyası başladı. Elbette dövizden ve girdi maliyetlerinden dolayı zor duruma düşen şirket çok, fakat yine de konkordatoların kötüye kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Piyasalarda yaşanan durgunluk maalesef bir süre devam edecektir. Ekonominin toparlanması zaman alacaktır. Şu anda en önemli konu ertelenen kredilerin, geri dönmeyen döviz kredilerinin yaratacağı yüktür. Bankalar bu yükten nasıl kurtulacaktır, devlet bankaların yükünü nasıl karşılayacaktır, henüz bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde işsizlik fonunun kullanılması, imar barışından gelecek paranın kullanılması, devletin varlık satışıyla döviz girişi sağlaması, IMF’e gidilmesi gibi alternatifler gündeme gelecek ve tartışılacaktır. Doğru adımlar atılır, reformlar başlatılırsa piyasada güven geri gelir’ diye konuştu.

 ‘ENFLASYONLA MÜCADELE DE BİZ DE VARIZ’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak enflasyonla mücadele de var olduklarını sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, ‘Hükümetimiz tarafından başlatılan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın oda üyelerimiz tarafından büyük bir destek ile karşılandı. Odamıza müracaat eden üyelerimiz enflasyon sepetinde yer alan ürünlerde yüzde 10 indirime gittiler. Açıklamam bu program desteği ile Ekim ayında enflasyonda bir düşüş görebiliriz. Ancak, enflasyonda iki adet yapısal sorun mevcut.  Bunlardan birisi ÜFE ile TÜFE arasındaki fark. Ki bu fark yüzde 22'ye yakın. Fiyatlar tüketici tarafında yüzde 10 düşse bile üreticiden gelen baskı zamana yayılarak devam edecek. Diğer sorun ise TL'deki değer kaybının birikimli etkisinin yine olumsuz etkilemeye devam etmesi’ dedi.

 ‘İHRACAT RAKAMINDAKİ ARTIŞ SEVİNDİRİCİ’

Konuşmasında ihracat rakamlarındaki artışa da değinen Başkan Yılmaz, ‘Eylül ihracatımız yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar dolara ulaştı. Bu, tarihin en yüksek eylül ayı ihracat rakamı. Yıllık ihracatımız 165,1 milyar dolara ulaşarak yeni bir zirveyi görmüştür. Eylül ayında ithalatımız, yüzde 18,1 düşüşle 16,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş olup, böylece ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88,4 düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu son 9 yılın en yüksek düzeyidir. Dış ticaretin, cari açığın azalması yönünde yapmış olduğu katkı göz ardı edilemez. Bu nedenle gündemimizi faiz, döviz ve enflasyon üçlüsünden çıkarıp üretim, ihracat ve istihdama doğru değiştirmeliyiz. Hazır yeri gelmişken, ihracatçılarımıza sağlanan bir diğer kolaylık hakkında da bilgi vermek isterim. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda da yer alan, “ihracatta yerinde gümrükleme’’ uygulaması ile firmalar adeta bir gümrük idaresi gibi gümrük işlemlerini kendi tesislerinden tamamlayabilecekler. Yaşanan zaman kaybı ile maliyetleri ortadan kaldırmayı amaçlayan uygulama, hız ve kolaylık sağlayarak, ihracatçılarımızın rekabet güçlerinin ve ihracat potansiyellerinin artmasına katkı sağlayacak. Yıllık 5 milyon dolar tutarında ihracat yapan ve yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip firmalar, bu uygulamadan faydalanmak için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunabilecekler’ diye konuştu.

 ‘DÖVİZLE YAPILAN SÖZLEŞMELER TL’YE ÇEVRİLECEK’

Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından, 06 Ekim 2018 tarih ve 30557 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yayım tarihinde yürürlüğe giren, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karara ilişkin Tebliğ’de değişikliğe gidildiğini sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, ‘ Yeni çıkan tebliğ ile tarafların anlaşamaması halinde, 2 Ocak 2018 tarihinden önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin TL’ye çevrilmesinde,  2 Ocak’taki merkez bankası efektif satış kuru esas alınacak. Taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de TL’ye geçiş yapabilecekler. Yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışa göre güncellenecek. Diğer bir konu ise imar barışı. Hükümetin, imar ve iskan sorunu olan konutlara yasallık kazandırmak için 8 Haziran'da başlattığı, 31 Aralık 2017’den önceki yapıları kapsayan imar barışı uygulamasında süre bildiğiniz üzere 31 Ekim'de sona erecekti. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatmayı hedeflediklerini açıkladı’ dedi. Haber Merkezi

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim