Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Antrenör üssü Manisa

Türkiye’nin ilk futbol antrenörlüğü kursunun Manisa’da yapıldığı ortaya çıktı.

 

ANTRENÖR ÜSSÜ MANİSA

 

MUSTAFA TATLI

Türk futboluna sayısız futbol antrenörü yetiştiren Manisa, dönemin tesisleri ile bu alanda ilkleri başaran şehir olma unvanını taşıyor. Ülkemizde futbol antrenörlüğü kursunun ilk kez Manisa’da yapıldığı ortaya çıktı. Milliyet Gazetesi’nden Günay Şimşek imzalı o döneme ait bir gazete küpürünün sosyal medyada paylaşılmasıyla Manisa’nın ne denli bir antrenör üssü olduğu gün yüzüne çıktı. Gazete küpürüne göre; “10 Temmuz 1964 yılında Ordu Spor Okulu’nda (Şimdiki Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksekokulu civarında) gerçekleşecek antrenörlük kursunda, Türk futbolunun önemli kalecilerinden Cihat, unutulmaz santrfor baba Gündüz, Galatasaraylı Sarı Naci ve Bülend Eken, Beşiktaşlı Recep Ali İhsan, Vefalı Galip, Beşiktaş’ın voleci Şeref’i, Beşiktaşlı Fahrettin, Fenerbahçeli Selahattin Esad, Altaylı Vahap gibi eski yıldızlar ile isimlerini kendi bölgelerinde duyurabilen eski futbolcuların sabah 06:00’dan 22:00’ye kadar 20 gün boyunca kurs göreceği haberi yazılmış. “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur” manşetli haberde, Manisa’nın Türkiye’nin 1 numaralı futbol merkezi haline geleceği vurgusu yapılmış. Ayrıca Milliyet’ten Orhan İlhan imzalı haberde de, söz konusu kursa 54 kişinin katıldığı, iki kişinin okuma yazma bilmediği, birinin de cevapları Sırpça yazmak istediği belirtilmiş. Ülke gündeminde olan haberlerde ayrıca açılış törenine dönemin Devlet Bakanı Malik Yolaç ve Futbol Federasyonu Başkanı Muhterem Özyurt’un katılıp konuşma yaptığına dikkat çekilmiş.”

1964 MANİSA ANTRENÖR KURSU NEDEN AÇILDI?

Türkiye'de futbol antrenörlüğü, 1964 yılına kadar bugün bildiğimiz anlamda bir düzenleme altında değildi. Futbolu bırakan oyuncular usta-çırak ilişkisi içinde, o anda takım çalıştıran hocalarının yanında yardımcılık yaparak mesleğe adım atıyorlardı. Bu durumu bir disiplin altına almak isteyen Futbol Federasyonu, Türkiye Futbol Antrenörleri Cemiyeti ile işbirliği içinde bir antrenör kursu açmaya karar verdi. Böylece alaylı çalıştırıcı devri kapanıyor, artık diplomalı teknik adam devri başlıyordu. Kurs yeri olarak Manisa'daki Ordu Beden Eğitimi Okulu seçildi. Kurs direktörlüğüne ünlü Alman çalıştırıcı Sepp Herberger'in yardımcısı Klaus-Peter Kirchrath getirildi. Adnan Süvari direktör yardımcısı, Cihat Arman, Gündüz Kılıç, Sabri Kiraz ve Doğan Andaç asistan oldular. Kaynak: (http://dinyakoskrampon.blogspot.com Dinyakos-Futbol Tarihi Üzerine Notlar)

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim