Misafir
6,082
5,3557
214,74
ÜYE GİRİŞİ

Emekliler büyük sıkıntıda

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Manisa Şube Başkanı Mehmet Akkoyun, derneğin gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsetti, emeklilerin yaşadığı sorunları değerlendirdi. Akkoyun, “Bugün 750 lira, 800 lira maaş alan emekli kardeşlerimiz var. Emeklilerimiz maddi olarak büyük sıkıntılar yaşıyor” dedi.

Emekliler büyük sıkıntıda

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Manisa Şube Başkanı Mehmet Akkoyun, derneğin gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsetti, emeklilerin yaşadığı sorunları değerlendirdi. Akkoyun, “Bugün 750 lira, 800 lira maaş alan emekli kardeşlerimiz var. Emeklilerimiz maddi olarak büyük sıkıntılar yaşıyor” dedi.

Muzaffer Kirt

1994 yılında kurulan derneğin 9 bin 200 civarında üyesinin bulunduğunu aktaran Başkan Akkoyun, üye sayısının yeterli olmadığını belirterek, üyelere yönelik hizmetleri artırmak istediklerini açıkladı. Dernek üyesi 25 emeklinin üniversitede okuyan çocuklarına burs verdiklerini ifade eden Akkoyun,  özel sağlık kuruluşlarıyla, diş hastaneleriyle özel protokoller imzaladıklarını belirterek, üyelerin indirimli sağlık hizmeti almasına yardımcı olduklarını söyledi. Akkoyun, “Genel merkezimizin Ankara’da yapmış olduğu bir misafirhanemiz var. O misafirhanede yolu düşen üyelerimizin çok ucuza kalma imkanları var. Ayrıca Erdek Narlı’da sosyal tesisimiz var. Arzu eden üyelerimizin 1 hafta tatil yapma imkanı sağlıyoruz. Üyelerimizin her işiyle ilgileniyoruz. Sorunları varsa sorunlarıyla bizzat ilgileniyoruz” dedi.

“ÜYELERİMİZ İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Dernek kurulduğu günden beri üyelere kömür desteğinde bulunduğunu kaydeden Akkoyun, “Taksitli, evlerine teslim. Maşlarından kesilme şartıyla üyelerimizin kömür ihtiyacını karşılıyoruz. İsteyen buradan kömürünü alabilir. Biz dağıttığımız kömürlerde hep garanti şartı koyuyoruz. Yani üyemizin herhangi bir şikayeti söz konusu olduğunda o kömürü geri iade etme ya da değiştirme, hatta parasını geri ödeme şartlarını getiriyoruz. Üyemizin mağdur olmaması için her türlü gayreti gösteriyoruz.  Çok şükür bu konuda herhangi bir şikayetle karşılaşmadık. 30 Temmuz 2018’de yapılan genel kurulda başkan seçildim. Görevim süresince bu hizmetleri daha artırmak, geliştirmek istiyorum. Allah beni üyelere karşı mahcup etmesin diyorum” dedi.

“O KADAR ÇOK SIKINTILARI VAR Kİ”

Emeklilerin birçok sıkıntıyı yaşadığını dile getiren Akkoyun, “Emeklilerin o kadar çok sıkıntıları var ki. Maaş sıkıntıları var. Bugün 750 lira, 800 lira maaş alan emekli kardeşlerimiz var. Emeklilerimiz maddi olarak büyük sıkıntılar yaşıyor. Bunların giderilmesi lazım. Bizi ziyarete gelen her siyasi partiye bunları tek tek anlatıyoruz. Emeklilerin talep ve beklentileri adı altında 12 maddelik bir dosya hazırladık. İlk önce intibak sorunu gerçek anlamda çözülmelidir. 2000’den önce emelli olanlara intibak verildi, 2000’den sonra emekli olanlara ise intibak verilmedi. Tabi 2000’den sonra emekli olan vatandaşlarımız mağduriyet içerisinde. Gelir ve aylıkların artımında refah payı dikkate alınmalıdır. 2002, 2006 ve 2008 yıllarındaki zam farkları ödenmelidir. Vergi iadesi karşılığı getirilen ek ödeme oranları yükseltilmelidir. Emekliye ödenen promosyon ödemeleri iyileştirilmelidir. Emekliden katılım payı alınmamalıdır. Emekli de sendika hakkı tanınmalıdır. Sosyal güvenlik destek primi emekli aylıklarına yansıtılmalıdır. Emekliye pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Bunlar zaten emekli, yaşlı insanlardır. Hareket kabiliyeti düşük, bunların biraz bakıma, ilgiye ihtiyaçları var. Onun için emeklilerin kurum ve kuruluşlara gittiğinde bir ayrımcılık. Kısmen yapılıyor ama bunun biraz daha iyi yapılması gerekiyor. Yani her konuda emekli insanlara az da olsa bir destek olunması gerekiyor. Evi olmayan emeklilerimizin konut sahibi olmalarını istiyoruz. Ücretsiz toplu taşımada yeknesaklık sağlanmasını istiyoruz. Manisa’da geçen kartımız İzmir’de, Uşak’ta geçmiyor. Bu kartların genel hale getirilmesini talep ediyoruz. Manisa’da emekliyiz de Uşak’ta emekli olmuyor muyuz? Emekli zamlarının eşitlenmesini istiyoruz. Emekli zamları arasında korkunç derece farklılıklar var. Bu kadar uçurum olmaması gerekiyor” diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim