Misafir
6,5691
5,7691
260,57
ÜYE GİRİŞİ

Japonlar Manisa’yı mercek altına aldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemelerde bulunan ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’ı ziyaret eden Japon heyet, özellikle Manisa’ya yatırım yapmak isteyen işadamlarından oluşan büyük bir heyet ile 18 Ekim’de tekrar geleceklerini belirti.

Japonlar Manisa’yı mercek altına aldı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemelerde bulunan ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’ı ziyaret eden Japon heyet, özellikle Manisa’ya yatırım yapmak isteyen işadamlarından oluşan büyük bir heyet ile 18 Ekim’de tekrar geleceklerini belirti.

 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) bir hafta içerisinde üçüncü yabancı heyete kapılarını açtı. Yaşanan ekonomik sıkıntılara yeni pazarlar yaratarak çıkış yolu bulmayı amaçlayan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Afrika ve Avrupa’dan sonra bu kez Uzakdoğu’dan yatırımcılara Manisa’yı tanıttı.  Geçtiğimiz hafta Kamerun ve Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nden iş adamlarını misafir eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu haftaki konukları Japan Cooperation Center for Middle East heyeti temsilcileri ve Birleşmiş Milletler Sınai Teşkilatı (UNIDO) yöneticileri oldu.

TİCARİ VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER GÜNDEMDE

Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arkın Şıktaşlı, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Akın Saaddetin Gezgin, Manisa’nın yatırım fırsatlarını, Türkiye ve Japonya arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla Manisa’ya gelen Japan Cooperation Center for Middle East Yöneticileri Takashi Oya, Wayama-San ve Birleşmiş Milletler Sınai Teşkilatı (UNIDO) yöneticisi Maeda Reina  ile bir araya geldi. Japon heyetine yapmış oldukları ziyarette Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Yatırım Ofisi Koordinatör Vekili Mustafa Coşkun, Uzman Cansu Uyar, İzmir Kalkınma Ajansı Tek Durak Ofisi Uzmanları Başak Özen,  Abdullah Yeğen,  Kaan Dönmez ve Halit Duran eşlik ettiler.

MANİSA’NIN EKONOMİK YAPISINI AKTARDI

Manisa’ya ve Manisa’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na yapmış oldukları ziyaretten dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Japon heyetine Manisa’nın ekonomik yapısını ve Türkiye ekonomisine sağladığı katkılar hakkında bilgi verdi.

TÜM DİNAMİKLERDE MANİSA AVANTAJLI

Manisa’nın coğrafi konumu itibariyle sahip olduğu lojistik avantajları, verimli toprakları, günden güne artan ihracat rakamları ve birçok yabancı sermayeye açtığı kapısı ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin her alanda sağlamış olduğu personel imkanıyla, Manisa Teknokentiyle, Türkiye'nin parlayan ekonomisi, Avrupa'nın sanayideki incisi konumunda olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, ‘Odamızın öz kaynakları ile kurmuş olduğu Manisa Organize Sanayi Bölgesi, bugün 10 milyon metrekarelik alanda, 8,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, 50 bin çalışanı ve 224 işletmesi ile dünya çapında önemli bir yatırım merkezidir. Merkezi arıtma atık su tesisi, enerji santrali, sıcak buhar tedariki, limana ulaşımı sağlayan kendi demiryolu lojistik şirketi ve demiryolu hattı ve eksiksiz altyapısı ile Manisa OSB artık bir marka olmuştur.  Nitekim 2005 ve 2006 yıllarında Organize Sanayi Bölgemiz Financial Times tarafından ‘Avrupa’nın En İyi ve En Uygun Yatırım Kenti’, 2007 yılında ise Çin Uluslararası Çok Uluslu Şirketler Kuruluşu tarafından ‘Dünya’da Yatırım Yapılacak En İyi Sanayi Bölgesi’ unvanını almaya hak kazanmıştır. Tüm bu dinamikler Manisa’yı yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmede rekabette avantajlı kılmaktadır’ dedi.

İHRACATTA TÜRKİYE 8’İNCİSİ

 Manisa’nın sanayi üretimindeki üstünlüklerinin, ihracat performansına da doğrudan yansıdığını belirten Başkan Yılmaz, ‘2017 yılında yapmış olduğu 4 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye’de iller sıralamasında 8. sırada yer alan Manisa, bu ihracat rakamının, 2 milyar 231 milyon dolarlık kısmını elektrik-elektronik ürünlerin ihracatından gerçekleştirmiştir. Otomotiv endüstrisi ve iklimlendirme sanayi ilimiz ihracatında önemli yere sahip olan diğer ürün gruplarıdır. Dünyada ürettiği kaliteli sanayi ürünlerinin yanı sıra Manisa, tarıma elverişli toprakları ve tarımsal ürünleriyle de ön plana çıkmaktadır.  Pamuk, mısır, sofralık zeytin, erik, kiraz, şeftali, domates, biber başlıca tarımsal üretimlerimizdir. Dünyada üretilen sultaniye çekirdeksiz kuru üzüm ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ı ilimizden karşılanmaktadır. Manisa, üzüm ve tütün üretiminde ülkemizde birinci, zeytin üretiminde ülkemizde 2., kiraz üretiminde ise ülkemizde 3. sırada yer almaktadır’ diye konuştu.

PAZAR PAYININ ARTMASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Başkan Yılmaz, ‘Pazar payımızın arttırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla hedefimiz, ticari ilişkilerimizi güçlendirerek, çeşitlendirmemiz ve daha yüksek seviyelere yükseltmek olduğuna inanıyorum. Odamıza yapmış olduğunuz ziyaretin her iki ülke için ticari ve ekonomik köprü oluşturmasını temenni ediyor, sözlerime burada son verirken, nazik ziyaretinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

SANAYİDE İNCELEMEDE BULUNDULAR

Türkiye’ye ve özellikle Manisa’ya yatırım yapmak isteyen işadamlarından oluşan büyük bir heyet ile 18 Ekim tarihinde tekrar geleceklerini ifade eden Japon yetkililer, Manisa programı çerçevesinde Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemelerde bulundular. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, görüşmelerin sonunda Japon misafirlere Manisa bezi, Manisa Lalesi motifinden oluşan el yapımı tepsi ve Mesir Macunu hediye etti. Haber Merkezi

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim