Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

Döviz Manisa sanayisinin lehine

Birleşik Metal-İş Sendikası Manisa Bölge Temsilcisi Kemal Alim, Manisa’daki fabrikaların üretime ciddi manada devam ettiğini, krize yönelik önemli işçi çıkarmaların yaşanmadığını ve dövizin artmasının ihracat yapan firmaların lehine bir durum oluşturduğunu söyledi.

Tunay Aktaş

Manisa Organize Sanayi Bölgesi ve ona bağlı iş oluşumlarıyla ilgili konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Manisa Bölge Temsilcisi Kemal Alim, “Fabrikalardan krize yönelik işçi çıkarmaları yok. Manisa’da fabrikalar üretimlerine ciddi biçimde devam ediyor. Sıkıntı içerisinde olan bazı fabrikalar olduğunu biliyoruz ama işçi çıkarılmasını gerektirecek boyutlarda değil. Otomotiv sektöründe bir daralma var. Manisa’da büyük ölçüde beyaz eşya ve onun yan sanayilerinden oluşan fabrikalar var. Buralarda işler yoğun ve ciddi yatırımlar da var bir taraftan. Evet bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Fakat özellikle ihracat yapan firmalarda dövizin artması aslında onların lehine de bir durum haline dönüştü. Büyük oranda ihracat yapan fabrikalarda sıkıntıdan söz edilemez” dedi.

2019’DAN İTİBAREN KAYGILAR VAR

Alim, “2019’dan itibaren kaygılar var. Asıl krizin 2019’dan itibaren kendini hissettireceğinden söz ediliyor. Fakat buna rağmen Manisa’da ciddi bir üretim krizinden söz etmek doğru değil. Bunu samimiyetle söylüyorum. Fabrikalarla iletişim halindeyiz. Yeni önlemler alınmaz ve yeni politikalar oluşturulmazsa ciddi etkilerden söz edilebilir. Şuan bir tek Vestel’de belirli bir oranda işçi çıkarma söz konusu oldu. Bu da ciddi bir oranda değil. Ekonomik krizden kaynaklı fabrikalardan bir işçi çıkışı en azından şimdilik söz edemeyiz”

İŞLETMELER İÇİN VAKİT ERKEN

Kriz etkilerinin insanların alım gücünü düşürdüğünü fakat işletmeler için aynı şeyi söylemenin erken olduğunu ifade edem Alim, “Sendikalı sendikasız fabrikalarda sürekli araştırıyoruz. Durumu kontrol etmeye gayret ediyoruz. Sözü edilen krize yönelik eğer önlem alınmazsa ki hükümet bir takım çabalar içerisinde, bunu izliyoruz. 2019’dan itibaren kendini hissettirmesi bekleniyor. Ama elbette yaşanan bir kriz var, bunu reddetmek mümkün değil. İnsanların temel tüketim mallarına inanılmaz ölçülerde zamlar geldi. Fiyatlar arttı. İnsanların alım gücünü düşürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama işletmeler için bunu söylemek şimdilik erken”dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim