Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Üzüm üreticilerinin sorunları araştırıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Alaşehir Meslek Yüksek Okulu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Alaşehir Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Alaşehir ve çevresinde üzüm üreticileriyle yüz yüze anket yapılarak, sorunları ve çözüm önerileri araştırıldı.

Üzüm üreticilerinin sorunları araştırıldı

 Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Alaşehir Meslek Yüksek Okulu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Alaşehir Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Alaşehir ve çevresinde üzüm üreticileriyle yüz yüze anket yapılarak, sorunları ve çözüm önerileri araştırıldı.

Anket uygulaması kapsamında Alaşehir ve çevresinde bulunan Yeşilyurt, Piyadeler, Tepeköy, Akkeçili, Killik, Subaşı, Şahyar, Caberfakılı gibi mahallelerde üzüm üreticileri ile yapılan yüz yüze görüşmelerde, bağlarda beslenme bozuklukları, gübrelemede yapılan hatalar, toprak analizi, yaprak analizi, organik madde ve yeşil gübreleme işlemleri yapılmadığı tespit edildi. Sulama suyu kalitesinin istenilen düzeylerde olmadığı ve bor toksitesi olan bağ alanları da yapılan anketle ortaya çıkarıldı. Üreticiler, kuru ve yaş üzüm fiyatlarının istikrarsızlığı, pazarlamada sıkıntılar yaşandığı, mazot, gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksek olduğu dile getirildi. Çözüm konusunda ise kooperatif kurulması önerisi sunuldu.

BİZZAT SAHA ARAŞTIRMASI YAPILDI

Yapılan anket çalışmasıyla ilgili bilgi veren MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın, "Türkiye’nin üzüm ambarı olan Alaşehir ve çevresinde üzüm üreticilerinin sorunlarının tespiti ve çözüm yollarıyla ilgili ortaklaşa bir anket çalışması yaptık. Bizzat sahaya inerek, üreticilerle yüz yüze görüştük. Elde ettiğimiz sorunları değerlendirdik. Üreticilerin bağlarda; bakım, beslenme, gübreleme, toprak analizi gibi değişik konularda teknolojinin tespit ettiği teknik çalışmalar yerine, çoğunlukla atadan kalma çiftçilik yapıldığı, zirai amaçla düzenlenen toplantılara genellikle katılmadıkları belirlendi. Üreticilerin en büyük şikayetleri ise girdi maliyetlerinin yüksek olması, üzüm fiyatlarında istikrarsızlık yaşandığı, çözüm olarak da kooperatifleşmeyi önerdikleri görüldü. Bu alanda çalışmalarımız ve çözüme yönelik araştırmalarımız devam edecek" dedi. Haber Merkezi

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim