Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Ehliyet sınavı dijital ortama taşınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları bundan sonra dijital ortamda gerçekleşecek. Manisa’da bu yeni uygulama için pilot illerden biri.

 

Ehliyet sınavı dijital ortama taşınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları bundan sonra dijital ortamda gerçekleşecek. Manisa’da bu yeni uygulama için pilot illerden biri.

MUZAFFER KİRT

Motorlu Taşıt Ehliyet Sürücü Kursu sınavı için yeni dönem girilirken,  kağıt ve kalem tarihe karışacak. Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018'den itibaren tüm illerde "e-sınav" salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı sona eriyor. Pilot uygulama olarak aralarında Manisa’nın da olduğu 28 ildeki e-sınav salonunda gerçekleştirilen sınavlar, artık 81 ilde yapılması sağlanacak.

“SINAVLAR TAMAMEN BU SALONDA YAPILACAK”

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, yeni sınav sistemini hakkında bilgiler verdi.  Neredeyse yazışmaların tamamını dijital ortamda gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetin, “Şimdi de sınavları dijital ortama taşıma noktasında belirli bir hedefe ulaşmış bulunuyoruz. Ehliyet sınavı diye kamuoyunda bilenen motorlu taşıt sürücüleri kursunu bitiren arkadaşlarımızın sürücü ehliyetini alabilmek için girdikleri yazılı sınavı artık ilimizde tamamen bu salonda yapılacak.  Pilot uygulamasından dolayı zaten uzun süredir de yapılıyor. Arkadaşlarımızı, adaylarımız bu konuda hayli tecrübe kazanmış oldular” dedi.

SONUÇLAR ANINDA ÖĞRENİLECEK

Sınavın son derece güvenlikli olduğunu kaydeden Çetin, “Objektif bir sınav. Çünkü herkesin hangi sırada, hangi bilgisayarın başında oturacağı önceden belirli. Kimlik kontrolü yapılarak adaylar içeri alınıyor. Ve her adayımız kendi kimliğini bilgisayarda görüp onayladıktan sonra saat geldiğinde aynı anda sınava başlama durumları söz konusu. Sınav tamamlandıktan sonra ana bilgisayara düşen cevapların çıktısı alınıp onaylanıyor. Ve salon dışına çıktıklarında oradaki cihazdan da adaylarımız anında sınav sonucunu öğrenebiliyorlar” diye konuştu.

MANİSA’DA YILDA 35 BİN KİŞİ GİRİYOR

Manisa’da yıllık ortalama 35 bin kişinin ehliyet sınavına girdiğini belirten Çetin, buradaki kapasitenin ise yaklaşık 60 bin civarında olduğunu ifade ederek, burada her sınavı yapma kabiliyetine sahip olduklarını söyledi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim