Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

Tüketiciler dikkatli olun

Tüketici Hakları Derneği Manisa Şube Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, tüketicileri ürün alırken dikkatle olmaları konusunda uyardı. Asyalı ayrıca tüketicinin bilmesi gerekenleri anlattı, tüketicinin en büyük gücünün satın alma gücü olduğunu söyledi.

 

 

Tüketiciler dikkatli olun

Tüketici Hakları Derneği Manisa Şube Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, tüketicileri ürün alırken dikkatle olmaları konusunda uyardı. Asyalı ayrıca tüketicinin bilmesi gerekenleri anlattı, tüketicinin en büyük gücünün satın alma gücü olduğunu söyledi.

Zülfü Bellici

İstenilen ürün gelmediği takdirde 14 gün ürünün iade edilmesi gerektiğini açıklayan Asyalı, “Mesafeli alışverişlerde yani internetle, telefonla bir şekilde siparişle sipariş verip aldığınız bir mamulü açtığınızda istediğiniz ürün size gönderilmemişse yapacağımız iş 14 gün içerisinde ilgili kuruma bu ürünü geri göndermek ve sözleşmeden vazgeçtiğinizi bildirmek yeterli oluyor. Ancak sizin bu ihtiyacınızı onlar çözmediğinde bu çözümü ürününüzün değeri 4 bin 600 lirayı geçmiyorsa ilçe hakem heyetlerine başvuruyorsunuz. O fiyatı geçiyorsa il hakem heyetine başvurup mağduriyetinizin giderilmesini istiyorsunuz. Bu konuda devre mülk olayları var. Bu devre mülk olayları küçük meblağlar değil. 10 bin, 15 bin lira gibi durumlar oluşuyor. O zaman Tüketici Mahkemesine başvuruyoruz. Tabi ki karşı tarafa yine ihtar çekiyoruz. Biz bu işten vazgeçtik diyoruz. Bu şekilde belgelerle mahkemeye başvuruyoruz” ifadelerini kullandı.

“DEVRE MÜLKLERLE İLGİLİ ŞİKAYETLER GELİYOR”

Son zamanlarda özellikle devre mülklerle ilgili şikayetlerini geldiğini vurgulayan Asyalı, “Devre mülklerle ilgili çok sayıda şikayetler geliyor. Mesafeli satışlardan oluşuyor. Burada meblağlar yükseldiği için vatandaş mecburen mahkemelere gidiyor. Ben aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetindeyim. Belirlenen meblağları aştığı zaman ilgili memur başvuruları almıyor. Bu bizi aşara, bu konuda karar veremeyiz” dedi.

TÜKETİCİNİN EN BÜYÜK GÜCÜ ÜRÜNÜ ALMAMA

Vatandaşların mesafeli satışlarda hiçbir ürünü incelemeden, araştırmadan sipariş vermemesi gerektiğine dikkat çeken Asyalı, “Alışveriş yapmamalıdır. Bulunduğu yörede bu ürünleri satan birçok yer var. Manisa’da cep telefonuysa cep telefonu satan birçok yer var, beyaz eşyaysa beyaz eşya satan yerler var.  Her ürünün mağazası var ilimizde. Ürünü yerinde inceleyerek alması bence daha sağlıklı olur. Bazı firmalar internetten ucuza satış yapıyor. O zaman güvenilir, isim yapmış firmaları tercih etmelidir. Zaten bizim tüketici literatüründe şöyle bir yaklaşım var. Diyoruz ki tüketicinin en büyük gücü almama gücüdür. Ben almıyorum diyebilmelidir tüketici. Yani incelemeli, ürünü incelemeli, reklamına aldanmamalı. Araştıracak, irdeleyecek ondan sonra karar verecek. Her şeye biz alacak olursak onlarda bizi aldatır. Şuan piyasada kimin neyi kaça sattığı belli olmayan bir piyasa var. Burada da yine tüketici inceleyecek. Liberal ekonominin uygulandığı bir ülkeyiz. Bir yerde dileyen malını dilediği fiyata satar.  O zaman ne olacak. Biz malı alırken inceleyeceğiz. Araştırıp daha uygun olanı bulacağım. Millet araştırmacı olacak. Ve planlı alışveriş yapacak. Planlı alışveriş yapanlara bilinçli tüketici diyoruz” dedi.

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim