Misafir
6,0488
5,3225
219,78
ÜYE GİRİŞİ

İşsizlik maaşına rekor başvuru!

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Eşref Aslan, işsizlik ödeneğine geçmiş aylarda günde 3-5 başvuru sayısının bir iki ay içinde 20-30’a yükseldiğini belirterek, işsizlik sigortasına toplam 17 bin 766 kişinin başvurduğunu açıkladı.

Tunay Aktaş

Manisa İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 4. Olağan Toplantısı Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Binası Toplantı Salonunda, Manisa Vali Yardımcısı Abdullah Etil Başkanlığında kurul üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Eşref Aslan, Eylül ayı itibariyle toplamda 49 bin 614 kayıtlı işsizin bulunduğunu açıkladı.  Özel sektörden ve kamudan kuruma istihdam için 43 bin 319 talebin geldiğini vurgulayan Aslan, bu talepten 19 bin 108 kişinin işe yerleştirildiğini söyleyerek, yaklaşık olarak talebin yüzde 50’sini karşıladıklarını kaydetti. Aslan, “Karşılanmayan taleplere bakıldığında iş beğenmeme, kamudan ve özel sektörden gelen talebe uygun elamanın bulunmamasından kaynaklanıyor” dedi.

İŞSİZLİK MAAŞINA 17 BİN 766 KİŞİ BAŞVURDU

İşsizlik sigortası kapsamında işsizlik maaşı için başvuranların sayısının arttığına dikkat çeken Aslan, “İşsizlik sigortasına 17 bin 766 kişi başvurdu. Bunlardan 9 bin 82 kişi hak etmiş, 8 bin 684 kişi ile ya bir şekilde süreç devam ediyor, ya da hak etmemiştir. Toplamda bunlara 53 milyon 150 bin 190 TL ödeme yapılmış. Ancak şunu da belirteyim. Üzerinde bulunduğumuz ekonomik durumdan kaynaklı olarak geçmiş aylarda işsizlik ödeneğine başvuran sayısı günlük 3-5 iken, son 1-2 aylık süreç içerisinde bu sayı ortalama olarak günde 20-30’u bulmaktadır. Bu da firmaların küçülmeye gitmesi veya eleman çıkarmasından kaynaklı vatandaşların işsizlik ödeneğine ciddi bir anlamda rağbeti olduğu görülmektedir. İşsizlik maaşı almak için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

HEM KURS HEM MAAŞ

Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 Ocak-Eylül döneminde İl Müdürlüğümüzce açılan Kurs/Programlarından; İşbaşı Eğitim Programı kapsamında açılan 2 bin 67 programa 4 bin 888 kişi katılmış olup,  kursiyer cep harçlığı ve genel sağlık sigorta prim ödemeleri kapsamında 42 milyon TL ödenek ayrılmıştır. Mesleki Eğitim Kursları kapsamında çeşitli mesleklerde 37 kurs açılarak 746 katılımcı mezun olmuştur. Girişimcilik Eğitim Programı kapsamında açılan 19 programdan 400 katılımcı mezun olmuştur. Mesleki eğitim kursları ve girişimcilik eğitimlerimiz için 250 bin TL ödenek ayrılmıştır. İlimizde toplum yararına program (TYP) kapsamında 4 bin 569 vatandaşımız çeşitli kamu kurumlarında istihdam edilmiştir. Bu program için ilimize 62 milyon 293 bin166,67 TL ödenek tahsis edilmiştir. Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik imzalanan “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü” kapsamında; Manisa İlimizde faaliyet gösteren, Freesia Tekstil, Mist Tekstil ve Akar Tekstil firmalarıyla 16 Ekim 2018’de 40 (kırk) kişilik MEGİP işbirliği protokolü imzalanmıştır. Kurs bütçesi olarak Eğitici ücret desteği ve Kursiyer cep harçlığı (61,65) İl Müdürlüğümüzce karşılanacak olup katılımcıların en az yüzde 50’si ilgili firmalarda istihdam edilecektir. Dezavantajlı grupların en kısa zamanda mümkün olan en iyi işe girmelerini hedefleyen, ‘İş Kulüpleri Projesi’ İl Müdürlüğümüzde hayata geçirilmiştir. Bu Projeyle; dezavantajlı gruplara iş arama motivasyonunun kazandırılması, bu grupların en kısa zamanda mümkün olan en iyi işe girmelerinin sağlanması, çalışmak isteyen herkese göre bir iş olduğu fikrinin kişilerde oluşturulması, işsizlere iş arama kanallarının gösterilmesi ve kişilerin özgüveninin yükseltilmesi hedeflenmektedir.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim