Misafir
6,8276
6,1045
250,86
ÜYE GİRİŞİ

İnşaat sektörünün ruhuna el-Fatiha

İnşaat sektöründe ciddi sıkıntıların yaşandığını ifade eden Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği (MAGİD) Başkanı Aslan Yılmaz, maliyetin yüzde 100’e yakın artmış olmasına rağmen müşteri olmadığı için satış rakamlarına yansıtamadıkları belirtti ve daire fiyatlarında yüzde 30 indirime gidildiğini söyledi.

 Tunay Aktaş

İnşaat sektörünün durumunu değerlendiren Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği (MAGİD) Başkanı Aslan Yılmaz, “Şuan faizlerden dolayı satışlarda ciddi bir durgunluk var. Bu süreç en çok inşaat sektörünü etkiledi. Çünkü vatandaş kredi kullanarak konut alıyordu fakat şuan kredi kullanamadığı için satışlar durmaya yakın bir seviyeye geldi. Yüzde 100’e kadar maliyet fiyatları arttı. Bu da elinde yarım kalan projesi olan birçok arkadaşı sıkıntıya soktu. Projesi, taahhüdü olanlar mecburen devam ediyor. Daha önce beton, demir diyorduk ama şimdi ince işçilik dahil bütün İnşaat kalemlerinde maliyetler çok yükseldi”dedi.

“VATANDAŞLAR SÜRECİ İYİ KULLANABİLİR”

Daire fiyatlarının yüzde 30 aşağıya çekildiğini belirten Aslan, “Maliyet fiyatlarının yüzde 100’e yakın artmış olmasına rağmen biz bunu zaten müşteri olmadığı için satış fiyatlarına yansıtamıyoruz. Yansıtamadığımız gibi daire fiyatlarını yüzde 25-30 aşağıya çektik. Yüzde 30 indirim yaptık. Aslında vatandaşın şu süreci iyi kullanıp daire alması gereken bir süreç. Daha sonra faizler düştüğünde yapılandırmada aldığı kredi farkını düşürebilir. Ama yeni üretilen dairenin bu fiyatlara satılması mümkün değil, ciddi bir zarar yazıyor. Bu süreçten sonra yeni yapılan inşaatlarda en az yüzde 40 civarında daire fiyatları artacak”diye konuştu.

“YENİ İNŞAATLAR BAŞLAMAZ”

Aslan, “İnşaat yapımı azalmaya başladı. Müteahhitler ellerinde 2 proje varsa 1’e indirmeye başladı. Bu faiz olduğu sürece eğer aciliyeti yoksa kimse yeni projelere başlamaz. Müteahhitlerin çoğu kârından vazgeçti. Yüzde 15-20 zararı göze alıyorlar. ‘Biz rezil olacağımıza malımız rezil olsun’ anlayışı var”dedi.

“MALZEMECİLERİ AFFETMEYECEĞİZ”

Malzemecilerden dolayı büyük bir sıkıntının yaşandığını kaydeden Aslan şunları söyledi “ Daha önce 5 ay vadeyle aldığımız malzemeyi şimdi peşin veriyorlar. Malzemeciler bunu çok iyi fırsata çevirdiler. Adam elindeki, stokundaki malı yeni almış gibi fiyata yansıttı. Çoğu yerde malzeme satışı bile yapmadırlar. Daha yükselir, daha çok kar elde ederim diye. Aynı sektörde geçinen insanlar, bu güne kadar o sektörde ekmek yiyen kişiler mal satışı yapmadı. Satış yapmamak için gündüz dükkan açmayanlar oldu. Bunu yaptılar yani. Ama bu sıkıntılı süreçten sonra bizlerde o firmalarla iş yapmayacağız. Zor zamanlarda fırsatçılık yapanları affetmeyeceğiz”

“ÇOK CİDDİ SIKINTILAR VAR”

Sektörde büyük bir ekonomik sıkıntı olduğunu belirten Aslan, “Çok ciddi sıkıntı yaşayan arkadaşlar var. İnşallah önümüzdeki senenin ikinci yarısından sonra toparlar diye düşünüyoruz. Faizin olduğu hiçbir ülkede ticaret olmaz, gelişme olmaz. İstihdam olmaz, üretim olmaz. Dövizin yükselmesi tamam, belki ihracata olumlu etkileri de oluyor ama faizin yükselmesi iç piyasayı durdurur. Bu geçmişte de böyleydi bugün de böyle. Faizlerin düşük olduğu dönemde piyasanın ne kadar çok hareketli olduğunu hepimiz gördük. Biz çalıştıracak personel bulamıyorduk. Bugün tekrar aynı geçmiş sıkıntılı günlere doğru gitmeye başladı. Umarım tekrar faizler düşer. İstihdam ve üretim olur. Bütün ülke topyekûn kazanç içinde olur” ifadelerini kullandı.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim