Misafir
6,0471
5,3258
213,35
ÜYE GİRİŞİ

Ekonomik fırsatçılara baskın

Manisa Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, ekonomik durumu fırsat görerek haksız fiyat artırımı yapan bazı spekülatörlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Manisa Ticaret İl Müdür Vekili Kenan Kınay, Manisa’da yapılan denetimleri yerinde inceledi.

Ekonomik fırsatçılara baskın

 

Manisa Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, ekonomik durumu fırsat görerek haksız fiyat artırımı yapan bazı spekülatörlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Manisa Ticaret İl Müdür Vekili Kenan Kınay, Manisa’da yapılan denetimleri yerinde inceledi.

Tunay Aktaş

Ticaret Bakanlığı, finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat bilen bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini artırdı. Manisa Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri il genelinde denetimlerin artırdı. Denetimlerde ekiplerce yazılan tutanaklar rapor halinde bakanlığa gönderiliyor. Manisa Ticaret İl Müdür Vekili Kenan Kınay, Manisa’da yapılan denetimleri yerinde inceledi.

“İLGİLİ RAPORLARIMIZI YAPTIK”

Kınay yaptığı açıklamada, “Manisa Ticaret İl Müdürlüğü olarak Manisa’nın bütün ilçelerde denetim yapmak üzere arkadaşlarımızın hepsini hazırlayıp belli bir eğitimden geçirdikten sonra onlara göre taksimatını yaptık. Manisa merkez ilçelerden başlayaraktan Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç, Soma hattındaki denetimlerimiz yapılmıştır. Bu denetimlerimiz devam edecektir. Turgutlu, Salihli istikametinde de denetimlere başlandı. Salihli, Alaşehir, Sarıgöl istikametinde denetimlerimiz olacaktır. Şuanda piyasada gördüğümüz sıkıntıları şöyle özetleyebiliriz. Bazı ürünlerde 2 ay, 3 ay öncesine göre fiyatlarda yüzde 100’e yakın bir artışları görebilmekteyiz. Bu yapılan artışları bir fırsatçılık olarak gözlemimiz olmuştur. Çünkü girdiler genelde bir önceki yılın zirai ürünleridir bu girdiler. Bu girdiler üzerinde herhangi bir ek maliyet olmadığı halde fiyat değişimlerinin de yüzde 100’ü de aştığını görebilmekteyiz. Bunlarla ilgili raporlarımızı yaptık. Bakanlığımıza gönderdik, göndermeye devam ediyoruz” dedi.

“YAPTIRIMLARIN BİR KISMINI YAPTIK”

Bunların haricinde şikayetlerinde ellerine ulaştığını kaydeden Kınay, “Bu şikayetleri çoğunlukla yerinde tespit yaparaktan gerekli işlemler uygulanmaktadır. Uygulamış olduğumuz müeyyidelerin idari yaptırımların bir kısmını müdürlük olarak, valilik olarak bizler uyguluyoruz, diğer bir kısmını da bakanlığımızın yetkisi dahilinde olduğu için tutanaklarla, raporlarla gerekli işlemler yapılmak üzere Ankara’ya göndermekteyiz” diye konuştu.

“O İŞYERLERİNE TEKRAR DENETİME GİDECEĞİZ”

Özellikle etiketlerle ilgili cezaların kesildiğini vurgulayan Kınay, “Okul dönemin olması nedeniyle belki bazı esnaf arkadaşlarımızın gözlerinden kaçmıştır herhalde. Onlara ikazlarımızı yaptık. Etiketli olmayan ürünlerle ilgili idari yaptırım cezalarını uyguladık. Onlara süre verdik. O işyerlerine tekrar denetime gideceğiz. Bu gibi yerlerde fiyat etiketinin olduğunu görüyoruz. Olmadığı zamanlarda da idari yaptırım cezasını uygulamaktayız. Fahiş fiyatlarla ilgili olanları ise raporlayıp Ankara’ya gönderiyoruz” dedi.

“ÜRÜN VERİLMİYOR ŞİKAYETLERİ VAR”

Şikayet aldıkları konular arasında inşaat malzemelerinin de bulunduğuna dikkat çeken Kınay, sözlerini şöyle sürdürdü; “Demirle ilgili şikayetler aldığımız oldu. Mutfak yapı malzemeleriyle, araç ürünleri malzemeleriyle ilgili şikayetler aldık. Yani piyasa ürün verilmiyor tarzında şikayetler tarafımıza ulaşmaktadır. Yani mal istiyoruz parasını peşin ödüyoruz ama mal vermiyor diye. Bunlarla ilgili yerinde tespitler yaptık. Şikayet edilen yerlerde satışların yapıldığını da gördük. Fakat herhangi bir kısıtlık var mı yok mu onların raporlamasını bakanlığa sunacağız. Sunulan, arz edilen ürünler az miktarda mı sunuluyor yoksa rutin bütün talepler karşılanıyor. Bunları rapor halinde bakanlığımıza sunacağız” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim