Misafir
6,3862
5,6624
238,99
ÜYE GİRİŞİ

Ünlü ekonomistten karamsar tablo

Ünlü Türk Ekonomist Mahfi Eğilmez, içinde bulunduğumuz ekonomik durumla ilgili Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda konferans verdi. İş adamları konferansa yoğun ilgi gösterirken Eğilmez, “2019 yılı zor olacak. İşsizlik artacak. Bankalarımız kolay kolay para bulamaz durumdalar. Gittikçe kaynaklar azalıyor, maliyetler yükseliyor şeklinde haberler var” dedi.

Tunay Aktaş

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Muradiye kampüsü Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde Ekonomiye Bakış adlı konferansta öğrencilerle buluşan ünlü Türk Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, daha sonra Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda ekonomik durumla ilgili konferans verdi. Burada iş adamlarından yoğun ilgi gördü. Konferansa katılımın yoğunluğu gözlerden kaçmazken Dr. Eğilmez güncel ekonomiye dair önemli tespitlerde bulundu. Türk lirasının değer kaybı, enflasyon değerinin yüzde 24,5’lara gelmesi gibi güncel konuların geçtiği konferansta İktisat öğrencileri için mali grafiklerin içsel tutarlılığı, Türkiye’nin iç ve dış güven endeksi gibi alan konularına da değinilen konferans ekonomik risklerin anlamlandırılıp çözüm üretilmesi ile ilgili konularda devam etti.

“İHRACATÇI VE TURİZMCİYE OLUMLU ETKİ”

Türk ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, “Dünyada 2019 yılı kötü bir yıl olarak görülmüyor. Neler artacak derseniz, ABD toparlanıyor, küresel krizden sonra ciddi şekilde büyümesini arttırdı, enflasyon hafifi hafif yükseliyor, işsizliğini 3.2’ye kadar düşürdü yüzde 10’lardan. Dolayısıyla Amerikan ekonomisi canlanıyor, Amerikan ekonomisinin canlanması demek bizim esas pazarlarımız olan Avrupa ve Amerika’nın canlanıp dış talebi arttırdıkça bizim onlara mal ihracatımızda artacak ve dolayısıyla mal satan şirketler ve firmalar nispeten daha rahat bir yıl yaşayacaklar, bir de tabi turizm geliri olduğu için, şu anda TL düşük olduğu için çok ciddi olumlu etki yapacak”dedi.

KAYNAKLAR AZALIYOR MALİYET YÜKSELİYOR

Eğilmez, 2019 yılında Türkiye’nin dış kaynak bulmasının zor olduğunu ifade ederek şöyle devam etti “Bu sadece Türkiye için değil diğer ülkeler içinde benzer bir durum yaratacak ve bunun temel nedenlerinden bir tanesi de Amerikan Merkez Bankası FED’in üç kez daha faiz arttıracağının tahmin ediliyor olması. Küresel kriz boyunca piyasaya saçtığı paraları da yavaş yavaş geri çekmeye başlıyor. Bu yıl dört yüz milyar dolar çekiyor geriye. 2019 ve 2020’de 600 milyar dolar daha çekecek, küçültüyor. Benzer bir durumu Avrupa Merkez Bankası da yapacak. Büyük bir ihtimalle Avrupa Merkez Bankası da yavaş yavaş faiz arttırmaya ve piyasaya dağıttığı paraları çekmeye başlayacak. Bu, piyasadaki bol para döneminin bitmesi demek, artık paraları çekiyorlar, bol para varken bu paralar her tarafa gidiyordu ve biz rahat rahat dış kaynak bulabiliyorduk. Artık bundan sonra dış kaynak bulmamız gittikçe zorlaşacak gibi görünüyor 2019 yılı için. Dolayısıyla bizim açımızdan hem dış kaynak bulmak zorlaşacak, zorlaşırken de bir yandan maliyetler artacak. Bunu bizim bankalarımızın son dönemde yaptığı sendikasyon kredisi arayışlarından görebiliyoruz. Eskiden çok daha düşük faizlerle rahat rahat borçlanırken, şimdi kolay kolay borçlanamaz durumdalar. Gittikçe kaynaklar azalıyor, maliyetler yükseliyor şeklinde haberler var”dedi.

“KOLAY BİR İŞ DEĞİL”

Kısa vadede ödenmesi gereken dış borca dikkat çeken Eğilmez, “Borçlanamazsak borçlanamayalım ne olur derseniz, o kadar kolay bir iş değil çünkü Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl içinde bile bulması gereken dış kaynak kabaca 230 milyar dolar. Dolayısıyla bu miktarı bulmak o kadar kolay değil piyasalardan. Eskiden kaynak bolken ve faizler düşükken rahat rahat bulunuyordu ama şimdi artık o kadar kolay değil. Dolayısıyla bizim artık o kadar riskleri arttırmadan sakin bir şekilde hem söylemlerimizle, hem de eylemlerimizle akıllıca götürmemiz lazım işi” ifadelerini kullandı.

GELİR AZALACAK İŞSİZLİK ARTACAK

2019’un ekonomi için zor geçeceğini belirten Eğilmez, “İç talebin düşmesiyle birlikte işsizlik artacak, kişi başına düşünen gelir azalacak ve dolayısıyla kişisel harcamalar azalacak. İçeriye mal satanlar için sıkıntılı bir süreç. Yerel seçimler iç talebin hızla düşmesini önleyebilecek bir gelişme. Dış talebin ise artacağını düşünüyoruz. ABD ve Avrupa toparlanmaya devam edecek ve bunların talepleri artacak. Dışarıya mal satanlar için rahat bir durum”dedi.

“MTSO SÖYLEME CESARETİ OLAN BİR ODADIR”

Manisa iş dünyasının büyük bir ilgi gösterdiği konferansın açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, ekonominin denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Dr.Mahfi Eğilmez’i ağırlamaktan dolayı büyük bir onur duyduklarını belirtti. Başkan Yılmaz, ‘Manisa Ticaret ve Sanayi Odası en zor dönemlerde olması gerekeni liyakat esasına göre söyleme cesareti gösteren bir odadır. Manisa 20 milyar dolarlık gayrisafi milli hasılasıyla, 4 milyar dolara yaklaşan ihracatı ile ülkemizde 7’nci sırada yer almaktadır. Manisa’yı iki farklı şekilde değerlendirebiliriz. Birincisi Manisa’nın sanayinin başkenti olma özelliği. Diğeri de tarımın başkenti. Manisa sanayi ürünleri anlamında ülkemizdeki ilk 5 ilin içinde yer almaktadır. Manisa bu kadar potansiyeli bağrında barındırma özelliğine sahipken neden bazı sıkıntıları yaşıyor? Bunun yerel ve genel bazı sebepleri var”

 

“VATANDAŞ SURİYELİLER KADAR DESTEK ALAMIYORSA SORUN VARDIR”

Yılmaz, “ Doğruyu konuşamıyor iseniz teşhisiniz gerçeği yansıtmaz. Sanayide üretim yapan sanayici, tarımda üretim yapan çiftçi eğer bu ülkeye katma değer üretmeyen, yiyip içip yan gelen Suriyeliler kadar destek alamıyorsa bir yerlerde sorun var demektir.  İçinde bulunduğumuz ortam herhangi bir siyasi parti mensubunun çözeceği sorun değil. Burada hep beraber adım atmalıyız. 81 milyonun kenetlenmesi gerekir.  2017 yılından 2018 yılının bugününe kadar Manisa’da uyum içinde bir sinerji yarattık. Bu sinerjinin neticesinde Manisa en fazla patent başvurusunda ikinci sırada. Zafer Kalkınma Ajansı’nın sunduğu yatırımların büyük bir bölümünü Manisa olarak aldık.  Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile ortaklaşa dönüşüm projesi başlattık. Tarım Manisa için bulunmaz nimet. 20 milyon zeytin ağacımız var. Dünyanın en kaliteli zeytinini üretiyoruz. Ama katma değer üretemiyoruz. Bu sorumluluk bize ait. İtalya ve Yunanistan’ın bunda kabahati yok. Bununla ilgili çalışmalarımız var neticesini alınca gerekli bilgilendirmeyi yapacağız”

SÖYLEMLERLE MİLLİ OLUNMUYOR

Milli ve yerli olma sadece söylemekle olunmadığı belirten Yılmaz, “Her şeyimiz Amerikan, ama yerliyiz. Amerika’yı protesto ediyoruz. 3 liralık kahveye, 15 lira veriyorsanız kimse şikayet etmesin. Proje ortaya koymamız lazım. Protesto değil, icraat lazım. Yerli savunma projesi vardı. Bu projeyi Manisa Celal Bayar Üniversitesi üstlendi. Biz de ortağız. Taşın altına elimizi değil gövdemizi koymak durumundayız.  Yerli ve milli olma noktasında güçlü bir ekonomimizin olması lazım. Güçlü bir ordunuzun olması lazım ve güçlü bir iktidarınız olması lazım. Peki, bunlar var mı? Var veya yok noktasında değişik fikirler ortaya atılabilir. Ordumuzun kullanmış olduğu bütün silahların yazılımı Türkiye’ye ait değil.  Savunma sanayindeki en büyük sistemlerden biri radar sistemi. Eğer radar sistemi size ait değilse, sitemi size satan şirket sizi istediği şekilde yönlendirebilir. Manisa bugün yerli ve milli füze batarya sistemi ile beraber radar sistemini de hayata geçiriyor. Söylemle değil icraatla bu işleri yapma noktasındayız.  Kimseyi ötelemeden ayrıştırmadan birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Ben sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. Eminim sizlerde benim gibi Dünya ve Türkiye Ekonomisinin geleceği konusunda sayın hocamız Mahfi Eğilmez’in düşüncelerini merak ediyorsunuz. Ben bir kez daha davetimizi kırmayıp Manisalılarla birlikte olduğu için Sayın Mahfi Eğilmez’e teşekkür ediyorum’ dedi.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim