Misafir
6,5879
5,784
261,31
ÜYE GİRİŞİ

20 milyon euroluk yatırım tanıtıldı

Türkiye'deki yatırımlarını genişleten Zehnder, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) yeni, üretim tesisini basın mensuplarına tanıttı. 20 milyon euroluk yatırım 220 kişiye istihdam sağlayacak.

20 milyon euroluk yatırım tanıtıldı

Türkiye'deki yatırımlarını genişleten Zehnder, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) yeni, üretim tesisini basın mensuplarına tanıttı. 20 milyon euroluk yatırım 220 kişiye istihdam sağlayacak.

Tunay Aktaş

İsviçre'de 1895 yılında kurulan ve Türkiye'de 2005 yılından bu yana üretim faaliyetini sürdüren havlu radyatör firması Zehnder, Türkiye'deki yatırımlarını genişletiyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) yeni üretim tesisine taşınan firma, üretim tesisini basın mensuplarına tanıttı. Manisa OSB'de 41 dönümlük arazide 14 bin 500 metre kapalı alanda üretimini gerçekleştiren İsviçreli firma 220 kişiye istihdam sağlarken, ileriki dönemlerde bu istihdamı yaklaşık 2 katına çıkarmayı hedefliyor.  Açılış öncesi Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas, Teknik Müdür Murat Özdemir ile Mali ve İdari İşler Müdürü Murat Canlı, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.  129 yıllık bir geçmişi olan ve 27 ülkede faaliyet gösteren Zehnder’in Türkiye yatırımı, bölgemizde son yıllarda devreye alınacak en büyük yabancı sermaye yatırımı olarak dikkat çekiyor.

“ÇEVRE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Özelmas, bir iklimlendirme grubu olduklarını belirterek, insanlara en uygun iklimlendirmeyi sağlayarak hayat kalitesini artırma çabasında olan bir şirket olduklarını kaydetti. Özelmas, iç mekanlardaki havayı geliştirmek istediklerini açıkladı. Özelmas, “Çevre bizim için çok önemli. Bunu yapabilmek için şirketimiz sağlık, soğutma, dijitalleşme ve kentleşmeye odaklanıyor” diye konuştu. Manisa’yı tercih etmelerinden bahseden Özelmas, Manisa Organize Sanayi’nin alt yapı bakımından önemli olduğunu kaydetti. Özelmas, Manisa’da yıllık 750 bin havlu pan kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

20 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Türkiye’nin ve Türk ekonomisinin geleceğine duyulan güvenin simgelerinden biri olan bu önemli yatırım hakkında bilgi veren Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas, yatırımın 20 milyon Euro değerinde olduğunu söyledi.  Özelmas, “Bizim katma değerli ürünler üretip yurt dışına satma zorunluluğumuz var. Burası 41 dönüm arazi üzerine kurulmuş, 14 bin 500 metrekare kapalı alanı olan bir yatırım. Yüzde 100 İsviçre sermayeli Zehnder firmasının yaptığı bir yatırım. Çalışan sayımız 220 kişi ama fabrikanın kapasitesi 400’ye kadar yapıldı. Gelecekte genişlemeyi düşünüyoruz. Aslında mevcut arazimiz içerisinde yüzde 55 civarında genişleme oranımız var. Yani gelecekte kapalı alanı 22 bin metrekareye çıkarabiliriz. Bu bizim kısa, orta vadede gerçekleştireceğimiz işler arasında yer alıyor” dedi.

“EKONOMİK DALGALANMALAR BİZİ ETKİLİYOR”

Böyle bir yatırım kararı alırken enine boyuna çok düşündüklerini belirten Özelmas, “Temelde böyle kararlar aldığınız zaman bunu 5 senelik, 1 senelik kısa vadeli olaylar veya olabilecek olaylar için planlamıyorsunuz. Genelde bu tür yaptığınız yatırımlar 40 senelik yatırımlar. Dolaysıyla 40 seneyi hayal ederek yapmanız gerekiyor. 40 senelik bir vizyonunuz varsa eğer bu konuyla alakalı bununla ilgili başarılı olma şansınız varsa yatırım doğal olarak tartışılmaz bir şekilde yapılabiliyor. Bizde buradaki yatırımı öyle yaptık zaten. Biz arsayı geçen sene Ağustos ayında aldık. Evet şuandaki ekonomik durumdaki dalgalanmalar bizi etkiliyor, herkese etkiliyor. Biz burada bütün yatırımlarımızı üst sermayeyle yaptığımız için aslında ekonomik durumdan çok etkilenmiyoruz. Üretimimizin, ciromuzun yüzde 65’i ihracat olduğu için bir miktar oradan kazanabildiğimiz şeyler var. Bu dalgalanma kimse için, bizim için de memnun edici bir durum değil. Çünkü tedarik zorlukları yaratabiliyor. Bizim burada kısa vadede beklentimiz doların, Euro’nun veya bu kurların en azından dengeli bir seviyeye gelmesi. Ondan sonra gelebilecek stratejileri daha rahat oluşturabiliriz. Önemli olan burada bir şekilde sürdürülebilir bir yapı kurabilmek. Ekonomik endişeler konuşulmadı mı hepsi konuşuldu. Ama buna rağmen Türkiye’ye güvenimiz tam bizim özellikle uzun vadede. Bu yatırımı durdurma düşüncemiz olmadı başladığımızdan beri. 13 aylık gibi kısa bir sürede bitirdik bütün yatırımı. Ürünlerimiz Avrupa bazlı olmak üzere Amerika, Güney Amerika, Uzakdoğu’ya kadar yaklaşık 70 ülkeye gönderiyoruz” diye konuştu.

“TÜRK YÖNETİCİLERİNİN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK”

Özelmas, Bakanlığın logo çalışmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Özelmas, “Yerlilik konusu uzun süredir konuşulan bir konu. Biz olaya şöyle bakıyoruz. Sonuçta Manisa’da yerleşik, Türk çalışanları olan, Türk yöneticisi olan ve bir şekilde Türkiye’ye katma değer sağlayan bir firmayız. Bu sebeple de yabancı ortaklı olsa da Türkiye’ye katma değer sağlayan firmaların bu logoyu kullanabilecek olması daha doğrudur. Çünkü Sanpan markamızda bu logoyu olabildiğince hızlı kullanmaya başlayacağız. Diğer ürünlerle de ilgili katkımız nedir, nasıl kullanabiliriz onu araştıracağız. Bu fabrikada üretilen her şeyde, her üründe bu logoyu kullanmanın avantajlı olacağını düşünüyoruz. Bu aynı zamanda Türk yöneticileri olarak elimizi de güçlendirecek” diye konuştu.  Ardından basın mensuplarına fabrika gezilerek tanıtıldı.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim