Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Sırtımızdan hançerlediler

TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Balı, “Ekonomik daralma ilaç eczacılık sektöründe kendini sert şekilde hissettirmeye başladı. Yıllarca belli bir düzende çalışılan depolar, bu ay gelip vadeleri kıstıklarını, geçmişe dönük ödemeleri bile öne aldıklarını ilan ettiler. Vadelere koydukları yüksek faizlerle yine eczacının geleceğinden çaldılar. Depoları bugüne getiren, sırtında taşıyan eczacı, en ufak sallantıda yine sırtından hançerlenmiş oldu” dedi.

Sırtımızdan hançerlediler

TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Balı, “Ekonomik daralma ilaç eczacılık sektöründe kendini sert şekilde hissettirmeye başladı. Yıllarca belli bir düzende çalışılan depolar, bu ay gelip vadeleri kıstıklarını, geçmişe dönük ödemeleri bile öne aldıklarını ilan ettiler. Vadelere koydukları yüksek faizlerle yine eczacının geleceğinden çaldılar. Depoları bugüne getiren, sırtında taşıyan eczacı, en ufak sallantıda yine sırtından hançerlenmiş oldu” dedi.

Muzaffer Kirt

TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası 2018 yılı seçimsiz olağan genel kurulu gerçekleştirdi. MASKİ İkiz Kuleler Konferans Salonunda gerçekleşen genel kurula CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TEB Merkez Heyeti Üyesi Ecz Cem Mercül, ÇEKOP Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Eda Çağında, TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Balı ve eczacılar katıldı. Genel kurulunu açılış konuşmasını yapan TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Balı, ülkenin her kesiminin olduğu gibi bizimde ilk sıraya koyduğumuz sıkıntımız tabi ki ekonomi. Ekonomik daralma ilaç eczacılık sektöründe kendini sert şekilde hissettirmeye başladı. Kısalan vadeler, geri çekilen MF’ler, eczane dışına çıkarılmaya çalışılan ürünler hızla karşımıza geldi. Yıllarca belli bir düzende çalışılan depolar, bu ay gelip vadeleri kıstıklarını, geçmişe dönük ödemeleri bile öne aldıklarını ilan ettiler. Ama bunu yaparken eczacıya hoş görünme işini de elden bırakmadılar; size vade yapacağız yumuşak geçiş yapacağız yada teğet geçireceğiz diye karşımıza geldiler. Ama yaptıkları vadelere koydukları yüksek faizlerle yine eczacının geleceğinden çaldılar. Depoları bugüne getiren, sırtında taşıyan eczacı, en ufak sallantıda yine sırtından hançerlenmiş oldu. Bu kötü tabloyla karşılaşmamızın en büyük sebebi geçmişten kalma yanlış yönetimler ve yeterince sahiplenilmemişliğin sonucu kaybettiğimiz kooperatifimiz. Bu daha başlangıç maalesef. Kooperatifimiz, yani sigortamız, dayanağımız olmadığı sürece özel depoların fırsatçı girişimleriyle daha çok karşılaşacağız” dedi.

“AKLIMIZLA ALAY EDERCESİNE KÜSTAHÇA”

Ekonomik daralmayla birlikte ilaç firmalarının devreye girdiğini belirten Balı, “Vadeler kısıldı, ıskontolar geri çekildi. Hatta bazı dünya devleri; 40 yıldır eczacının değer kattığı, para yatırdığı, emek verdiği, eczacının bugünlere getirdiği bir ürünü eczane dışında satacağını söyledi ve bunun bizim yararımıza olduğunu aklımızla alay edercesine, küstahça, gözümüze baka baka anlatmaya çalıştı. Eğer bu ülkede bazı ürünler anneler, tüketiciler tarafından güvenilir ve aranır pozisyonda ise, bu eczacının emeğinin alın terinin yaptığı yatırımın sonucudur” dedi.

“VATANA VE MESLEĞİNE BORCUNU ÖDEMEK İÇİN YAPTILAR”

Halka doğru ilaç kullanmayı öğrettiklerini kaydeden Balı, “En basiti 2 ay çalıştı arkadaşlar 100 küsur hasta üzerine Manisa’da denendi ve bir astım ilacında yüzde 40 tasarruf sağladılar. Ceplerine mi girdi bu para, birileri onlara plaket mi verdi? Teşekkür mü etti, hayır. Sorumluluk duydukları için yaptılar. Mesleğe ülkelerine karşı kendilerini sorumlu hissettikleri için yaptılar. Eczacı olmanın verdiği ağırlığı omuzlarında taşıdıkları için yaptılar.  Akhisar’dan 2 meslektaşımız kalktı 52 okul gezdi. Eczanelerini haftada 2 gün bıraktılar, çocuklara akılcı ilacı, doğru ilacı anlattılar. Hala bahsi geçtiğinde yetkililer duyunca gözleri çakmak taşı gibi açılıyor. Biz buna cesaret edemezdik diyor. Para için mi teşekkür için mi? Neden yaptılar bunu? Sorumluluk duyguları için vatana ve mesleğine borcunu ödemek için yaptılar.  Gazete çıkarıyoruz. Şimdilik 1500 noktaya dağıtıyoruz. 5 binlere çıkaracağız ilerde. Ücretsiz. Halka yönelik hazırlıyoruz. Halkın anlayacağı dilden hazırlıyoruz. Halka doğru bilginin kaynağının biz olduğunu anlatmak için. Aktarlara gidip zehirlenmesinler, internetten kaçak göçek ilaçları takviyeleri alıp canlarından sağlıklarından olmasın diye yapıyoruz. Teşekkür mü bekliyoruz. Hayır tabi ki de. 500 eczanenin, kamu eczacılarımız derdini kendi derdimiz sayıp gece gündüz ilgileniyoruz. Atık pilleri plastik kapakları toplayıp engellilere umut oluyoruz. Doğayı koruyoruz. Teşekkür için mi plaket için mi?” diye konuştu.

“BİRLİKTE SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ YÜRÜYECEK YOLUMUZ VAR”

Önümüzde ilaç dışındaki en büyük gelir kaynağı olan gıda takviyeleri ve diğer ürünlerle ilgili önemli bir dönemin bulunduğunu vurgulayan Balı, “40 yıldır eczacının alınteri ile emeğiyle sermayesiyle adam ettiği, güven kazandırdığı bir firma, kalkmış ürünlerini eczane dışında market raflarında da satmaya kalkıyor. Bizleri zor bir yol bekliyor.  Sonu aydınlık, sonu umutlu bu yolun.  Bizim örgüt tarihimiz, eczacılık tarihimiz dünya devlerine diz çöktüren eylemlerle dolu. Bu eylem sürecini de anlımızın akıyla geçeceğimize dair en ufak bir endişem yok. Kolay mı olacak? Hayır. Zor olacak. Firma kesenin ağzını açacak. Hamasi söylemlerle günlük kazançlarla eczacının iradesini kırmaya çalışacak. Mf teklif edecek, sodexo teklif edecek. Eczacıya geri adım attırmaya çalışacak. Ama ben şunu biliyorum, bu eczacılar içlerinden Işık Boyacıgiller’i çıkarmış, Neşe Gülersoylar’ı çıkarmış. Tam bu iş bitti denilen yerde yeniden ayağa kalkmış, dimdik durmuş. Burda da duracağız. Ne kadar büyük sermaye olursa olsun, ne kadar dünya devi olursa olsun, ne kadar rekabet kuruluyla tehdit ederse etsin, hiç birine pabuç bırakmayacağız, direneceğiz.  Yolun sonu aydınlık, yolun sonu umut.  Bu özelde Bayer eylemi olsa da, genel olarak eczacının geleceğini elinde tutma eylemidir. Eğer burada dizimiz yere değerse, bir daha doğrulamayız. Birlikte söyleyecek sözümüz, yürüyecek yolumuz var” dedi.

“ŞİMDİ ÖYLE BİR DÖNEMİN AREFESİNDEYİZ”

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Mecliste 1 yılda 350 ila 400 arası kürsüye çıktığım düşünülürse bu normal şartlarda benim çok heyecanlanmadan gelip profesyonelce halledip inebileceğim bir kürsü. Bu kürsü benim için önemli çünkü biz buradan yetiştik. Odamızda, Türkiye Eczacılar Birliği’nde ve siyasette kamu menfaatiyle, mesleğin menfaatini yerine getirme noktasında elimizden geleni yaptık” dedi. Eczacılık mesleğinde zor dönemlerin hep olduğunu kaydeden Özel, bu zor dönemlerde Manisa ve İzmir’in öncülüğünde model olabilecek çarelerin üretildiğini söyledi.  Özel, “Şimdi öyle bir dönemin arefesindeyiz. Bu kürsüler mesleğin sorunlarına siyasete müdahale ederek, siyasetten destek alarak ya da siyasete direnerek çözüm üretme kürsüsüdür. Bu kürsünün genç arkadaşlar tarafından kullanılması gerekiyor” diye konuştu.

“KENDİMİ TUTAMADIM AĞLADIM”

Kooperatifçilik meselesinin yeni baştan ele alınması gerektiğini vurgulayan Özel, “O mavi minibüs o mavi kasa bir gün gelmezse ne olur. Ben bunu Edak kooperatifinin İzmir’deki kongresinde konuşurken kendimi tutamadım ağladım. Ama sonra o korktuğumuz iş başımıza geldi. O mavi kasa, o mavi minibüs gelmiyor artık arkadaşlar. Ne yüzden gelmiyor. Ne ekonomik kriz yüzünden gelmiyor, ne kötü yönetim yüzünden gelmiyor. Senin benim yüzümden gelmiyor. Sen Edak’ın listesini bir yana koyup öbür yana bir kanal deponun kooperatif batsın ki bu eczaneleri şirketlere devretmek, market önündeki bu zincir kırılsın diye zarar gerekirse bir dönem planlanabilir mantığındaki kanal depoyla bu araba buraya gelmiyor. O araba buraya gelmiyor çünkü yeni eczane açarken 2 ay fazla vadeyi o kooperatifin sunduğu güvene tercih ettiği için gelmiyor” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim