Misafir
6,0478
5,3261
213,35
ÜYE GİRİŞİ

Ehliyet sınavı dijital ortama taşınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları bundan sonra dijital ortamda gerçekleşecek. Manisa’da bu yeni uygulama için pilot illerden biri.

 

Ehliyet sınavı dijital ortama taşınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları bundan sonra dijital ortamda gerçekleşecek. Manisa’da bu yeni uygulama için pilot illerden biri.

MUZAFFER KİRT

Motorlu Taşıt Ehliyet Sürücü Kursu sınavı için yeni dönem girilirken,  kağıt ve kalem tarihe karışacak. Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018'den itibaren tüm illerde "e-sınav" salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı sona eriyor. Pilot uygulama olarak aralarında Manisa’nın da olduğu 28 ildeki e-sınav salonunda gerçekleştirilen sınavlar, artık 81 ilde yapılması sağlanacak.

“SINAVLAR TAMAMEN BU SALONDA YAPILACAK”

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, yeni sınav sistemini hakkında bilgiler verdi.  Neredeyse yazışmaların tamamını dijital ortamda gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetin, “Şimdi de sınavları dijital ortama taşıma noktasında belirli bir hedefe ulaşmış bulunuyoruz. Ehliyet sınavı diye kamuoyunda bilenen motorlu taşıt sürücüleri kursunu bitiren arkadaşlarımızın sürücü ehliyetini alabilmek için girdikleri yazılı sınavı artık ilimizde tamamen bu salonda yapılacak.  Pilot uygulamasından dolayı zaten uzun süredir de yapılıyor. Arkadaşlarımızı, adaylarımız bu konuda hayli tecrübe kazanmış oldular” dedi.

SONUÇLAR ANINDA ÖĞRENİLECEK

Sınavın son derece güvenlikli olduğunu kaydeden Çetin, “Objektif bir sınav. Çünkü herkesin hangi sırada, hangi bilgisayarın başında oturacağı önceden belirli. Kimlik kontrolü yapılarak adaylar içeri alınıyor. Ve her adayımız kendi kimliğini bilgisayarda görüp onayladıktan sonra saat geldiğinde aynı anda sınava başlama durumları söz konusu. Sınav tamamlandıktan sonra ana bilgisayara düşen cevapların çıktısı alınıp onaylanıyor. Ve salon dışına çıktıklarında oradaki cihazdan da adaylarımız anında sınav sonucunu öğrenebiliyorlar” diye konuştu.

MANİSA’DA YILDA 35 BİN KİŞİ GİRİYOR

Manisa’da yıllık ortalama 35 bin kişinin ehliyet sınavına girdiğini belirten Çetin, buradaki kapasitenin ise yaklaşık 60 bin civarında olduğunu ifade ederek, burada her sınavı yapma kabiliyetine sahip olduklarını söyledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim